Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Poslední závod získal ceny v Milánu, Cottbusu i od českých kinařů

Film Poslední závod režiséra Tomáše Hodana s příběhem Hanče, Vrbaty a Ratha z mrazivých Krkonoš získal před pár dny cenu diváků na filmovém festivalu v Cottbusu a hned o den později také zvláštní uznání v kategorií celovečerních filmů na Milano International FICTS Fest. Ten je vyvrcholením světové série 20 festivalů, mezi něž patří jako druhý nejstarší i český Sportfilm Liberec.

„V Liberci jsme letos obdrželi Cenu ředitelky festivalu, toto ocenění nás nominovala právě do finále do Milána,“ popisuje úspěšnou cestu producent Ondřej Beránek. „Poslední závod navázal v Miláně na předchozí úspěchy a s pokorou doufáme, že nějaké ty vavříny ještě náš film ozdobí,“ doplňuje další z producentů Martina Knoblochová.

Již dříve získal Poslední závod cenu na festivalu v Orlandu i jinde, pro samotné tvůrce je však zásadní ocenění českých kinařů. Asociace provozovatelů kin totiž ocenila Poslední závod cenou za Nejlepší film i cenou za Nejlepší režii.

Dvě ceny během jednoho víkendu je úžasná zpráva a mám ohromnou radost. Vzhledem k tématu filmu je výborná zpráva, že film rezonuje u německého publika. Musím ale přiznat, že si moc vážím i ocenění pro nejlepší film a režii od českých kinařů. Oni jsou pro filmy zásadní, oni ho pouští divákům a oni vidí snad úplně každý film, který vůbec do kin jde. Vážím si lidí, kteří v menších městech stále drží jednosálová kina. Oni jsou totiž důležitou součástí naší kinematografie,“ říká k cenám režisér Tomáš Hodan.

V českých kinech vidělo Poslední závod téměř 140 000 diváků, aktuálně je dostupný online v digitální distribuci, například na Voyo, Dafilms, Kviff.tv a dalších platformách.

Přehled festivalů a ocenění:
• Cottbus Film Festival – cena diváků
• Milano International FICTS Fest – zvláštní uznání v kategorií celovečerních filmů
• Neisse Film Festival – cena diváků
• Sportfilm Festival Liberec – cena ředitelky festivalu
• Orlando International Film Festival – nejlepší film
• Cinematic European Film Festival – nejlepší film
• Novoborská akademie spojených kinematografií – nejlepší film a nejlepší režie – Cena asociace provozovatelů kin

O filmu: Pravdivý příběh Hanče, Vrbaty a Ratha  
Legendární příběh Hanče a Vrbaty každý zná, málokdo ale ví, jak se opravdu odehrál. Výpravné filmové drama Poslední závod režiséra Tomáše Hodana přiblíží tehdejší události z mrazivých hřebenů Krkonoš tak, jak se opravdu staly. Vyzdvihuje důležitou a zapomenutou postavu Emericha Ratha. Film vstoupí do kin 24. března, tedy přesně v den výročí tehdejšího lyžařského závodu z roku 1913.

Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství.

Film Poslední závod se natáčel v mrazu na autentických v místech, kde se před téměř 110ti lety příběh odehrával. Pro náročné zimní natáčení v okolí Labské boudy nebo na Medvědích a Brádlerových boudách museli herci podstoupit otužovací kurz. „Na to, jak jsme i 12 hodin stáli ve vichřici v -10˚C, budu vzpomínat celý život,“ vzpomíná režisér Tomáš Hodan. „Zažili jsme na horách sníh, vánice, vítr i mlhu, tedy podmínky, které jsme potřebovali. Museli jsme se jim přizpůsobit. Věříme ale, že točit v mlze a mrazu na místech, kde se to všechno stalo, se projeví i v syrovosti a dramatičnosti výsledného filmu,“ dodává režisér.

Film Poslední závod je pro mě srdcová záležitost. Příběh Bohumila Hanče mě zajímal už od dětství, kdy jsem o něm slyšel poprvé. Nyní jsem tak mohl podrobně zažít okamžiky z jeho života. A to přímo na konkrétních místech, kde se jeho osud skutečně odehrálA těch několik týdnů natáčení v mrazu, mlze a závějích na krkonošských hřebenech byla už jen třešinka na dortu,” říká představitel Bohumila Hanče Kryštof Hádek.

ČR – 2022
Délka: 100 minut
Žánr: drama
Premiéra: 24. března 2022
Režie: Tomáš Hodan
Hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Gabriela Pyšná, Jan Nedbal a další

Foto: archiv filmu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *