Rady na ekologický úklid kuchyně bez chemie
Všichni se snažíme, abychom snížili množství jednorázových plastů, které používáme při domácím úklidu. Pokud však pomineme obaly, zvážili jste dopad samotných čistících chemikálií na životní prostředí a vaše zdraví? Třeba taková kuchyňská linka a spotřebiče přicházejí denně do styku s potravinami, proto je důležité dbát na jejich čistotu. Je ale také důležité zajistit, aby byly spotřebiče udržovány v čistotě pomocí netoxických látek, které jsou tělu bezpečné.
„Látky obsažené v neekologických prostředcích mnohdy způsobují podráždění kůže a očí, případně mohou nepříznivě ovlivnit vaše dýchání,“ upozorňuje Alexandr Řeháček zakladatel AYETO Eco.
Většina lidí přechází na přírodní čisticí prostředky pro běžný úklid domácnosti kvůli vysokému množství chemikálií (které mohou způsobovat zdravotní rizika), které se nacházejí v mnoha výrobcích určených pro úklid. Výhody „ekologického“ způsobu čištění znamenají menší zdravotní rizika a menší dopad na životní prostředí. S trochou úsilí navíc budete moci zkrášlit svůj domov zcela přírodní cestou. Proto jsme pro vás sepsali několik metod úklidu, které můžete začlenit do své každodenní rutiny. Jedná se pouze o několik kroků, kterými můžete udělat významné změny.
Pořiďte si jeden univerzální ekologický čistič
Proč používat 10 toxických výrobků, když můžete použít jeden přírodní produkt. Mnoho z těchto přírodních čisticích prostředků je na více použití, takže nemusíte hledat ve skříních a ukládat tuny výrobků zakoupených v obchodě, což zkrátí čas a sníží nepořádek.
Pokud je navíc možné produkt doplňovat pomocí refill systému je bez debat ekologicky i ekonomicky výhodnější volbou. Při pořízení například práškového koncentrátu dokážete připravit mnohonásobně více čističe. Zároveň vzhledem k výhodné ceně každé další náhradní náplně můžete produkt používat opravdu intenzivně, a to jak na důkladný úklid, tak i běžné každodenní čištění.
„Unikátní refill systém umožní z koncentrátu 25x znovu naplnit 1l láhev, což znamená absolutní minimalizaci nákladů na obaly a dopravu i ekologické zátěže výrobou a dopravou. U práškových koncentrátů jsme pyšní na samotný obal, zcela ekologický papírový tubus,“ říká Řeháček. Z hlediska trvanlivosti jsou přitom jakékoliv obavy zbytečné, suchý práškový koncentrát vám nějaké to léto vydrží uskladněn.
Čištění dřezu
Umyvadlo, zejména baterii, můžete otřít od bakterií a částeček jídla univerzálním čistícím prostředkem. Je důležité také zmínit, že bychom všichni asi měli kohoutek čistit častěji, vzhledem k tomu, že se ho dotýkáme rukama pokrytýma například syrovým masem.
„Nastříkejte univerzální čisticí prostředek na dřez a baterie a otřete čistým hadříkem. Pokud máte ve dřezu nějaké usazeniny, použijte drhnoucí houbičku,“ říká Alexandr Řeháček.
Houbičky bychom měli čistit také, a to buď pomocí myčky, nebo je lze vyvařit v mikrovlnné troubě. Pokud používáte mikrovlnnou troubu, nejprve se ujistěte, že houbička neobsahuje žádný kov, pak ji ponořte do misky s vodou a nechte ji dvě minuty “vařit”; při vyndávání buďte opatrní, protože bude dost horká.
Mikrovlnná trouba
Pokud také používáte mikrovlnnou troubu neustále k ohřívání věcí, jako je omáčka na špagety, a pak se děsíte zaschlých kousků a připečených cákanců a čištění stále oddalujete nebo ji prostě nečistíte nikdy. Měli byste začít. Zaschlé kousky potravin mohou snadno vytvořit skvělé místo pro tvoření bakterií nebo dokonce plísní.
Můžete například zkusit tento tip na usnadnění mytí: V mikrovlnné troubě ohřívejte misku se stejným dílem octa a vody po dobu 3 minut a pak snadno otřete vnitřní povrchy. Pára vše uvolní, takže nemusíte trávit čas drhnutím. Místo octa můžete využít citron, který pak opravdu krásně voní. Stačí rozříznout citron na polovinu, vymačkat ho do vody, do misky vhodit vymačkané půlky citronu, dát na 3 minuty do mikrovlnné trouby a vytřít.
Lednice
Nikdy nepoužívejte dezinfekční prostředky v chladničce, protože pokud se dostanou do kontaktu s potravinami, mohou být velmi škodlivé. Místo toho naplňte misku teplou vodou s ekologickým prostředkem na mytí nádobí a před důkladným čištěním chladničky do ní namočte čistou utěrku z mikrovlákna, kterou pak snadno umyjete vnitřek ledničky bez obav z toxických látek.
Trouba
Pravděpodobně jste si při nákupu čističů na trouby všimli, že jsou často vybaveny ochrannými pomůckami a velmi jasnými a přísnými pokyny, jak výrobek používat, a to proto, že čistič na trouby je extrémně silný čisticí prostředek, při jehož používání byste měli být velmi opatrní. To je samozřejmě velká červená vlajka, že výrobek rozhodně není vhodný pro životní prostředí ani pro vaše zdraví, ale existují některé domácí techniky čištění trouby, které můžete vyzkoušet.
- Vyjměte všechny předměty z trouby. Ty můžete jednoduše vyčistit pomocí prostředku na mytí nádobí.
- Smíchejte půl šálku jedlé sody s vodou a vytvořte pastu.
- Touto pastou potřete vnitřek trouby. Nezapomeňte si vzít rukavice!
- Pastu nechte v troubě přes noc odležet a poté ji setřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna.
- Vnitřek trouby postříkejte bílým octem, který usnadní odstranění zbytků pasty při čištění trouby.
- Setřete ocet a hotovo.
Foto: archiv