Světelné znečištění je nejvyšší v době Vánoc. Lidem škodí zejména LED svítidla

Svítící řetězy, girlandy a ozdoby sice každoročně hlásí příchod Vánoc, zároveň však okolo období adventu zvyšují míru světelného smogu, který má negativní dopady na lidské zdraví. Jeho důsledkem mohou být například psychogenní onemocnění, ale i nekvalitní spánek. Ten narušuje zejména modré světlo z LED svítidel, která se díky své malé energetické náročnosti používají na veřejných prostranstvích i v domácnostech stále častěji.

Vánoční atmosféru již tradičně v mnoha městech dokreslují trhy a světelné dekorace. Výzkum NASA přitom ukázal, že se intenzita nočního osvětlení okolo vánočních svátků výrazně mění, když světla během Vánoc a Nového roku svítí o 20 až 50 procent jasněji než během zbytku roku.

V zimních měsících, kdy jsou navíc kratší dny, tak ještě eskaluje intenzita světelného znečištění. Přirozený sluneční svit nahrazují pouliční lampy, osvětlené výlohy, osvětlené obchodní a kancelářské budovy, nebo svítící vánoční dekorace. Experti přitom tento fenomén, který označují jako světelný smog, považují za jedno z nejrozšířenějších znečištění životního prostředí vůbec.

Světelné znečištění každým rokem vzrůstá, dávno se netýká pouze měst
Podle aktuálních statistik je světelným smogem zasaženo již 85 procent světové populace. Zdaleka se tak nejedná pouze o problém velkých měst. Osvětlení se z nich dostává i do vzdálenějšího okolí a proniká také okny dovnitř budov. Pro člověka tak může představovat zdravotní riziko, protože zejména v noci narušuje tvorbu melatoninu, který je důležitý pro správný biorytmus spánku a bdění.

Ke zdravému spánku proto lidé potřebují maximální tmu. „Tu zajistí například předokenní rolety. Díky své konstrukci k sobě jejich lamely těsně doléhají, nepropustí tak jednak světlo, ale ani hluk z ulice, který může kvalitu spánku také negativně ovlivňovat. Toto řešení je vhodné zejména pro lidi žijící ve městech. Na druhou stranu v období kolem Vánoc je intenzita osvětlení v exteriéru vyšší i v méně obydlených oblastech. I jeden výrazně vyzdobený dům tak může oslňovat velkou část ulice například ve vesnici,“ upozorňuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Venkovní stínění se navíc díky automatizaci dá nastavit tak, aby bylo v souladu s lidskými cirkadiálními rytmy. „Žaluzie či rolety se mohou automaticky zatáhnout ve chvíli, kdy začne svítit pouliční osvětlení či vánoční výzdoba a vytáhnou se samy zase ve chvíli, kdy začíná vycházet slunce,“ dodává Přichystal. Díky ranním paprskům totiž lidský organismu ukončí produkci melatoninu, a naopak začne vyplavovat kortizol, který tělo rozpohybuje a dodá mu energii.

Světelný smog naopak odborníci spojují s celou řadou negativních dopadů na lidské zdraví. Některé výzkumy uvádějí, že špatná kvalita spánku dlouhodobě vede k diabetu 2. typu, přibírání na váze, depresím, některým kardiovaskulárním problémům, či dokonce některým typům rakovin.

Přechod na LED svítidla kvůli cenám energií
Míra světelného znečištění přitom každým rokem stoupá. Na vině jsou především komerční objekty, ale také veřejné osvětlení, které často svítí příliš silně a špatným směrem. Lampy jsou také v poslední době nahrazovány LED žárovkami. Tyto snahy o úsporu energie se promítají i do vánoční výzdoby. Na energeticky účinnější LED technologie kvůli cenám energií letos spoléhá řada evropských měst, včetně Paříže, Londýna, Vídně, či Prahy, ve které rozzáří vánoční strom.

Jsou to však právě specifické modré barvy LED technologie, které mohou být škodlivější než jiné a poškozovat sítnici oka či velmi významně narušovat cirkadiánní rytmus. LED diody se však dnes používají ve všech elektronických zařízeních, jako jsou televize, notebooky, tablety a smartphony. Proto by lidé kromě zatemnění oken ložnice měli dodržovat i jiné zásady. Například se dvě hodiny před spaním nedívat do obrazovky televize či notebooku. Populární jsou v poslední době také červené brýle, které škodlivé modré světlo filtrují.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.