Pozor. Blíží se Vánoce – půjčka není ideální řešení finančních problémů

Nemáte dostatek peněz na vánoční dárky? I když se to může zdát správné, půjčka není to nejlepší řešení. Navíc vás může dostat do pasti závazků, jinak můžete za dárky zaplatit až dvojnásobek. Mnoho lidí ví své. Řada společností nabízí nebo začíná inzerovat rychlé půjčky na nákupy, ale ty mohou být opravdu pochybné a nesmyslně drahé, jak již mnozí zažili. Po zaplacení závazků a nájmů často nemusíte mít ani peníze na jídlo.

Půjčky dejte na černou listinu Vánoc
Vánoční půjčky jsou častou příčinou exekucí. Vánoce nebo období dovolených je pro poskytování půjček nejhorším obdobím. Proč? Získaný předmět putuje z ruky dotyčného, takže v případě krize je nemyslitelné ji vrátit. Advokáti se v tu dobu opravdu nenudí. Pravidelně řeší případy, kdy si jednotlivci půjčí na Vánoce, na nějakou dovolenou, v tu chvíli nemohou splácet dluhy, končí v exekuci, na hranici bídy, pod bídou…

Proč končí půjčování tak hrozně?
Podle různých průzkumů si během života vzalo osm lidí z deseti, půjčku. Bohužel prakticky každý kývne hned na první nabídku, aniž by se trochu zamysleli. Když si chtějí půjčovat na dárky, jdou většinou ke své bance a vůbec si neporovnají konkurenci a nabídky od dalších zprostředkovatelů. Jsme příliš důvěřiví a nesnažíme se mít finanční přehled. Lidi by měli přijmout to, že Vánoce nestojí na dárcích –ale na tom, s kým je trávíte. Když si potřebujete půjčit, tak už jen pouze v nezbytném případě a na životně důležité věci (bydlení, auto a podobné).

Na co si Češi rádi o Vánocích půjčují?
A co si lidé nejčastěji kupují za vypůjčené peníze? V souladu s výše zmíněnou studií si ve více než polovině případů (57 %) kupují na Vánoce na úvěr pomůcky, jako jsou přenosné telefony, tablety nebo herní konzole – před Vánocemi začínají slevy na elektroniku. Třetina jednotlivců si v té době bere půjčku na nákup hraček pro své děti. Přibližně dvě třetiny si nevezme půjčku vyšší než 10 000 Kč, ale sedm procent respondentů je ochotno si na nákup vánočních dárků půjčit více než 30 000 Kč. Z přehledu také vyplývá, že osoby s nižším socioekonomickým založením a nižší úrovní vzdělání mnohem častěji vyžadují rychlé zálohy na kupované zboží.

Je u nich také mnohem méně pravděpodobné, že ustojí nové trendy, jako je například postupně převládající výhoda odložených plateb u online nákupů. Výhodu BNPL (nakupte v současnosti, zaplaťte později) letos inzerují všechny hlavní internetové obchody. Jde navíc v podstatě o druh úvěru, kdy je úhrada za pořízené produkty odložena na zvolené datum, obvykle do následující výplaty. Je ideální udržovat si od takových nákupů strategický odstup, zejména v období předvánočního shonu, protože se může jednat o pořízení produktů na úvěr, což v případě pozdní úhrady znamená peněžní sankce.

Pokud půjčku chcete, tak bezpečně
V současné situaci, kdy náklady na všechno kolem nás silně rostou, může být pro mnohé problém rozdělit dostatečné množství peněz na vánoční dary. Někteří možná hotovost skutečně mají, ale nechtějí vyhodit všechny své investiční prostředky, což je samozřejmě rozumné tvrzení. Pro takovou situaci existují dvě rozumná řešení: vzít si obyčejný úvěr, ať už od banky nebo nebankovní společnosti, nebo zboží splácet rovnou u prodejce. Pokud si vyberete jednu z těchto alternativ, měli byste si vše pro začátek neustále pečlivě promýšlet a propočítávat. Zároveň zvažte, zda zvládnete případné nouzové scénáře, které se objeví.

Určitě neuděláte chybu v případě, že:

  •       stanovte si rozumnou částku, kterou potřebujete utratit za vánoční nákupy, a nepřekračujte ji
  •     zeptejte se sami sebe, zda se přizpůsobíte v případě, že v lednu ztratíte práci, a musíte pokrýt překvapivé náklady, jako je nová lednička atd.
  •       přesně si spočítejte, kolik vás záloha vyjde na úvěr, započítejte všechny výdaje
  •       podrobně si prostudujte podmínky úvěru a přesvědčte se, že všemu rozumíte

Dejte si pozor na kouzlení prodejců
Zejména v předvánočním období si pro nás prodejci připravují nejrůznější lákadla a fígly, kterým je v některých případech těžké odolat. Jedním z nich je věrohodnost, že za výrobky zaplatíme až za určitou dobu, nebo že začneme platit později apod. V těchto případech platí uvedené body skutečně více. Raději byste si měli vše několikrát propočítat, abyste si vytvořili představu, že to zvládnete.

Vzhledem k tomu, že v rámci trhu existuje obrovská konkurence, nejsou splátky s nulovým úrokem žádným zvláštním případem. To by jistě mohla být skvělá volba, protože byste neměli platit ani korunu navíc. Kromě nákupu s nulovou přirážkou může mít nákup na smlouvu smysl i u dražšího zboží – jako jsou Vánoční dárky pro sportovce (některé vybavení vás vyjde i na několik tisíc).

Vyhněte se pochybným společnostem
Než se rozhodnete pro konkrétního poskytovatele, měli byste si ho co nejdůkladněji prověřit. Podívejte se, jak moderní jsou jejich stránky, zda poskytují dostatek relevantních údajů, zda mají linku pro klienty a podobně. Stejně tak by společnost neměla záměrně zatajovat skryté poplatky, RPSN a další údaje o půjčkách. V ideálním případě by vám měl společnost doporučit někdo, koho znáte a kdo si v minulosti půjčil.

Jak během roku našetřit na dárky
Sepište si svůj plat a náklady, abyste viděli, do čeho skutečně investujete a kde budete šetřit. V poslední době si dostatečně rozmýšlejte, zda si koupíte věc, která vás zaujme například ve výloze, abyste zjistili, zda ji skutečně potřebujete – dopřejete si tak několik dní na rozmyšlenou. Pokud už nemáte chuť danou věc kupovat, pravděpodobně ji nepotřebujete. Naučte se porovnávat a promítat konkurenci pro peněžní položky, na kterých jste se shodli. Můžete ušetřit tisíce ročně na věcech, jako jsou účty za energie nebo pojištění. Změnou tarifu ušetříte až 50 procent měsíční útraty za telefon.

V případě, že máte každý měsíc přebytečnou hotovost na standardní a základní náklady, nebo v případě, že se vám podařilo ušetřit peníze změnou smluv na běžné splátky, dejte je stranou na účet rezervních fondů, který je obvykle zdarma. Budete moci hotovost zhodnotit o něco více než na běžném účtu (a to i v případě, že aktuální úroková sazba není ideální), a co je důležitější, budete ji mít uloženou daleko od sebe – nebudete ji mít na očích a je méně pravděpodobné, že ji utratíte za nesmyslné věci.

Ale na druhou stranu jsou peníze neustále k dispozici v případě, že se vám například rozbije pračka a vy nakonec dáte přednost novému spotřebiči… Pokud jste se rozhodli, že budete raději šetřit několik dlouhých let, budete peníze ukládat do termínovaných vkladů nebo je vložíte do podílových fondů (v posledním zmíněném případě si peníze také kdykoli vyberete, ale je lepší je vložit na delší dobu). Pokud si myslíte, že je půjčka jedinou variantou, určitě se podívejte na Půjčkový konfigurátor a zjistěte kolik reálně zaplatíte.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.