Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZe života

Co je to ransomware a jak se proti němu bránit: 6 tipů, jak se nestát další obětí

Když se řekne výkupné, většinu z nás v zádech nepříjemně zamrazí. Taky si hned představíte únosce, kteří se zmocnili vašich blízkých a teď se na vás dožadují nemalého finančního obnosu za jejich navrácení? Doba jde ovšem neustále kupředu a zločinci jsou stále vynalézavější. Proto dnes už nejsou v nebezpečí jenom vaši blízcí, ale předmětem žádosti o výkupné se mohou stát i vaše cenná data. Pro útočníky je tahle metoda mnohem snadnější, a tak množství útoků na data každým dnem roste. Říká se tomu ransomware a my vám prozradíme, jak se proti němu můžete účinně bránit.

Co je to ransomware
Název ransomware vznikl spojením slov ransom, což v angličtině znamená výkupné, a software. Pojem, který se v souvislosti s kyberbezpečností, se poslední dobou bohužel čím dál více skloňuje. Označuje škodlivý program, který dokáže zašifrovat vaše data a zablokovat k nim přístup. Následně po vás tvůrce ransomwaru požaduje výkupné, po jehož zaplacení slibuje opětovné odšifrování a zpřístupnění dat. Ne vždy se však přistoupit na požadavky zločinců vyplatí (resp. téměř nikdy).

Množství ransomware i vynalézavost útočníků rychle roste a příštím terčem jejich útoku se klidně můžete stát i vy. Proto doporučujeme držet se následujících 6 tipů, které vám mohou pomoci bezpečně se ransomware vyhnout.

1) Každé kliknutí pečlivě promyslete
To nejmenší, co pro svou bezpečnost můžete udělat, je důkladnější filtrování pošty a internetových stránek, které navštěvujete. Přišel vám e-mail od neznámého uživatele, který vyzývá k otevření podezřelé přílohy? Šup s ním raději rovnou do spamu, nebo ještě lépe – do koše.

Nejčastěji se totiž ransomware dostane k poškozeným uživatelům právě prostřednictvím příloh v e-mailech, které vedou k zavirovanému obsahu nebo virus rovnou obsahují.

2) Nepodceňujte pravidelné aktualizace
Aktualizace softwaru, zejména operačního systému, se často hlásí v tu nejméně vhodnou chvíli. Také máte tendenci je proto neustále odkládat? Velká chyba. Těch pár minut, které jejich odložením ušetříte, by vás později mohlo přijít hodně draho.

Pravidelná aktualizace vám pomůže zbavit se, byť jen nepatrných, skulinek v systému, které by pro ransomware mohly představovat dokořán otevřenou vstupní bránu.

3) Zálohujte i zálohy
Už jste někdy slyšeli o pravidle 3-2-1? Tenhle praxí ověřený postup doporučuje, aby existovaly vždy 3 kopie zálohovaných dat uložené na dvou typech médií. Jedna z těchto záloh by měla být vždy uložena v geograficky oddělené lokalitě.

Zatímco pro běžné zálohování skvěle poslouží cloudové služby, ta nejlepší ochrana proti ransomware je uložení jedné ze záloh i off-line. Třeba na externím disku.

4) Rozdělte si účty
Účet administrátora používejte pouze v případech, kdy potřebujete měnit nastavení systému nebo se dostat dál do interní sítě. Na běžné provozní činnosti používejte raději účty, které takovou pravomoc nemají.

Pokud by i přes všechna opatření přece jen došlo k infikování vašeho systému, běžný účet neumožní viru rozšířit se tak daleko, jako by ho pustil administrátorský účet.

5) Odhalte tajemství každé skryté přípony
Ransomware se dá s trochou nadsázky nazvat opravdovým vlkem v rouše beránčím. Škodlivé aplikace totiž svou spustitelnou příponu .exe často skrývají za a vydávají se tak za neškodné dokumenty. Podívat se jim na zoubek však můžete snadno a rychle pomocí pár kliknutí.

Stačí si v jakémkoliv okně prohlížeče, resp. Průzkumníka souborů, otevřít v horní liště záložku Zobrazení a zaškrtnout možnost Přípony názvů souborů. V tom okamžiku odhalí všechny podezřelé soubory svou pravou tvář a na vás si jen tak nepřijdou.

6) Nepřistupujte na požadavky útočníků
Co dělat, když se přes veškerou obezřetnost přece jenom ocitne vaše kybernetická bezpečnost v ohrožení? Přistoupit poslušně na požadavky útočníků, zaplatit tučné výkupné a doufat, že vaše zašifrovaná data zase zpřístupní? Rozhodně ne! Přečtěte si, proč se s vyděrači vyjednávat nevyplatí.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *