Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Potrápit umí kojence i dospělého. Loono se zaměřilo na atopický ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je nepříjemným onemocněním, kterým trpí 15 – 20 % dětí v ekonomicky vyspělých zemích. Jak vzniká? Jakými způsoby se projevuje? A dá se vyléčit? Loono přináší odpovědi na ty nejčastější otázky. 

„Atopie je vrozený sklon člověka k alergickým reakcím, tedy k přehnaným reakcím imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují v prostředí. Jednat se může o pyly, prach, roztoče, potraviny nebo třeba o kosmetiku,“ vysvětluje zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová s tím, že se atopie může projevit astmatem, alergickou rýmou nebo právě atopickým ekzémem.

Co je atopický ekzém?
Atopický ekzém je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje suchou, podrážděnou pokožkou se zánětlivými ložisky. Tato ložiska intenzivně svědí a mohou i mokvat. Vlivem dlouhodobého zánětu často dochází ke změně struktury pokožky, k jejímu zhrubnutí.

Zejména úporné svědění negativně ovlivňuje kvalitu života. Děti bývají neklidné a špatně spí. U dospívajících či dospělých mohou viditelná zánětlivá ložiska snižovat sebevědomí.

Atopická dermatitida vzniká na podkladě narušené kožní bariéry, přes kterou pak snadno pronikají alergeny a vyvolávají tak nadměrnou reakci imunitního systému. Dalším faktorem vzniku je odlišné bakteriální osídlení kůže.

Jaké jsou formy atopického ekzému?
Průběh je do značné míry individuální a může se projevit v jakékoliv fázi života. Rozeznáváme však 3 základní formy: kojeneckou, dětskou a dospělou.

Kojenecká forma atopického ekzému, známá také pod pojmem „ouročky“, je nejčastější. Obvykle postihuje tváře a čelo, někdy i celou hlavičku. Postupně se rozšiřuje na krk, trup a končetiny. Někdy dochází do dvou let k úplnému ústupu onemocnění, jindy přechází do dalších fází.

V dětské fázi, typicky ve školním věku, se ložiska objevují v ohbí loktů, na vnitřní ploše zápěstí, pod koleny nebo na krku. Při postižení obličeje se mohou projevy ekzému omezit pouze na oční víčka či partie kolem rtů.

Vzácněji se první projevy atopického ekzému objevují až v období dospělosti, častěji jde však o pokračování onemocnění vzniklého v dětství. Neostře ohraničené symetrické zarudnutí postihuje obvykle obličej, krk či horní části hrudi. Časté je opět postižení ohybů horních i dolních končetin.

Dá se atopický ekzém vyléčit?
Atopický ekzém jako takový se nedá zcela vyléčit, jelikož souvisí s vlastnostmi pokožky. Lze ho ale dlouhodobě udržet v bezpříznakovém stadiu prostřednictvím některých změn v životním stylu a při správné péči o kůži.

Pokud na sobě zpozorujete příznaky, obraťte se na kožního lékaře (dermatovenerologa). Mírnější formy atopického ekzému může léčit i dětský či praktický lékař. S výběrem čistících přípravků či promašťovacích krémů (emoliencií) po předchozím stanovení diagnózy lékařem mohou poradit i v lékárně.

Jaká opatření přijmout k omezení atopického ekzému?

  • Omezení kontaktu s alergeny, například roztoči, pyly, plísněmi nebo zvířecími alergeny. K tomu je nejvhodnější bezprašné, přiměřeně chladné prostředí. Nevhodné jsou naopak koberce.
  • Vynechání potraviny, při kterých se alergie objevuje.
  • Nošení volného oblečení, ideálně z bavlny. Ta je totiž prodyšná a omezuje pocení, které pokožku dráždí. Vyhýbejte se naopak vlně a nepoužívejte aviváž.
  • Nekuřte.
  • Pomoci může i pobyt v přírodě, zejména pak přímořské klima.
  • Atopickou dermatitidu prokazatelně zhoršuje také stres.

Jak pečovat o kůži?

  • Každý den je potřeba zvláčňovat ji pomocí promašťovacích krémů (emoliencií). Díky tomu dochází k obnově mazové kožní bariéry i rovnováhy kožních bakterií. Proto se krémy nanášejí na celý povrch těla. Vybrat nejvhodnější přípravek je pro úspěšnou léčbu zcela zásadní.
  • Vyhýbejte se horkým koupelím. Sprchujte se vlažnou vodou a speciálními čistícími přípravky pro atopickou pokožku. Po každé sprše promažte kůži emolienciem.
  • Při akutním zhoršení příznaků promažte pokožku ještě mastí s protizánětlivým účinkem. Ty se nanášejí pouze lokálně na ložiska ekzému. Do této kategorie patří kortikosteroidy a topické (lokální) imunomodulátory.

Jaká léčba je nejvhodnější?
Kortikosteroidní masti jsou bezpečné, musí se ale používat správně. Je sice pravda, že kortikosteroidy mají kromě protizánětlivých účinků také celou řadu účinků vedlejších, jako je porucha růstu či změny nálad. To se ale týká pouze systémově užívaných kortikosteroidů (tablety, nitrožilní podání). Nicméně i při použití kortikosteroidních mastí je nutné důsledně se řídit schématem předepsaným lékařem, protože jejich nadměrné používání může vést k zeslabení kůže. Na obličej by se kvůli tenké kůži neměly tyto masti nanášet vůbec.

Alternativou kortikosteroidních mastí jsou topické (místní) imunomodulátory, které však může předepsat pouze kožní lékař. Tlumí funkce některých druhů imunitních buněk a jejich výhodou je možnost nanášení i na citlivá místa s tenkou pokožkou, jako jsou například oční víčka či třísla.

Pokud trpíte vy nebo vaše dítě těžkou atopickou dermatitidou, která na lokální léčbu nereaguje, existuje možnost léčby systémové v podobě léků potlačujících imunitní reakci organismu. Lékař vás může také odeslat do jednoho z 18 center biologické léčby. Jejich úplný seznam i s kontakty na daná pracoviště najdete zde: www.dermanet.cz/cs/kozni-ordinace/centra-biologicke-lecby.

Biologická léčba působí přímo na úrovni vzniku zánětu v kůži a má tak méně nežádoucích účinků než jiná systémová léčiva. Nemusí se při ní například pravidelně monitorovat funkce jater nebo ledvin, sleduje se ale výskyt infekčních onemocnění. Podává se injekčně do podkoží ve dvoutýdenních intervalech a lze ji využít i v léčbě těžkého astmatu. Jedná se o dlouhodobou léčbu, která se využívá v kombinaci s emoliencii, případně i lokálními kortikosteroidy či imunomodulátory.

Biologická léčba atopické dermatitidy je vysoce účinná, zatím je ale určena pouze pro děti od 6 let věku se středně těžkou až těžkou formou atopické dermatitidy (určuje lékař pomocí skórovacích systémů), která nereagovala na běžnou lokální léčbu ani světloléčbu (fototerapii).

Více informací o atopickém ekzému najdete na webových stránkách Loono.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *