Nejoblíbenější svátky v roce se blíží! Dodejte Vánocům nový rozměr a pochutnejte si netradičně
Někdo nedá dopustit na tradiční štědrovečerní menu, někdo zase v kuchyni spíše rád experimentuje. Pokud se řadíte mezi ty, kteří si rádi dopřejí něco neobvyklého a kterým klasický bramborový salát s kaprem už na vánoční tabuli nic moc neříká, popusťte uzdu fantazii a zkuste sváteční večeři letos jinak. Uvidíte, že naše tipy na neotřelé bramborové saláty potěší i ty nejzarytější milovníky osvědčených kombinací!
Kdo by nemiloval všechny ty vánoční dobroty, jichž jsme se celý rok nemohli dočkat? Pokud ale chcete, aby bylo vaše sváteční menu skutečně vytříbené, myslete na to, že se vyplatí vybírat pořádnou kvalitu. Produkty ekologického zemědělství, které v supermarketech poznáte podle označení log biolistu nebo biozebry, vám ji jednoznačně zaručí. Ať už vybíráte maso, ovoce, zeleninu nebo jiné biopotraviny, můžete si být jisti, že se jejich produkce řídí přísnou národní i evropskou legislativou, na jejíž dodržování dohlíží čtyři kontrolní organizace: KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Ekologičtí producenti podstupují pravidelné kontroly na všech stupních od výrobců až po obchodníky, které zajišťují dodržování předpisů. A jelikož jsou podmínky pro produkci opravdu přísné a ekologičtí zemědělci na ochranu rostlin využívají výhradně biologické prostředky, vysoké náklady na pěstování ovlivňují také cenotvorbu. Chcete se o světě biopotravin dozvědět více? Mrkněte na stránky myjsmebio.cz!
Biopotraviny můžete kromě supermarketů nakoupit také přímo u zdroje – na ekofarmách! Pokud byste rádi některou z nich navštívili a svět ekologického zemědělství tak poznali ještě o něco víc, navštivte kamprobio.cz a lovime.bio, kde najdete jejich seznam. Pomocí interaktivní mapy vyhledáte ty, které se nachází ve vašem blízkém okolí a zároveň se dozvíte, co aktuálně nabízí. Vyzkoušet můžete třeba farmu Vařejkův Dvůr. Najdete ji nedaleko Žďáru nad Sázavou a seženete zde velké množství zeleniny, ovoce, ale také například mléčných výrobků v bio kvalitě. Více se o farmě dozvíte na varejkuvdvur.cz .
Bramborový salát s olivami, jogurtem a bylinkami
Suroviny:
800 g bio brambor
svazek bio jarní cibulky
100 g bio oliv
lžička bio hořčice
3 lžičky bio jogurtu
šťáva z bio citronu
sůl, bio pepř
Postup:
Brambory oloupejte, nakrájejte na čtvrtiny a uvařte ve vroucí a osolené vodě. Následně je vložte do mísy a přidejte rozkrájené olivy. Nakrájejte cibulku a přidejte ke směsi. V malé misce smíchejte hořčici, jogurt, citronovou šťávu a sůl s pepřem. Zálivku důkladně promíchejte se salátem. Hotový jej dejte na 2 hodiny odpočinout do lednice a podávejte vychlazený.
Lehký bramborový salát s červenou cibulkou
Suroviny:
750 g bio brambor
200 ml bio vývaru
2 bio červené cibule
2 lžíce bio oleje
bio jablečný ocet
bio pažitka
sůl, bio pepř
Postup:
Brambory omyjte a uvařte ve slupce. Ještě teplé je oloupejte a nakrájejte na kolečka. Cibuli také oloupejte, nakrájejte najemno a přidejte do mísy k bramborám. Přilijte olej, jablečný ocet a vše zalijte horkým, ale ne vařícím, vývarem. Pozor, ocet přidávejte raději pomalu a několikrát, aby salát nebyl ve výsledku příliš kyselý. Nakonec přidejte nasekanou pažitku, důkladně promíchejte a podávejte.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Co je BIO?
BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.
Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Je-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Postup: archiv