Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

5 rad, díky nimž bude saunování efektivnější

Saunování je prospěšné pro celé tělo. Startuje biologické pochody, které působí pozitivně na imunitu, pomáhá vyplavit z těla škodlivé látky, posiluje srdce, uvolňuje svaly a pomáhá odbourávat stres, protože v mozku dochází k vyplavování endorfinů. Zvláště ženy pak potěší, že podporuje tvorbu kolagenu, který je potřebný pro krásnou pleť. Aby mělo saunování potřebný efekt, je důležitá pravidelnost. Ideální je dopřát si saunu minimálně dvě hodiny alespoň jednou týdně a pamatovat na základy saunování.

„Povědomí o pravidlech saunování se mezi lidmi díky osvětě wellness a saunových center v posledních letech výrazně zlepšilo, z čehož máme velkou radost,“ říká Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

Dřívější nejčastější nešvary podle něj postupně vymizely. „Návštěvníky už dnes neudivuje, že zdůrazňujeme saunování bez plavek a důsledné podkládání těla prostěradlem z hygienických důvodů. Chápou, že po odchodu ze sauny je třeba nejdřív smýt pot ve sprše, a až pak jít do ochlazovacího bazénu. Sauny se také ztišily, hosté si zvykli na to, že jde o klidovou zónu, ve které je hlasitý hovor obtěžující. Stále se ale objevují nešvary a chyby, kterými se lidé zbytečně ochuzují o plný účinek saunování,“ dodává Jiří Malina. A tady je 5 věcí, na které doporučuje se více zaměřit:

Nesnažte se lámat časové rekordy
Při samotném saunování vyčkejte, než se pořádně zapotíte. Tato doba je individuální, trvá asi 10 až 20 minut. Nesnažte se ale držet krok se zkušenými návštěvníky sauny. Někomu stačí zpočátku pět minut, jiný bez problémů vydrží patnáct. Roli také může hrát vaše momentální kondice a duševní pohoda. I když obvykle v sauně vydržíte 20 minut, není ostuda, že pro jednou odejdete už po 10 minutách, když nejste v ideálním rozpoložení. Naslouchejte svému tělu, a pokud se necítíte dobře, saunu opusťte a dopřejte organismu dostatečné ochlazení.

„Přesýpací hodiny v sauně berte spíš pro orientační představu, jak dlouho tu pobýváte, ne jako měřítko výdrže. Neplatí, že „dokud se hodiny nepřesypou, neodejdu“. Naopak, nesnažte se vydržet za každou cenu, saunování je především o dobrém pocitu,“ doporučuje Jiří Malina, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích, která nabízejí různé druhy saun, saunové rituály, exotické masáže a relaxační procedury.

Věnujte více času ochlazování
„Lidé stále podceňují fázi ochlazování. Například se jen opláchnou ve sprše vlažnou vodou, nepoužijí ochlazovací bazén, a hned se vracejí do sauny nebo vyrazí do teplého whirlpoolu, což také není dobře. Pokud člověk nezvládne ochlazovací bazén, ať si dá alespoň chladnější sprchu a pak si dopřeje patřičné zklidnění alespoň na 15 minut,“ připomíná Jiří Malina.

A proč je ochlazování tak důležité? Když vstoupíte do sauny, začne se zvyšovat teplota vašeho těla. Organismus na to reaguje tak, že se snaží tělo aktivně ochlazovat. Přitom se zintenzivní činnost srdce, zvýší se tepová frekvence a stoupá tlak, pokožka se prokrvuje, a vy se začnete potit, díky čemuž se z těla vyplavují různé škodlivé látky. Následné prudké ochlazení těla tak donutí cévy, aby se zase stáhly, a krevní oběh se vrátil do normálu. Správné ochlazování je proto při saunování velmi důležité!

Dejte si delší pauzu mezi návštěvami sauny
Setkáváme se s tím, že se hosté bezprostředně po ochlazení vracejí do sauny. To ale představuje velkou zátěž pro organismus. Tělo potřebuje 10 až 15 minut na zklidnění, normalizaci tepu. Je nutné nechat ho skutečně vychladnout, dopřát mu dostatečný odpočinek, a až pak jít třeba do whirlpoolu, tedy do teplé vody, nebo se vrátit znovu do sauny.

Nestřídejte saunu a parní lázeň
Kvalitní wellness centra jsou zpravidla vybavena jak nejrůznějšími druhy suchých saun, tak i parními lázněmi. „Nesnažte se ale za každou cenu stihnout všechno. Sauny a parní lázně fungují na zcela jiném principu a není dobré je kombinovat. Dopřejte si raději kvalitní čas se vším, jak to má být, v jednom z těchto typů. Dejte si tři „kolečka“ v sauně, pořádný odpočinek, a pak případně pokračujte parní lázní,“ dodává odborník.

Péče o hlavu do saunování patří!
Hlava je součástí našeho těla, proto i péče o ni patří ke kompletnímu saunování. „Využijte možnosti použít peelingy a další tělové přípravky, které třeba obsahují i med. Nebojte se je vtírat do vlasů – i když vám to poškodí účes. Přes vlasy se dostanou do pokožky a mají pozitivní vliv na naše zdraví. A nezapomeňte si po sauně opláchnout i hlavu. Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení bolí hlava a může se dostavit i nespavost,” varuje Jiří Malina.

Dopřejte si Romantické hýčkání
Poklidné společné okamžiky plné rozmazlování uprostřed nádherné přírody Beskyd, daleko od městského shonu i všedních starostí… To vás čeká hned při příjezdu do Spa hotelu Lanterna, kde na vás už bude na pokoji čekat sekt a čerstvé ovoce. V podvečer si můžete vychutnat snack „aperitivo moment“. Večer se můžete těšit na pětichodové degustační menu. A druhý den ráno se probudíte do naprostého klidu a komfortu se snídaní do postele. Den můžete začít příjemnou exotickou masáží a návštěvou wellness center. V ceně máte neomezený vstup do hotelového L-Spa (s termálním bazénem, whirlpoolem, finskou saunou a parní lázní) a do nedalekého Wellness Horal (s termálními bazény, saunovým světem se saunovými rituály a kardio fitness). Samozřejmostí je bezplatný shuttle servis mezi hotely. Pokud byste měli chuť na procházku, zdarma vám tady půjčí nordic walking hole a přidají mapu turistických tras. Zážitkový je ovšem i samotný pobyt ve Spa hotelu Lanterna. Můžete se ubytovat v unikátních pokojích se zimní zahradou a vanou přímo u okna a dopřát si koupel s výhledem do údolí. A některé pokoje tady dokonce mají vlastní vířivku a krb pro skutečně romantické večery. Zážitková restaurace Vyhlídka pak nabízí lahodné podzimní menu plné čerstvých sezónních surovin z Valašska.

Zdroj a foto: www.valachy.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *