Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Jak poznat dobrého trenéra, který děti naučí plavat i překonat strach z vody?

„Chce to kromě odborného vzdělání hlavně klid, rozvahu a citlivý přístup. Někdo může volit radikálnější řešení, ale nám se po letech praxe citlivý přístup k dětem stoprocentně osvědčil,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v České republice. 

Nejčastější příčinou, proč děti odmítají kontakt s vodou, je jejich špatná životní zkušenost. V takovém případě je především nutné získat zpátky jejich důvěru. A co se nejvíce osvědčilo?

„Dobrý instruktor pozná během první lekce, zda je pro dítě vhodnější individuální přístup, nebo je pro něj spíš dobrým impulzem přítomnost dalších nebojácných dětí. Zároveň musí poznat, zda je lepší více mluvit, nebo naopak nechat situaci vyplynout tak, že dítě se rozpovídá samo – už to se považuje za velmi úspěšný aspekt, který nás mílovými kroky posunuje dopředu,“ říká na úvod Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem.

Plyšák dohlíží ze břehu
„Například se nám osvědčilo, když dítě při výuce inspirujeme přítomností jeho oblíbené hračky – umístíme ji na čestné místo u bazénu a vše jí ukazujeme. Dítě se jí tak může pochlubit jednotlivými, nově naučenými prvky. Anebo volíme rovnou některou vodní hračku, která pak s dítětem dělá všechny pokroky – hračka zkrátka slouží jako skvělý komunikační prostředek,“ dává další tip zkušená lektorka Štěpánka Štrougalová a připomíná, že naprosto nedoceňované jsou videozáznamy. Stačí, když doprovod (rodič nebo prarodič) natočí na mobil snahu a výkony malého plavce. „Pro dítě je to moc důležité, protože hned ví, že jeho úspěchy jsou zaznamenány, a večer se s nimi bude moct pochlubit sourozenci, druhému rodiči, babičkám a dědečkům…“

Zároveň připomíná, že pro překonávání strachu či nedůvěry je podstatná i doba, kterou dítě stráví před výukou na bazénu s instruktorem na herně, kde si na sebe mohou zvyknout, navázat při hře vztah. Pomalý klidný postup se osvědčil i přímo na bazéně, kde dítě je delší dobu spíše kolem bazénu, než přímo v něm – může s instruktorem vybírat hračky a pomůcky, které pak při výuce budou využívat.

Klid, rozvaha a citlivý přístup
„Jak se pozná dobrý instruktor plavání? Když slyší od dítěte jen náznak strachu „já se bojím, já mám strach…,“ nikdy neodpoví slovy „to nic není, skoč, to zvládneš, neboj se“. Protože je zkušený, moc dobře ví, jak důležitý je citlivý přístup. Proto jednoznačně naslouchá pocitům a názorům dítěte a respektuje je. A protože má dostatek praxe, nemluví a jenom upraví obtížnost prvku. Postupnými kroky tak dokáže, že dítě vše překoná či udělá nevědomky samo,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová a dodává: „Možná může někomu připadat, že jsou to názory a přístupy, které se s dítětem jaksi moc „mazlí“. Možná by někdo volil radikálnější řešení. Ale nám se po letech praxe citlivý přístup stoprocentně osvědčil.“

A jaký je podle zkušené trenérky ideální počet dětí ve skupince při výuce plavání?
„Kvalitní výuka u starších dětí může být orientačně s osmi dětmi,“ odpovídá Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, přičemž ve skupince nejmladších dětí, což je pět až osmnáct měsíců, by mělo být maximálně pět dětí s doprovodem.

3 tipy od Štěpánky Štrougalové

  1. Určitě hned na začátku zvažte, zda je pro vás vybrané plavecké centrum dobře dostupné, ať už MHD, nebo vlastním autem (v tom případě si ověřte možnost parkování).
  2. Vždy ale berte jako nejdůležitější aspekt kvalitu daného klubu.
  3. Vyhněte se klubům, kde plavecká výuka probíhá formou drilu. Taková metoda nepřinese potěšení vám a už vůbec ne vašemu dítěti.
Juklík zve malé plaváčky do nových kurzů
Právě nyní je ten správný čas, chcete-li děti přihlásit do kurzů plavání, které v Baby Clubu Juklík začínají v lednu a trvají do března. Děti se mají opravdu na co těšit: na milé instruktory, příjemně teplou vodu v perfektně udržovaných bazénech i spoustu moderních plaveckých pomůcek. Výuka probíhá na dvou pobočkách (v Praze 5 a Praze 10), které kromě bazénů se špičkovou kvalitou vody nabízejí i dokonalé zázemí – herny a místo pro aklimatizaci po plavání, kde jsou k dispozici i přebalovací pulty, nočníky, fény na vlasy apod. Děti se účastní výuky ve skupinkách podle věku a pokročilosti, proto se jim instruktoři mohou věnovat individuálně. Nechybí ani vaničky pro první plavání těch nejmenších miminek. Termín kurzů: začínají 2. 1. 2023 a končí 31. 3. 2023   

Zdroj: www.juklik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *