Největší iluzionisté v historii magie a jejich současníci
Každý z nás touží v životě po nějakém tom kouzlu a doslova magické okamžiky se někdy opravdu dějí. Pokud vám však kouzla chybí, jděte jim naproti. A teď nemluvíme jen o karetních tricích a tahání králíků z klobouku. Mistři iluzí dokáží ponechat v úžasu i toho nejvíc racionálně smýšlejícího člověka. Seznamte se s největšími kouzelníky a iluzionisty dob minulých i těmi současnými. Tito opravdoví velikáni tajemství svých triků neprozradí, avšak jedinečný pořad TV Spektrum Abrakadabra, v čem je kouzlo kouzel předkládá několik kouzelníků, kteří nechají diváka tak trochu nahlédnout pod pokličku čar a kouzel.
Jean Eugène Robert-Houdin
Možná vám toto jméno není až tak povědomé, faktem však je, že v 19. století patřil tento francouzský iluzionista ke špičkám v oboru a je považován za zakladatele moderní zábavní magie. Robert-Houdin byl nejen skvělým kouzelníkem, ale také vynikal jako vynálezce a konstruktér různých rafinovaných mechanismů. Kromě těch zábavních vynalezl rovněž několik přístrojů pro vyšetření očí, za něž byl oceněn. Jeho život později natolik fascinoval jiného kouzelníka, že si od něj vypůjčil příjmení, nebyl jím nikdo menší než Harry Houdini.
Harry Houdini
Tento legendární iluzionista posouval hranice nemožného ve své době a svým následovníkům tak nasadil laťku hodně vysoko. Už samotné jeho narození obestírá tajemství, není totiž zcela jasné, zda se roku 1874 narodil v Budapešti nebo v americkém Appletonu. Erik Weisz, jak zní jeho skutečné jméno, si na počest svých vzorů, kterými byli Jean Eugène Robert-Houdin a Harry Keller, zvolil pseudonym, pod nímž ho zná celý svět – Harry Houdini. Jeho největší doménou se staly úniky, dokonce tvrdil, že dokáže posouvat své kosti. Těžko říci, jak ve skutečnosti dokázal zmizet z uzavřeného kotle či rakve zakopané pod zemí. Osudným se mu stalo jeho vychloubání, že snese jakýkoliv úder. Několik mužů se to rozhodlo vyzkoušet a Houdinimu po úderech prasklo slepé střevo. Velký mág však dokázal i navždy odejít velmi stylově, zemřel 31. října, v den, kdy se prý stírá hranice mezi světem živých a mrtvých – na Halloween.
David Copperfield
Dnes už také legendární americký iluzionista se narodil roku 1956 jako David Seth Kotkin a i když byl jako dítě velmi plachý, stal se expertem na iluze obřích rozměrů. Před zraky tisíců i milionů nechápavě přihlížejících diváků nechal zmizet Sochu Svobody, levitovat 70tunový vagon, prošel Velkou čínskou zdí nebo levitoval nad Grand Canyonem. Jeho kousky přesně odpovídají heslu, kterým se řídí, že nic není nemožné. Ačkoliv je nejlépe placeným iluzionistou světa, stále patří k nejlepším v oboru a stal se i historicky nejmladším členem Společnosti amerických kouzelníků, za svůj největší úspěch považuje Project Magic. V roce 1982 totiž použil magii jako léčebnou metodu posilující motorické schopnosti a dovednosti u tělesně postižených lidí a projekt stále funguje v několika tisících nemocnicích.
David Blaine
Další David je momentálně považován za asi nejvýznamnějšího iluzionistu. Rodák z New Yorku vytvořil několik světových rekordů a proslavil se především jako vytrvalostní umělec. Mnohé jeho triky jsou inspirované Houdinim, tedy jeho úniky, ovšem Blaine je posouvá dál. Například se nechal na týden pohřbít zaživa nebo stál na 30metrovém pilíři po dobu 35 hodin. Jeho kousky jsou šokující, což mu jen dodává na popularitě.
Derren Brown
Další ze současných kouzelníků, který patří k nejobdivovanějším. Říká se o něm, že je mistrem manipulace a umí číst myšlenky. Svět ohromil, když dokázal správně uhodnout všechna čísla britské národní loterie Lotto. Jeho kousky jsou podle jeho vlastních slovy výsledkem kombinace magie, sugesce, hypnózy, psychologie, ale rovněž herectví a manipulace.
Kouzelnická tradice v České republice
Jestli jste se už teď dostatečně naladili na magickou vlnu, pak vězte, že spoustu vynikajících kouzelníků máme i u nás. Nevěříte? Sledujte jedinečnou show Abrakadabra, v čem je kouzlo kouzel na TV Spektrum, kde se o tom přesvědčíte. Nahlédnete nejen pod pokličku kouzelnického umění, ale také do života kouzelníků. Herec a moderátor Petr Vaněk představí 30 kouzelníků, kteří před objektivy kamer předvedou 97 kouzelnických triků. Těšit se můžete například na kouzelnici Kelly, v jejíž rodině se toto umění dědí již od roku 1923 a vidět jste ji mohli i ve finále Česko Slovensko má talent. „Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít,“ říká Kelly a dodává, že život s kouzelníkem není nic jednoduchého. Možná proto je jejím manželem další z mágů, kterého v show uvidíte – Tomasiano. Těšit se však můžete také na Ondřeje Pšeničku, který je znám i publiku za velkou louží, Pavla Langera a další zástupce kouzelnického řemesla z různých koutů Evropy i světa.
Kouzelnice Kelly: „Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít“
Magie a kouzla jsou všude kolem nás. Můžeme je najít v pestrobarevné duze, která se objeví po dešti, ve zpěvu ptáků či ve světle hvězd. Existuje však i jiný typ magie, a to kouzelnická magie. Při jejím sledování budete přemýšlet, zda existuje něco mezi nebem a zemí. Do světa kouzel se můžete ponořit s novým kouzelnickým pořadem Abrakadabra, v čem je kouzlo kouzel, který 23. října na TV Spektrum uvede populární herec Petr Vaněk. Přinášíme exkluzivní rozhovor s jednou z účinkujících – finalistkou show Česko Slovensko má talent, kouzelnicí Kelly.
Pocházíte z kouzelnické rodiny s bohatou historií, věděla jste odjakživa, že se jednou stanete kouzelnicí anebo jste měla i nějaké období vzdoru proti této profesi?
Kelly: Nikdy jsem neměla období vzdoru vůči naší profesi. Od mala jsem byla exhibicionista a tohle byl můj způsob realizace. V dospívání jsem se věnovala i divadlu a zpěvu, takže jsem s jistotou věděla, že chci být na jevišti a vystupovat před lidmi v jakémkoliv uměleckém žánru. Hledala jsem se. Nakonec jsem si ze všeho něco vzala a stejně se vrátila k rodinnému řemeslu. Při škole jsem chodila na spoustu brigád, takže vím, že se dokážu velmi rychle přizpůsobovat a žádná práce mi nebyla za těžko. Tatínek trval na tom, abych měla vzdělání, protože v jeho očích byl kumšt nejistý a chtěl, abych měla „zadní vrátka“. Jestli chci dělat umění, ať si ho dělám, ale až po řádném studiu. A tak se ze mě stal inženýr ekonomie. Kdyby bylo potřeba, můžu se kdykoliv vrátit ke svému vystudovanému oboru, ale vnitřně bych nebyla šťastná, potřebuju volnost a kreativitu. Mou velkou vášní je vše okolo světa krásy. Proto jsem v roce 2013 otevřela se sestrou v Olomouci kosmetický salon a začala podnikat i v tomto oboru. Kdybych nevystupovala, určitě bych zůstala kosmetickém odvětví.
Používáte kouzla i v běžném životě?
Kelly: Kdybych se chtěla živit nečestně, asi bych byla schopný zloděj (smích). Na základní škole jsem si při testech párkrát pomohla s taháky. Umění magie mi pomáhá v životě třeba tím, že znám psychologii diváka, tudíž snadno odhalím lež či nekalou praktiku. Nekouzlím ale jen na jevišti. Když mě někdo zastaví třeba na ulici a chce vidět kouzlo, ráda mu jej ukážu, protože kouzelnictví je poslání bavit lidi. A já ráda dělám lidem radost.
Jsou podle vás kouzla únikem z reality?
Kelly: Rozhodně! Pocit býti okouzlen je jeden z nejkrásnějších prožitků, který můžeme zažít. Kouzla nás vrací do dětských let, kdy jsme věřili, že nic není nemožné, do říše fantazie. Všichni jsme děti, jen v různě starých tělech. Kouzla dokáží odpoutat od starostí všedních dní. Pomůžou na chvilku zapomenout a odvézt myšlenky jiným směrem. V dnešní uspěchané době je to čím dál cennější, proto náš obor zažívá „renesanci“. Každý člověk reaguje jinak. Někdo to přijímá a nechá se unášet na vlnách sladké nevědomosti, baví se. Jiní si zase lámou hlavu, jak jsem to asi udělala. Ať je podstata jakákoliv, pokud začne divák přemýšlet, jestli je něco mezi nebem a zemí, co si nedokáže logicky vysvětlit, dělám to správně.
Myslíte si, že to mají ženy v kouzelnické branži těžší? Jak vás vnímají mužští kolegové?
Kelly: Z diváckého pohledu to mám jednodušší. Být ženou v magii je výjimečné. Kouzelnic je jako „šafránu“ a tudíž jsme pro publikum atraktivnější. Na druhou stranu musíme stále bojovat s předsudky, že kouzelnictví je mužskou parketou a ženy jsou stavěny do rolí asistentek. Respekt si musíme vybojovat a já jsem bojovnice (úsměv).
Kouzelnictví je velmi náročný, širokospektrální obor. Přirovnávám to například k letectví, kde je také více mužů než žen, a to z toho důvodu, že je to stresující obor. Není to pro každého, a proto je v našem oboru málo žen.
Váš manžel je známý kouzelník Tomasiano, uměla byste si představit žít s „nekouzelníkem“?
Kelly: To je velmi zajímavá otázka. Představit bych si to dovedla, ale určitě bych nebyla tam, kde jsem dnes a tím, čím jsem dnes. Tomasiano mě velmi posouvá dopředu, protože je na mě přísný a klade na mě vysoké nároky. Mentoruje mě. „Nekouzelník“ by to nedokázal a nerozuměl by mým profesním potřebám. Jsem z kouzelnické rodiny, kde oba rodiče byli profesionální kouzelníci a vše se točilo kolem kouzel. Na jevišti, i doma. Jsem na to zvyklá a s „nekouzelníkem“ by to tak určitě nebylo. Žít s kouzelníkem není jednoduché a kdo to sám neprožil, těžko by dokázal pochopit, co prožívá jeho partner. Už jen to, že je pro nás vystoupení „svaté“ a obětujeme tomu vlastní život. Když se ostatní baví, my pracujeme – pátky, soboty pro nás neexistují. Máme otočené životy. Když ostatní pracují, máme volno a naopak. Chybíme na rodinných oslavách, protože vystupujeme, neznáme Silvestry s přáteli. S tím se potýká každý, kdo pracuje v showbyznysu. Navíc si pořád s kouzly hrajeme, vymýšlíme, trénujeme. Nevím, kolik mužů by to zvládlo po mém boku.
Byli byste s manželem rádi, kdyby ve vašich kouzelnických šlépějích, pokračovaly i vaše děti anebo je budete spíš odrazovat?
Kelly: Své děti budu vychovávat tak, jako vychovávali moji rodiče mě. Dám tomu volný průběh a určitě je nebudu do ničeho nutit. Bereme je s Tomasianem při každé možné příležitosti s sebou na jeviště. Dělají jednoduchá kouzla nebo asistují. Tímto způsobem si přirozeně zvykají na publikum bez trémy. Je to pro ně zábava. Jestli v tom budou chtít pokračovat jednou samy, bude čistě na nich. Už od mala vidí, jak náročné to je a co to obnáší. Pochopím, když budou chtít žít klidný život. V každém jejich rozhodnutí je podpoříme.
Procestovali jste už mnoho zemí, ve které se podle vás kouzelníkům daří nejlépe?
Kelly: Z mého pohledu mají kouzla velmi rádi Poláci. V Polsku jsem strávila část svého života. Každý národ má rád kouzla, jen se liší v tom, jakým způsobem umí dávat najevo emoce. Asijské národy nebo Američané umí otevřeně dávat najevo úžas oproti třeba severským národům, kteří jsou více distingovaní a umí emoce kontrolovat.
Co je vaším největším snem v kouzelnické kariéře?
Kelly: K největším snům asi patří se prosadit v zahraničí. Proto se snažím pracovat na své angličtině, aby mi nebyla překážkou.
Co se vám nejvíc líbilo anebo vás překvapilo na natáčení pořadu Abrakadabra?
Kelly: Úplně všechno. Takový pořad zde nemá obdoby a je mi nesmírnou ctí, že jsem se mohla podílet, protože se z mého pohledu natočil kouzelnický znalostní poklad. Doposud se pořady točily buď o kouzelnických osobnostech nebo o kouzlech samotných. Pořad Abrakadabra představuje unikátní obsahovou náplň. Propojuje a srovnává historii se současností. Připomíná významné kouzelníky, o kterých dnešní diváci třeba nemají ponětí. Dozví se spoustu zajímavostí, například o Davidu Copperfieldovi nebo příběh mentalisty Hanussena, rodáka z Litoměřic. Divákovi budou ukázány různé úhly pohledu na konkrétní témata z úst současných českých i zahraničních kouzelníků.
Co byste vzkázala divákům pořadu Abrakadabra? Na co se mohou těšit?
Kelly: Určitě si pořad nenechte ujít, protože vás vtáhne do světa kouzel a magie, tak jak jej neznáte. Nahlédnete pod pokličku života kouzelníků z různých oborů a dozvíte se, s čím se potýkají. Jak se řemeslo mění v čase, a kam směřuje. Získáte přehled o minulosti a odpověď na otázku, jestli kouzelnictví má jako řemeslo budoucnost v boji s rychle rostoucím vývojem moderních technologií.
Sledujte jejich kousky, odhalujte tajemství triků a třeba se i něco přiučte, ať můžete ohromovat své okolí. Show začíná 23. října v 17:00 na televizní stanici TV Spektrum.
Zdroj a foto: TV Spektrum