Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

🎄 Vánoce

KFC k večeři, housenky místo cukroví nebo jízda na kolečkových bruslích: Nevšední vánoční tradice z celého světa

Vánoce patří k těm nejkrásnějším svátkům v roce a stejně tak i tradice, které se s nimi pojí. Ovšem zatímco my si ozdobíme stromeček, napečeme cukroví a vesele lijeme olovo, jinde po světě jsou s vánočními zvyklostmi ještě dál. Ať už je to vánoční závod na kolečkových bruslích nebo dřevěné polínko, které vám “nadělí” dárky velmi osobitým způsobem. Pojďte se společně s Kiwi.com podívat, jaké vánoční “netradiční tradice” lidé dodržují v ostatních koutech světa!

Smažené vánoční kuře 
Místo kapra smažené kuře z KFC? V Japonsku zcela běžná věc. Kořeny této tradice sahají do roku 1974 a stojí za ní marketingová kampaň společnosti KFC s názvem “Kentucky na štědrovečerní stůl”. Podle posledních odhadů navštíví tento americký řetězec rychlého občerstvení každé Vánoce přibližně 3,6 milionů Japonců, a to přesto, že Vánoce nejsou v Japonsku oficiálním státním svátkem.

Venezuelská projížďka na bruslích 
Venezuelci si vánoční pohodu umí užít po svém. Obyvatelé hlavního města Caracas se tu časně ráno setkávají v kostele. Na tom by v zásadě nebylo nic neobvyklého, kdyby sem nepřijížděli na kolečkových bruslích. Tato tradice je tak populární, že město pokaždé uzavře ulice pro motorová vozidla, a to až do osmé hodiny ranní následujícího dne, aby si projížďku mohla užít celá rodina. Po mši se lidé scházejí v ulicích a ve svých domech, kde společně oslavují vánoční svátky jídlem, hudbou a tancem.

Tour de irské pivnice
Velmi populární a dosti typickou (byť poměrně mladou) irskou tradicí je návštěva 12 pivnic během jediného vánočního týdne. Účastníci během něj musí dodržovat několik pravidel: obléknout si co nejvánočnější oblečení (čím křiklavější, tím lepší) a v každém podniku vypít alespoň půllitr piva. Aby toho nebylo málo, samotné hospody i nachmelené skupinky návštěvníků si vytváří další pravidla, kdy například mluví cizím přízvukem nebo používají pouze jednu ruku (to, zda jde o záměr či důsledek alkoholu, necháme stranou).

Vánoční polínko – Tío de Nadal
Tío de Nadal nebo také “vánoční polínko” je zvláštní bytost, která ve španělském Katalánsku nosí dětem na Štědrý den dárečky. Postavička připomíná dřevěné prasátko s namalovaným obličejem a červenou čepicí, o které se musí děti hezky starat a krmit jej, aby jim pak mohl nadělit něco hezkého. Na Štědrý den se polínko položí ke krbu a členové rodiny se postupně střídají, polínko plácají a to jim následně ochotně “vykaká” dárky a sladkosti.

Housenky místo cukroví a vražedná babička
To v Jižní Africe mají o vánoční pohodě jiné představy. Na první pohled by se mohlo zdát, že se tak moc od zbytku světa neliší – ostatně koledy i ponožky zavěšené nad krbem jsou populární i zde. Ovšem takové vánoční pohádky tu mají trošku jiný kalibr. Ta nejznámější je o chlapci jménem Danny, který údajně snědl sušenky určené pro Santa Clause a jeho babička ho za to zabila. Od té doby je duše malého Dannyho odsouzena k věčnému strašení. Dobrodružnou pohádku pak všichni zakousnou oblíbenou sváteční pochoutkou – smaženými housenkami (larvami obřích můr), které mají strávníkovi přinést štěstí.

Střepy štěstí na dánský způsob
Silvestr se v Dánsku oslavuje netradičně. Dánové totiž během silvestrovské noci chodí po domech svých přátel, rodin a blízkých a za jejich dveřmi rozbíjejí porcelán. Lidé v Dánsku věří, že čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší štěstí budou mít v nadcházejícím roce. A to se vyplatí!

Islandská lidožroutská kočka
Andělé? Prasátko? Sobi? Vedle jak ta jedle! Na Islandu je symbolem vánočních svátků černý zlý kocour, kterému se přezdívá “Yale Cat”. Podle pověry se tento kocour potuluje po ulicích a sní každého, kdo na sobě nemá nové oblečení. Jak přesně vznikla tato pověra nikdo neví. Traduje se však, že ji vymysleli feudální páni ještě v dobách před průmyslovou revolucí, kteří odměňovali své služebníky za celoroční práci novým oblečením. Ten, kdo dobře pracoval, dostal nové oblečení, ostatní byli za trest sežráni lidožravým kocourem. Pokud se tedy rozhodnete navštívit v tuto dobu Island a nejste si jisti svými pracovními výsledky, doporučujeme před odletem v zájmu zachování života navštívit adekvátní butik.

Italská čarodějnice Befana
V některých částech Itálie nenosí dárky dětem Ježíšek, ale čarodějnice Befana, a to dokonce až 6. ledna, tedy na Tři krále. Pokud byly děti během celého roku hodné, přiletí k nim na koštěti a nadělí jim do jejich vánoční punčochy sladkosti a další dárečky, zlobivým nechává uhlí. Děti jí za odměnu nechají něco dobrého na cestu, třeba víno nebo vánoční dobroty jako jsou oříšky či sušenky.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *