Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Mumie stále ožívá

Přízrak hrůzy vzešlé z minulosti nás neustále příjemně děsí, a tak není divu, že se filmy s touto tematikou na televizních obrazovkách stále opakují a pořád mají divácký úspěch. Na filmy Mumie (Nova Cinema 3.10.), Mumie se vrací (Nova Cinema 10.10.) a Mumie: Hrob Dračího císaře (Nova Cinema 17.10.). se můžete podívat v uvedené dny ve 20:00.

Stejně tak téma oživlé mumie z dávných časů, pokud možno egyptské, která je ztělesněním zla, jež se snaží zlikvidovat vše živé v jejím dosahu, je nejen v literatuře, ale i v dějinách kinematografie doslova „otřískané“, ale zdaleka ne vyčichlé. Připomeňme si například legendární americký film Mumie z roku 1932 s famózním Borisem Karloffem v hlavní roli, který je dodnes označován jako jeden z nejlepších filmových hororů všech dob. A pikantní je, že už tenkrát se jednalo o oživenou mumifikovanou mrtvolu velekněze Im-Ho-Tepa, jenž se snažil zachránit milovanou dívku zaslíbenou Bohům. Pokud vám to něco připomíná, podobnost s Mumií z roku 1999, dnes už rovněž kultovní, není čistě náhodná. Režisér Stephen Sommers se veřejně hlásí k výše zmíněné předloze.

Poprvé prý viděl tuto hororovou klasiku v osmi letech a od té doby na ni nepřestal myslet. Prohlásil, že jeho Mumie je vlastně jakýsi remake s novými prvky. Ovšem v rámci možností značně zdramatizovaný, více akční a počítačově vymazlený. Zlovolného Imhotepa hraje jihoafričan Arnold Vosloo, který už také má na svém kontě pěkných pár záporáků. Jeho protivníkem je Brendan Fraser v roli sympatického a trochu zbrklého dobrodruha Ricka O´Connella a půvabná Rachel Weiszová coby mírně praštěná egyptoložka Evelyn, jež chce za každou cenu udělat kolosální vědecký objev.

V praxi ovšem Rachel při natáčení Mumie a následné Mumie se vrací (2001) udělala pouze velmi nepěknou zkušenost s koráby pouště. Od těch dob velbloudy upřímně nenávidí a tvrdí o nich, že jsou to „hrozné a odporné kreatury, které nenávidí lidi“. Zajímavé je, že totéž by se dalo říci o již zmíněných oživlých mumiích. Ve druhém filmu se totiž k Imhotepovi přidala jeho dábelská milenka, princezna Ankh-Su-Namon (Patricia Velasquezová), což rozhodně nebyla žádná roztomilá domácí kočička. A ve třetím snímku z této řady, který je nazván Hrob Dračího císaře (2008), přichází na scénu démonický císař Han (Jet Li), aby dokázal, že čínské mumie nejsou o nic horší než ty egyptské. A pro úplnost se ještě zmiňme i o „nejnovější“ Mumii z roku 2017, tentokrát od režiséra Alexe Kurtzmana. Otřepaného Imhotepa vystřídá ambiciózní princezna Ahmanet (Sofia Boutellaová), která se v Egyptě před dvěma tisíci lety rozhodla převzít vládu v zemi po svém otci, a trošku se jí to vymklo z rukou. Dobrodruh Rick je překvapivě dobrodruh Nick, ale zato jej hraje veleznámý Tom Cruise, který má s nesplnitelnými misemi dlouholeté zkušenosti. Egyptoložku Evelyn nahradí archeoložka Jenny Halsey v podání Annabell Wallisové. A další superhvězdou filmu je Russell Crowe, jenž si zahrál ředitele tajné organizace Prodigium, jejímž posláním je pronásledování a odchyt těch nejnebezpečnějších monster, doktora Jekylla, což je mimochodem další nádherné jméno umožňující spoustu odkazů v žánru filmového hororu.

Co možná nevíte o filmu Mumie:
Remake původní Mumie z roku 1932 měl vzniknout už několikrát před rokem 1999. Tuto myšlenku totiž vehementně propagoval například producent James Jacks z kalifornské filmové společnosti Universal Studios. Vytvořením první verze byl pověřen režisér Clive Barker, který měl za deset miliónů dolarů vytvořit akční „biják“ plný mrtvol. Nakonec k tomu nedošlo, ale mrtvoly tvůrce nápadů na znovuoživení Mumie inspirovaly dál: zombie-hororem Noc oživlých mrtvol se nechal unést i další z potencionálních režisérů, George A. Romero, ale to už bylo na producenta Jackse příliš „za čárou“. Více se mu líbil nápad jiného režiséra, Joe Danta, který prosazoval léty osvědčený názor, že americký film musí mít přesvědčivě zamilovanou ústřední dvojici, a také vymyslel hrůzu nahánějící černé masožravé brouky, což obojí bylo následně použito ve filmu. Nikoliv však služby Joa Danta, kterému se rozpočet patnácti miliónů dolarů zdál příliš nízký. Nakonec tedy zvítězil Stephen Sommer se svým pojetím ve stylu populárního Indiana Jonese, který už od roku 1981 spolehlivě plnil sály a pokladny světových kin. Pikantní je, že konečný finanční rozpočet filmu nebyl ani deset ani patnáct, ale dokonce osmdesát miliónů dolarů. Universalu se však tato investice bohatě vyplatila, takže o následném pokračování bylo rozhodnuto velmi rychle.

Herec Arnold Vosloo, představitel Imhotepa, v jednom rozhovoru prohlásil, že nejhorší scény z celého filmu pro něj byly obrazy, kde velekněz podstupuje mumifikaci, protože byl dlouhé hodiny sevřen po celém těle pevnými obinadly, které mu nedovolovaly sebemenší pohyb.

Vizuální efekty vytvořili počítačoví „čarodějové“ ze společnosti Industrial Light & Magic a film Mumie z roku 1999 má v tomto oboru i jeden primát: Imhotep byl první digitální filmovou postavou, která měla kompletní lidskou anatomii, a její pohyby proto působily zcela věrohodně.

Postavu archeologa s dobrodružstvím v krvi Ricka O´Connella měl původně hrát Sylvester Stallone, ale slavný představitel akčních hrdinů odmítl s tím, že „Indiana Jones už jeden existuje“.

Téměř všichni členové štábu i herci měli při natáčení v Maroku zažívací potíže a silné průjmy, kterým říkali „Imhotepova pomsta“. Tento termín se později vžil i mezi běžnými návštěvníky těchto zemí.

Černý skarabeus představuje ve filmu jistou, neodvratnou a hrůznou smrt, ale ve starověkém Egyptě byl tento brouk symbolem štěstí a prosperity.

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *