Zažíváme největší pokles ve vakcinaci proti viru HPV. Způsobit přitom může rakovinu i genitální bradavice
S infekcí způsobenou virem HPV, též označovaným jako lidský papilomavirus, se do 30 let setká 80 % žen, které měly 2 a více sexuálních partnerů. Většinu těchto infekcí imunitní systém ženy odstraní během dvou let sám, přesto ale infekci nelze podceňovat. Pokud k jejímu odstranění nedojde, rozvíjí se na děložním čípku postupné změny. Velmi účinnou prevencí je očkování. Zájem o něj ale v současné době výrazně klesá, upozorňuje Loono.
„Data WHO a nadace UNICEF ukazují, že zažíváme největší pokles ve vakcinaci proti viru HPV, což je opravdu smutná informace. Právě dlouhodobé působení viru HPV je příčinou až 99 % případů rakoviny děložního čípku. Způsobovat může ale také nádorové změny vulvy, penisu a análního otvoru, nádory v oblasti krku nebo genitální bradavice,“ říká doktorka Kateřina Šédová (Vacková), zakladatelka neziskové organizace Loono.
Očkovat se je nejvhodnější ještě před zahájením sexuálního života. Organismus totiž v té době ještě nepřišel do kontaktu s virem. Má to ale smysl i po jeho zahájení, vakcinace se doporučuje až do 45 let. Stále totiž platí, že se člověk nemusel s rizikovými viry ještě setkat. Očkování je vhodné pro dívky i chlapce. Muži jsou totiž velmi často přenašeči viru, a přestože děložní čípek nemají, může jim vir HPV způsobit rakovinu jiných částí těla. Přenáší se totiž i orálním a análním stykem, a nenapadá proto jen sliznice děložního čípku.
V České republice hradí pojišťovny vakcínu oběma pohlavím ve věku 13 a 14 let, kdy ale první dávku musí dítě dostat právě ve 13 letech, aby pojišťovna pokryla celý proces očkování. Nově ale platí, že pojišťovny hradí očkování i později, a to v případě, že k odložení očkování došlo z důvodu zdravotního stavu pacienta.
Ve vyšším věku si pacient očkování platí sám, spousta pojišťoven ale i tak alespoň částečně přispívá. V České republice jsou k dispozici tři verze očkovacích látek, které se liší tím, proti kolika typům viru působí (proti dvěma, čtyřem nebo devíti). Je proto vhodné se vždy poradit se svým gynekologem nebo pediatrem, jaká vakcína je v daném případě nejvhodnější a jaká pokrývá nejvíce typů viru.
„Přestože vakcína neposkytuje stoprocentní ochranu před nákazou, protože existuje velmi široké spektrum typů viru HPV, je stále nejúčinnější ochranou, pokud nepočítáme celoživotní sexuální abstinenci. Očkování je obvykle snášeno dobře. Objevit se může zarudnutí, otok nebo bolestivost v místě vpichu, případně celková bolest svalů a hlavy. To vše ale většinou vymizí v řádu dnů a za ochranu před nebezpečným virem HPV to opravdu stojí,“ dodává Kateřina Šédová.
Loono řeší problematiku reprodukčního zdraví v rámci kampaně Dole dobrý. Věnuje mu také celou sekci v mobilní aplikaci Preventivka. Více informací najdete také na blogu.
Zdroj a foto: www.loono.cz