Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Příběhy pacientů: Důvodem, proč se zbavit brýlí, může být sport, práce i mateřství

Po čtyřicítce se vlivem stárnutí snižuje schopnost oční čočky zaostřovat do blízka. S tím souvisí i potřeba lidí ve středním a vyšším věku nosit brýle na čtení. Věková hranice těch, kteří potřebují „druhé oči“ i do dálky, se ale neustále snižuje.  Narůstá také počet mladých pacientů se zrakovou vadou. Díky inovacím a pokroku v oční medicíně lze dnes již operovat i případy, které ještě před pěti lety operovatelné nebyly.

S dioptrickou vadou, která vyžaduje nošení brýlí či čoček, se potýká kolem šesti milionů Čechů a jejich počet každým rokem stoupá. Roste i počet těch, kteří se rozhodnou pro odstranění dioptrií laserem. V Česku ji ročně podstoupí kolem 15 tisíc lidí ve věku 18 až 45 let. Za posledních pět let počet pacientů vzrostl zhruba o deset procent. „Stále se zvyšuje počet lidí, pro které je nošení dioptrických brýlí či kontaktních čoček obtěžující a nekomfortní. Nošení čoček zažívalo v posledních letech velký boom. Jejich nositelé je však dnes spíše odkládají. Dlouhodobé používání kontaktních čoček může způsobit pocit suchosti či podráždění očí. Brýle zase mohou překážet například při sportu nebo při práci. Jedním z důvodů zvyšujícího se zájmu o laserové operace je také rychlý vývoj laserové technologie. Ten významně zvyšuje bezpečnost zákroků,” popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

OPERACE KVŮLI SPORTU
Během sportování brýle překáží. Řešením, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček při sportu, je právě laserová operace, případně alternativa u pacientů nad čtyřicet pět let – výměna nitrooční čočky. Moderní lasery jsou velmi přesné a bezpečné. Zákrok trvá jen několik minut a je bezbolestný. Většině rekreačních sportů se lze po laserové korekci dioptrií věnovat už několik dní po operaci. Komfortnější život bez brýlí či čoček proto není důvod odkládat. „Nevýhodou nošení brýlí při sportu je, že při prudkých pohybech brýle ztratí optimální polohu a sportovec pak špatně vidí. Typicky se tak děje například při jízdě na kole v terénu. V ideálním případě brýle plní pouze ochrannou funkci a sportovec vidí ostře i bez nich. Ne pro všechny sporty se nošení ochranných brýlí doporučuje. Dojde-li totiž například během pádu či při srážce s jiným sportovcem nebo předmětem k rozbití skel, hrozí značné riziko poranění oka. Možným řešením je využití kontaktních čoček. Ty ale nesnesou všichni a pro některé sporty, jako je například plavání, není jejich používání vhodné. Proto stále větší množství aktivních lidí volí operaci očí,“ řekl primář Pavel Stodůlka.

Zhoršenou kvalitu zraku lze řešit také u starších sportovců. Jedním z nich je i pan Luděk ze Šumperka (62). Po 50. roce se mu začalo vidění kvůli šedému zákalu a přibývajícím dioptriím zhoršovat. To ho omezovalo při cyklistice nebo orientačním běhu, kterým se rád věnuje. Špatně se orientoval v terénu a potíže měl i se čtením mapy. „Měl jsem zpočátku obavy, na oči jsem totiž citlivý. Člověk se ale vůbec nemusí bát. V den operace jsem viděl, jako kdybych se díval do vody, ale už druhý den jsem viděl nádherně. Malý zázrak. Určitě zákrok doporučuji, život se dostane na úplně jinou úroveň,“ svěřil se spokojený pacient, který podstoupil výměnu nitroočních čoček a může znovu sportovat bez omezení.

Byl dokonce jedním z prvních pacientů, kterým při operaci šedého zákalu asistoval nový typ laseru s robotickým ramenem z Francie: „Pan Luděk absolvoval výměnu nitroočních čoček. Zvolil si čočky trifokální, které umožňují vidět bez brýlí na čtení, střední vzdálenost i do dálky. Operace byla provedena unikátním femtomatrixovým laserem, který vyvíjela francouzská firma Keranova. Jako jediný laser na světě určený pro oční operace disponuje robotickým ramenem a je to nejrychlejší laser na světě pro operaci očních vad,“ popsal novou technologii primář zlínské oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka.

OPERACE KVŮLI MATEŘSTVÍ
Pro odstranění dioptrií se velmi často rozhodnou i mladé maminky. Brýle totiž překáží například při nočním vstávání k miminku, později pak při společných rodinných aktivitách. Mezi těmi, které se rozhodly podstoupit laserovou operaci očí, byla i moderátorka a maminka dvou malých dětí Kateřina (33). Paní Kateřina nosila řadu let kontaktní čočky. Když se ale u ní v posledním roce objevila pylová alergie, hledala řešení, jak se dioptrií zbavit. „Jsem unešená z toho, co dnešní oční medicína dokáže. Nejvíce mě překvapila krátkost zákroku. Na sále jsem strávila pouhých 20 minut a pan doktor na mě neustále mluvil. To mě uklidnilo,“ řekla paní Kateřina.

Róbert Kadlec, vedoucí lékař vitreoretinálního centra Oční kliniky Gemini Praha, doplnil: „Paní Kateřina používala brýle na dálku s -1,25 dioptrie, mluvíme tedy o nízké krátkozrakosti. Vzhledem k nízké vadě jsme se rozhodli pro metodu LASIK. Ta je vhodná k odstranění nižší až střední krátkozrakosti v případě dostatečně silné rohovky. Abychom mohli tuto operaci provést, musí být dané oko kromě samotné refrakční vady v dokonalém stavu, tedy kromě zmíněné dostatečné síly rohovky musí být rohovka pravidelná, dostatečně zvlhčená, oko musí být bez známek zánětu a bez dalších onemocnění. Refrakční vada musí být v čase operace stabilní.“ Výhodou metody LASIK je velmi rychlé zotavení po operaci. Pacient může pociťovat jen mírné nepohodlí jako pocit cizího tělesa, suššího oka nebo zrakové. Vidění se lepší už den po zákroku a v průběhu následujících dní až několika málo týdnů se zrak zostřuje. Pro pacienty s vyšší dioptrickou vadou  je pak vhodnou alternativou metoda ReLEx SMILE nebo nová laserová metoda CLEAR, kterou poprvé v Česku a Rakousku operovali lékaři z oční kliniky Gemini.

OPERACE KVŮLI PRÁCI
Po 45. roce života se vlivem stárnutí snižuje schopnost čočky správně zaostřovat. Tato vada zraku se nazývá vetchozrakost neboli „nemoc krátkých rukou”. Pacienti potřebují brýle na blízko, zejména pak na čtení. Pana Radima (55) zhoršené vidění omezovalo při práci. Podstoupil proto výměnu nitroočních čoček. „Před operací jsou oči znecitlivěny anestetickými kapkami. Poté se za pomocí laseru čočka připraví k vyjmutí. Na její místo je implantována čočka umělá, která již v oku zůstává a slouží nastálo. Díky laseru je operace šetrnější a rychlejší než u klasické ultrazvukové metody. Již za šest dní po operaci měl pacient na obou očích stoprocentní vidění do dálky i na blízko,” uvedla Bohdana Polišenská, vyšetřující lékařka z oční kliniky Gemini ve Zlíně.

Zákrok je vhodný pro lidi nad 45 let, protože povrchová laserová metoda by se již minula účinkem. U větších vad zraku jej lékař může doporučit i mladším pacientům. Pan Radim si výsledek operace pochvaloval: „Jsem 100% spokojený. Vidění se mi výrazně zlepšilo. Pan primář Stodůlka byl vstřícný. Celou dobu mě ujišťoval, že je vše v pořádku. Zákrok vůbec nebolel. Trochu nepříjemné bylo ostré světlo, které mi svítilo do oka, ale určitě není důvod se operace obávat.“

Dalším řešením odstranění vetchozrakosti je také implantace mikročočky, kterou poprvé použili lékaři oční kliniky Gemini: „Oční chirurg nejprve laserem vytvoří v rohovce štěrbinku, do které následně implantuje mikročočku. Protože je štěrbinka velmi malá, není potřeba stehů a zahojí se sama. Provádí se jen na jednom tzv. nedominantním oku. Pacienti si na nové vidění musí chvíli zvykat. Tato doba je individuální, většinou několik týdnů,” doplnil Pavel Stodůlka.

Zdroj: www.gemini.cz, foto: archiv

Jeden myslel na “Příběhy pacientů: Důvodem, proč se zbavit brýlí, může být sport, práce i mateřství

  • Dnes se mnou konzultovala své zrakové potíže 52 letá žena, která podstoupila před 14 lety implantaci nitrooční kontaktní čočky pro vysokou krátkozrakost mínus 12 dioptrií. Dodnes je šťastná a spokojená, jen teď přemýšlí, jak se “poprat” s vetchozrakostí. Její tzv. poslední kapkou, která rozhodla o operaci bylo, když při porodu císařským řezem nemohla mít kontaktní čočky a najednou slyšela od “bílého pláště”, že dítě je postižené. Bohužel nemohla vidět, že to nehovoří k ní, ale k ženě vedle ní, a tak si zažila několik opravdu těžkých a dlouhých vteřin….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *