Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Nejen svetr a studené radiátory. Spotřebu snižuje i kvalitní izolace domu, lidem na ní přispěje stát

Skokové nárůsty nákladů za energie lze ovlivnit jak cílenou snahou o snížení spotřeby, tak kvalitou izolace v plášti stavby, která může přinést okamžitou a citelnou úsporu energií. S tou by nově chtěl občanům pomáhat stát. Peníze z programu Nová zelená úsporám light budou moci využít na renovace, které povedou k menší spotřebě energií. Tu lze například o 30 procent snížit zateplením stěn a střechy domu.

Přestože vláda stanovila maximální cenu za jednu kilowatthodinu u silové elektřiny na šest korun a u plynu na tři koruny, řada domácností stále kvůli zbytečně vysoké spotřebě platí náklady navíc. Důvodem jsou nejčastěji tepelné ztráty objektu a úniky tepla do jeho okolí. Řešením tak může být vylepšení izolace v nejvíce problematických místech, ale i komplexní zateplení budovy.

„Pokud letos lidé přemýšlí o energetických úsporách, měli by se zaměřit na obálku domu. K té kromě obvodových zdí patří také střecha, dveře, okna a garážová vrata. Pokud si lidé nyní mohou dovolit investici do bydlení, aby bylo energeticky účinnější, v budoucnu jim to může pomoci kompenzovat rostoucí účty,“ vysvětluje Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Podle Asociace výrobců minerální izolace například stále dvěma třetinám rodinných domů v Česku chybí zateplení. Podle asociace přitom úpravy mohou být pouze menší. Například stačí pouze částečně zateplit střechu a stropy, což jsou místa s velkými tepelnými ztrátami. Takovým zateplením dokáže domácnost snížit tepelné ztráty o 20 procent.

Domácnostem se zateplením i výměnou oken pomůže stát
Že ke snížení nákladů mohou vést i dílčí investice, potvrzuje i ministerstvo životního prostředí, které chce s financováním oprav pomoci lidem v nízkopříjmových kategoriích. Program Nová zelená úsporám light by měla do konce října schválit Evropská investiční banka. „Půjde opravdu o rychlá opatření s významným efektem úspory energie, určená prioritně pro vlastníky domů nejvíce ohrožené energetickou chudobou,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.  Z finanční pomoci by mohli žadatelé pořídit snadné úpravy menšího rozsahu. Typicky jde o zateplení fasády, střechy, stropu či výměna oken nebo vchodových dveří. „Domácnost na takové renovace obdrží v součtu až 150 tisíc korun, a to i předem formou zálohy,“ dodává ministryně.

Pokud lidé nebydlí v novostavbě, je pravděpodobné, že takový objekt bude ztrácet teplo mezerami kolem podlahy, oken a dveří. „Horšími tepelně-izolačními vlastnostmi se vyznačují zejména staré dveře ze dřeva. Přírodní materiál totiž neustále pracuje a po určité době mezi dveřmi a zárubněmi vznikají škvíry,“ vysvětluje Přichystal.

Dodává, že pokud se lidé nechtějí pouštět do výměny dveří před zimou, mohou zlepšit tepelnou izolaci aspoň menšími úpravami. Stačí zkontrolovat a vyčistit těsnící gumu, ve které se usazují nečistoty, popřípadě obvody polepit těsnící páskou. „Nicméně nemá cenu výměnu zbytečně odkládat na léto. Zkušené firmy zvládnou celý proces do několika hodin, tepelné ztráty tak nejsou příliš velké. Na podzim jsou navíc firmy méně vytížené, tudíž mají kratší čekací lhůty,“ říká Přichystal.

Dalších 10 procent tepla zadrží předokenní rolety
Stejně rychlá je také výměna oken. Ta je přitom podle mnoha expertů zásadní, kvůli netěsnícím oknům s jednoduchým prosklením totiž domácnost může přijít až o 30 procent tepla. Dnes na trhu existuje široká nabídka oken s trojskly, které dosahují nejvyšší třídy tepelné izolace. Tu mohou ještě zesílit předokenní rolety, zejména díky své konstrukci se vzájemným maximálním doléháním lamel.

„Předokenní stínění funguje jako další vrstva izolace, která do domu nepropustí například ani hluk z okolí. Tepelně-izolační vlastnosti se výrazně projevují především v noci, kdy rolety přispívají k udržení tepla v interiéru a brání ochlazování z okolí. Díky své konstrukci tak dokážou snížit náklady na topení o 10 procent,“ vysvětluje Přichystal.

Po propojení s dalšími automatickými systémy pak navíc úspora dále stoupá. Venkovní stínění se díky prvkům chytré domácnosti dá synchronizovat se systémem vytápění, chytrým termostatem či pohybovými čidly. „To například znamená, že pokud vysvitne slunce, systém chytré domácnosti vypne pomocí termostatu topení, vytáhne stínicí techniku, a domácnost vytopí slunečním zářením bez zbytečných nákladů navíc,“ dodává Přichystal

Důležité je narušit tepelné mosty
Úniky tepla jsou často spojeny s takzvanými tepelnými mosty. „V případě oken i dveří doporučuji zaměřit se na takové výrobky, které garantují přerušení tepelných mostů. Také je dobré podívat se na udávanou hodnotu takzvaného součinitele prostupu tepla. Platí přitom poměrně jednoduchá rovnice – čím je nižší, tím lepší budou izolační vlastnosti výrobku,“ radí Přichystal.

Právě přerušení tepelných mostů je klíčové i u výběru garážových vrat, zejména pokud je prostor garáže spojený i s obytnou částí domu. Tepelné mosty jsou totiž místa, ve kterých je rychlost unikání tepla z teplejšího prostoru do chladnějšího násobně vyšší. Vedle kvalitních garážových vrat by však měli uživatelé zajistit také kvalitní izolaci prostoru garáže od zbytku domu. Každá garáž totiž musí být vybavena odvětráváním, do interiéru domu se tak stále může dostávat studený vzduch.

Zdroj: LOMAX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *