Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Prokázáno: Glifloziny léčí všechny druhy srdečního selhání, pojišťovny ale léky platí jen někomu

Nevýkonností, dušností nebo otékáním nohou – tak o sobě dává vědět srdce, které selhává. Více než 350 tisícům českých pacientů nyní svítá naděje v podobě moderních léků – gliflozinů. Další mezinárodní studie totiž potvrdila jejich přínos, který se nyní dá vztáhnout na všechny typy srdečního selhání. Dosud lékaři předepisovali glifloziny pouze lidem s tzv. nízkou ejekční frakcí, tedy s poruchou srdce jako pumpy. Ta se ale týká jen necelé poloviny všech pacientů, kterým selhává srdce. Další, v pořadí již druhou a dosud největší studii potvrzující efekt gliflozinů napříč podtypy srdečního selhání představili specialisté na evropském kardiologickém kongresu ESC v Barceloně.

„Nová studie potvrdila to, co jsme již tušili, a to jednoznačný přínos moderních léků gliflozinů pro všechny typy srdečního selhání. Dosud jsme léky předepisovali jen pacientům s tzv. nízkou ejekční frakcí. Těmto lidem jejich srdce při každém stahu do krevního oběhu vypumpuje méně krve, než potřebují. Nyní bezpečně víme, že pomohou i těm pacientům, kteří mají ejekční frakci v normálu,“ říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti. V České republice se nyní se srdečním selháním léčí více než 350 tisíc lidí a jejich počet strmě stoupá. Kardiologové očekávají, že do roku 2030 vzroste počet nemocných až o alarmujících 50 %. „Všem těmto lidem léčba výrazně zkvalitní život. Odborné studie ukazují, že díky lékům dochází ke snížení hospitalizací z důvodu srdečního selhání,“ dodává prof. Linhart.

Glifloziny totiž umí v těle zlepšit podmínky pro práci srdečního svalu a výrazně zmírňují dušnost i otoky. Kromě toho léčba glifloziny významně pomáhá a prodlužuje život také lidem, kteří trpí cukrovkou. Diabetiky chrání hlavně před poškozením ledvin a srdce. Tento typ léků ale zpomaluje průběh onemocnění ledvin i u pacientů bez diabetu. Zatímco diabetikům a pacientům se sníženou ejekční frakcí hradí léčbu zdravotní pojišťovny, ostatní pacienti se srdečním selháním si – i přes prokázaný přínos – za léky musí zatím platit ze svého.  „Doufáme, že zdravotní pojišťovny budou brzy hradit moderní léčbu všem pacientům se srdečním selháním. Pro řadu z těch, kteří si musí léky sami financovat, je totiž situace ekonomicky dlouhodobě neudržitelná,“ uzavírá prof. Linhart.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *