Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života🎄 Vánoce

Jak Češi rozdávají radost o Vánocích? Jasně vedou dárky pro blízké, ale více myslíme i na dobročinnost

Někdo dárky rád dostává a rozbaluje, další si vyloženě užívá jejich nakupování a vymýšlení toho pravého pod stromeček a jiný je nejspokojenější, když může sledovat, jak obdarovanému svítí oči a má radost. To vše k Vánocům tak nějak patří, užíváme si štědrosti a klidu a jak každý rok ukazují nejrůznější průzkumy, Češi v tomto období daleko více myslí na ostatní a zapojují se do dobročinných projektů, akcí a sbírek. Kdo by neznal projekty, jak jsou Ježíškova vnoučata nebo Krabice od bot? Udělat dobrý skutek je ale možné i jinak.

1. Vánoce pro děti i zvířata
Nejvíce populární jsou v adventním období samozřejmě sbírky s vánoční tematikou. Ať už je to možnost pomoci ke splnění nějakého přání nebo příprava balíčku s dárečky pro děti z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin, Češi se zapojují ve velkém. Některé organizace, které sbírky pořádají dokonce hlásí o projekty velký zájem a třeba možnost darovat balíček je nutné si předem zarezervovat. „V minulém roce jsme se s rodinou chtěli zapojit do projektu Krabice od bot, ale rozhoupali jsme se pozdě a už nebyla možnost. Letos jsme byli rychlejší a na internetu se zapsali jako dárci krabice pro dvě maminky, jednu 10letou holčičku a jednoho 5letého chlapečka,“ popisuje Jana Kopecká z Hradce Králové.

Stejně jako pro některé děti mohou být Vánoce mnohdy náročné i pro seniory a tomu se snaží pomoci projekt Ježíškova vnoučata. Někdo si přeje materiální dary, jiný zážitky. O ty bývá daleko větší zájem. Darování zážitku totiž mlže obohatit obě strany. „Jsme pilot a momentálně lítám především vyhlídkové lety a jednou jsem se s kamarády bavil o tom, kdo se mnou nejčastěji létá a proč. Zanedlouho na to jsem narazil na přání manželu z domova důchodců v Milovicích, že by rádi letěli vyhlídkovým letadlem. Pán býval vojenským pilotem a v letadle nechal kus svého života. Realizace vánočního dárku byla sice zdlouhavá, ale v květnu se mi podařilo vše uskutečnit. Pro manžele jsem dojel, odvezl je na letiště a vzhůru do oblak. Bylo skvělé mít tu možnost takový dárek jim dát a vidět tu jejich radost ze splněného přání. Dodnes se s nimi telefonuji a jsme v kontaktu,“ říká Tomáš Jankovský z Prahy.

Méně oblíbené nejsou ani dary pro zvířata. Vedou samozřejmě útulky, ale v poslední době chodí stále více lidí také zvířata „jen“ krmit. „Každý rok na Štědrý den dopoledne chodíme s lidmi z vesnice k lesní oboře krmit zvířata. Je to nejen příjemné zpestření dne, kdy se člověk provětrá a nadýchá čerstvého vzduchu, ale má to takovou kouzelnou vánoční atmosféru. Zapojují se mnohdy i ti, kteří po celý rok podobné akce bojkotují,“ vysvětluje s úsměvem Marie Bezděková z Tisu.

2. K dobročinnosti motivují i banky
Některé České banky veřejně podporují dobročinné organizace a stávají se partnery sbírek po celý rok. A ke stejnému kroku se snaží motivovat své klienty a nejrůznějšími způsoby jim dobročinnost a odpovědnost ještě více přiblížit a samozřejmě dodat i jistotu a důvěru, kam jejich finance putují a že skutečně pomohou tam kde mají. Jedním z nejjednodušších způsobů je například možnost darovat peníze jednorázově či opakovaně přímo v mobilní aplikaci banky. „Pečlivě jsme vybrali dobročinné organizace, se kterými spolupracujeme a na které mohou naši klienti jednoduše přispět ve Smart Bance. Klient si zvolí částku a také to, zda chce peníze posílat pravidelně či jednorázově. Výhodou je také to, že u každé organizace je vidět kolik dohromady naši klienti přispěli a co daná organizace dělá. Z našich dat také můžeme prozradit, že v období Vánoc se zájem o tento způsob pomoci vždy zvedá,“ říká Zuzana Filipová, mluvčí Skupiny MONETA.

3. Pouliční sbírky i akce v obchodních domech
Důvodem, proč býváme o Vánocích štědřejší je i to, že na nás charitativní akce v podstatě vyskakují na každém rohu. Tento trend potvrzuje i terapeutka Jana Zlámalová. „Když na ulici potkáte zástupce nějaké charity, koledníky nebo po Vánocích Tři Krále, je velmi těžké odmítnou a nějaké peníze do kasičky nehodit. Zvlášť, když jde člověk z nákupů a spočítá si, kolik peněz během pár minut nebo hodin utratil.“ Stejně tak to funguje i v obchodních domech, kde velmi často narazíte na vánoční stromeček s přáníčky od dětí. Jeden lísteček se vyberete a dáreček přímo v obchoďáku koupíte, zabalíte a pod stromek s přáním zase odevzdáte. „Takový způsob nezabere žádný čas, ale dodá poměrně rychle dobrý pocit a zadostiučinění, že člověk pomohl někomu, kdo nemá třeba takové štěstí a Vánoce si sám nemůže dopřát se vším všudy. Říká se, že takto člověk daruje nejen potřebným, ale vlastně obohatí i sám sebe,“ uzavírá terapeutka.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *