Secese reprezentována ozdobami české sklárny Koulier v Evropském parlamentu
Vánoce jsou svátky, na které se těšíme celý rok. Mnozí z nás každoročně plánují, čím si vyzdobí svůj vánoční stromeček, u kterého stráví vzácné chvíle pohody, radosti a naděje. Vánoční výzdobu chystají domácnosti, firmy i instituce. Každoročně se zdobí i strom Evropského parlamentu v Bruselu. V dlouhém předstihu před letošním předsednictvím České republiky v Evropské unii Kateřina Šrámková, majitelka Zámku Loučeň a výroby skleněných foukaných ozdob Koulier, společně s europoslancem Tomášem Zdechovským naplánovali, vytvoření zcela nového konceptu. Kdy předsedající země představí a ozdobí vánoční stromek ve vstupní hale Evropského parlamentu v Bruselu v duchu svých národních tradic.
O letošním adventu se společně o zavedení této tradice za Českou republiku pokusí. 29.listopadu bude slavnostně v Bruselu odhalen stromeček, ozdobený tradičními ručně foukanými vánočními ozdobami z České republiky, které připravuje nově vzniklá sklárna Koulier z Oflendy na Vysočině. Přestože sklárna Koulier oslavila teprve rok od svého založení, povedlo se jí získat podporu pro tento prestižní projekt na zdobení velkého vánočního stromu v Evropském parlamentu v Bruselu.
„Když jsme se s Kateřinou Šrámkovou bavili o českém předsednictví, napadla nás myšlenka přenést české Vánoce do Bruselu a založit tak tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech. Český stromeček posetý českými unikátními foukanými skleněnými ozdobami Koulier se tak letos po dobu Adventu stane chloubou Evropského parlamentu,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský. „Hluboce smekám před rozhodnutím Kateřiny a jejího manžela zachránit sklářské řemeslo na Vysočině. Kvůli válce na Ukrajině a vysokým cenám energií je v současnosti nesmírně složité udržovat sklárny při životě. Dnes patří vánoční ozdoby Koulier k tomu nejlepšímu, co nejen český, ale také evropský trh nabízí. Velké poděkování patří také společnosti Kínský Žďár, která daruje nádhernou jedli do Evropského parlamentu. Už teď se těším, až bude stromeček na konci listopadu nazdoben a slavnostně představen kolegům a dalším zaměstnancům parlamentu. Bude to pěkná tečka za českým předsednictvím, které od ledna vystřídá to švédské,“ doplňuje Tomáš Zdechovský.
„Přejeme si, abychom mohli v Evropě ukázat, jak krásné jsou české foukané vánoční ozdoby. Loni v létě jsme otevřeli nový provoz s cílem zachránit toto krásné umělecké řemeslo, poté co jsme se s manželem dozvěděli, že byla uzavřena poslední provozovna na Vysočině a pro kvalifikované skláře není další uplatnění,“ uvádí říká Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „K vánočním stromečkům mám velice blízko, protože na středočeském Zámku Loučeň již pátým rokem pořádáme Příběh vánočního stromečku, jehož patronem byl i europoslanec Tomáš Zdechovský. Na Loučeni se tedy zrodila společná myšlenka, aby český stromeček zdobil parlament v Bruselu právě v době českého předsednictví. Výběr ozdob byl pečlivě zvažován. Nechtěli jsme jet do Bruselu s ozdobami „jen“ v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi. Cítili jsme, že chceme ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. V mých představách je navíc secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu. Věřím, že se nemýlíme, a že se v Bruselu bude líbit,“ dodává Kateřina Šrámková.
Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, bude totožný Secesní strom vyvrcholením prohlídkové trasy na Zámku Loučeň v zámecké knihovně během adventnách prohlídek „Příběh vánočního stromečku. „Měli jsme nápad, že uděláme dva stromečky – dvojčata. Jeden bude v Bruselu připomínat české Vánoce a druhý bude na Loučeni připomínat evropské hodnoty a tradice. Tradičně je na loučeňském zámku největší stromeček v zámecké knihovně, a připomíná významnou událost toho konkrétního roku. Měli jsme zde stromeček Sametový, Olympijský nebo Republikový. Letos tedy bude Bruselský Secesní jako vyvrcholení našeho tématu RADOSTI, KTERÉ DALA EVROPA SVĚTU. V první, historické části prohlídky, ukážeme, jak se zdobily stromečky v různých koutech Evropy a v druhé části budeme vyprávět o kulturních fenoménech, které mají evropské kořeny, a přinášejí radost do celého světa. Patří k nim také gastronomie, umění, věda i architektura. A právě architekturu zastoupí secese,“ vysvětluje Kateřina Šrámková, proč byly secesní ozdoby zvoleny pro stromeček na závěr prohlídkové trasy.
Pro stromeček, který bude vyzdoben v evropském parlamentu, byly zvoleny ozdoby SECESNÍ. Jedná se o zcela novou kolekci tvarů, dekorů a barev, která má premiéru letošní podzim, a byla vyrobena ve sklárně Koulier na Oflendě v Pardubickém kraji. Informaci o nové kolekci SECESE zveřejnila firma Koulier symbolicky 6. října, kdy se v Praze konal summit EU. Jedná se o formu pozdravu Evropě, které chce Koulier ukázat, co v České republice umíme a na co jsme právem hrdí. Secesní téma, tvarosloví i barevnost bylo zvoleno díky tomu, že secese jako styl doslova prošla celou Evropu. Není snad evropské země, která by neměla svoje secesní umělce, a tak skláři z Oflendy věří, že při pohledu na tyto ozdoby se s nimi ztotožní i zástupci ostatních evropských zemí, že jim budou připadat blízké a domácí.
Slavnostní odhalení českého stromu pro Evropu, které je součástí programu předsednictví České republiky v EU, proběhne v Bruselu 29.listopadu. Hlavním organizátorem slavnostního odhalení je europoslanec Tomáš Zdechovský, jako osobnost dlouhodobě podporující vánoční tradice. Stromeček, který ponese krásné secesní ozdoby, pochází také z Vysočiny, a to ze Zámku Ždár nad Sázavou, od společnosti Kínský Ždár a.s. Na zdejším hospodářském dvoře Lyra, navrženém J.B.Santinim, vyrostla krásná jedle, která poputuje do světa. Dekoratérky sklárny Koulier se musely předem seznámit s tím, jak je tato jedle rostlá a jaké má rozložení větví, aby uzpůsobily výběr ozdob doslova na míru konkrétnímu stromu.
Celá secesní kolekce vánočních ozdob pro bruselský stromeček čítá přes čtyři desítky dekorů, s barevnými variantami je to celkem přes 100 jedinečných druhů ozdob. Jsou mezi nimi tvary, které byly v Koulieru poprvé vyfoukány právě pro secesní ozdoby, a ještě se nikdy nevyráběly. Zadání dostali foukači ze sklárny Koulier již na jaře, aby se pokusili o nové tvary, inspirované secesními liniemi. Experimentovali dlouhé měsíce, a s výsledkem jsou právem spokojeni. K secesní kolekci patří také nová řada obalů, v česko-anglické jazykové verzi, určená pro evropský trh.
Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.
Značka českých vánočních ozdob Koulier se vyrábí na Oflendě na Vysočině. Majitelé-manželé Šrámkovi tak navazují na dlouholetou tradici výroby vánočních ozdob v České republice a její založení považují za důležitý krok v uchování rukodělné tradice výroby a malování foukaných skleněných českých vánočních ozdob u nás. Rozhodujícím aspektem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 kvalifikovaných sklářů. Šrámkovi jim nabídli pracovní uplatnění. A dále také skutečnost, že současný majitel podniku má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu výrobu již vlastní. Nově založený podnik na výrobu vánočních ozdob Koulier se zaměří na nové trendy, které představí již pro nadcházející vánoční sezonu. Ozdoby značky Koulier naleznou zákazníci na e-shopu http://www.koulier.cz/, dále v podnikové prodejně na Vysočině na Oflendě, v zámecké prodejně zámku Loučeň ve Středních Čechách a u dalších partnerů, jako například ve sklárně Tasice u Kutné hory.
Lákadlem zámku Loučeň je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.
Zdroj a foto: Koulier