Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZábava

Unikátní Toulovcovy maštale lákají k návštěvě milovníky přírodních krás

Přírodní rezervace s pískovcovými skalami, kaňony a roklemi je jako stvořená pro tajuplné příběhy. A tak není divu, že se tu podle legend v dávných dobách ukrýval se svojí družinou loupeživý rytíř Toulovec.

Dnes si v největší přírodní rezervaci Pardubického kraje nedaleko Proseče užijete chvíle klidu mimo civilizaci. Zároveň můžete obdivovat čarování přírody, která vymodelovala do skal útvary nazývané Kolumbovo vejce, Oslí chodba, Kostelíček, Panský stůl a mnoho dalších. Toulky za dobrodružstvím kromě běžných turistických značek usnadní i síť cyklotras se speciálním značením, které ocení zejména fanoušci jízdy na horských kolech.

Trochu stranou značených tras, ale rozhodně ne zájmu milovníků nedotčené přírody, zůstává nedaleká Pivnická rokle. Cestu přírodní památkou nedaleko Zderazi lemují skalní převisy, tunely a jeskyně. Nejzajímavější částí rokle, nazývané někdy také Žižkovy maštale, vystoupáte skalními průrvami po dřevěných žebřících.

Ať už vyrazíte po stopách tajemných pověstí nebo za přírodními krásami, ke skalním útvarům jako Panský stůl, Kolumbovo vejce, Kazatelna, Hrad nebo Kostelíček vás dovedou pěší turistické trasy i speciální síť cyklotras určených zejména pro horská a trekingová kola. Vaše zážitky z výletu do skalních měst ještě umocní výhledy z trojice rozhleden, které se v atraktivní oblasti Toulovcových maštalí nacházejí.

Tip redakce:
Poznejte jedinečné turistické cíle regionu na pomezí Čech a Moravy, tzv. turistické oblasti Českomoravské pomezí. Nevšední zážitky slibuje kouzelný zámek v Litomyšli zapsaný na seznam UNESCO i neméně půvabné paláce v Nových Hradech a Moravské Třebové či tajemný hrad Svojanov. Úchvatnými památkami i příběhy slavných osobností vás okouzlí historická města Polička a Svitavy. Nebo vás spíše zaujmou prvorepublikové automobily ve Vysokém Mýtě či projížďka vláčkem po úzkokolejce v Mladějově? Za přírodními krásami se vydáte po stovkách kilometrů turistických a cyklistických tras. Více na: www.pokladnicezazitku.cz

Zdroj a foto: https://www.ceskomoravskepomezi.cz/toulovcovy-mastale/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *