Jak na doplňky stravy

S nějakými doplňky stravy se setkal asi každý z nás. Ať už jde o přípravky na podporu imunity, správné fungování zažívacího ústrojí, nebo třeba pro lepší pohyblivost kloubů, doplňků stravy je opravdu nepřeberné množství na uspokojení nejrůznějších zdravotních potřeb. Víte o nich vše?

Doplňky stravy spadají do kategorie potravin. Konzumují se v malých, odměřených dávkách, nejčastěji v podobě kapslí nebo tabletek, a slouží pro doplnění běžné stravy o látky s výživovými nebo fyziologickými účinky. Obsahují tedy nejčastěji vitaminy a minerály a jejich složení je přísně kontrolováno Evropskou unií a vnitrostátními právními předpisy.

Kromě vitaminů a minerálů mohou být v doplňcích obsaženy i další látky. Jedná se o látky, jako jsou například omega-3 mastné kyseliny, prebiotika, probiotika nebo různé rostlinné extrakty. Dále doplňky stravy mohou obsahovat pomocné látky, jako jsou aromata nebo barviva či jiné složky, které jsou důležité technologicky pro jejich výrobu ve formě tablet, tobolek či jiné.

Pokud se rozhodnete doplňky stravy do svého jídelníčku zařadit, měli byste dbát na to, abyste si řádně přečetli všechny informace uvedené na etiketě daného výrobku. Zajímat by vás mělo dávkování, složení, obsah aktivních látek a obecně pokyny k užívání. Zároveň si ověřte, jestli pro vás neplatí nějaké výjimky z užívání, například kvůli těhotenství nebo kojení. Při jakýchkoli pochybnostech o vhodnosti vybraného doplňku stravy se neváhejte poradit o jeho užívání s lékárníkem nebo lékařem.

Doplňky stravy nejsou léky a neměly by s nimi být zaměňovány. Pokud vám lékař doporučí užívání nějakého léku a vy se rozhodnete jej neuposlechnout a poradit si po svém pomocí doplňků, podstupujete sami dobrovolně riziko, že se onemocnění nebo jiného problému, kvůli kterému máte lék užívat, nezbavíte,“ uvádí za Českou a slovenskou asociaci pro speciální potraviny předsedkyně jejího představenstva Mgr. Martina Šímová. „Společnosti prodávající doplňky stravy nesmějí uvádět ani naznačovat, že jejich výrobky mohou zabraňovat propuknutí nemoci či že nemoc mohou léčit. Rozhodně by tak doplňky stravy neměly být považovány za náhradu léčby, ale pouze za její podporu,“ dodává.

Mezi nejčastější důvody, proč jsou doplňky stravy užívány, patří dle výzkumu provedeného společností Ipsos tyto důvody: udržení dobrého zdravotního stavu, podpora funkce imunitního systému, zajištění energie, zdraví střev a trávicího traktu, zdraví pokožky, vlasů a nehtů, zdraví srdce nebo správný krevní tlak.

O ČASP
Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů – výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni, a jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví. Zároveň se všichni členové asociace zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy v ČR a SR.

Členové ČASP
Alfa Medical Team, s. r. o., Amway, s. r. o., Benu Česká republika, a. s., Biovit Impex Co. ČR, s. r. o., Dr. Max Pharma, s. r. o., Egym Bohemia, s. r. o., Helvetia Direct Marketing, s. r. o., Favea Plus, a. s., Herbacos – Recordati, spol. s r. o., K2 Pharm, s. r. o., KUK Bohemia, spol. s r. o., Noventis, s. r. o., Nutrend D.S., a. s., Pragomed, s. r. o., Rosenpharma, a. s., Simply You Pharmaceuticals, a. s., Vegall Pharma, s. r. o., Walmark, a. s., Woykoff, a. s., Zentiva, a. s.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.