Women in Tech: první ročník výběrového programu pro ženy podnikající v technologické oblasti dospěl do finále
V ČR chybí výraznější podpora projektů, které cílí na větší uplatnění žen v technologickém podnikání. Unikátní program Women in Tech, který pořádá Hospodářská komora ČR prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) a technologická společnost Huawei, se zaměřuje právě na tuto oblast. Vybraným podnikatelkám poskytuje v průběhu šesti měsíců podporu v podobě mentoringu, workshopů a vzdělávacích akcí a pomáhá jim tak s rozvojem jejich projektů.
První ročník výběrového programu Women in Tech zaměřeného na podporu žen, zejména ze startupového prostředí, má za sebou úspěšné finále. Unikátní program pořádaný Hospodářskou komorou prostřednictvím Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) a technologickou společností Huawei v průběhu šesti měsíců předával cenné know-how šesti vybraným podnikatelkám, jejichž byznys má přesah do technologického odvětví. Účastnice mají příležitost načerpat zkušenosti, rozvíjet svůj talent a schopnosti, ale také získat cenné kontakty, a díky tomu posunout své projekty výrazně dál. Jejich projekty se tak dostávají na vyšší, často nadnárodní úroveň.
Na české startupové scéně se začíná pohybovat stále více tvůrčích a sebevědomých žen se skvělými nápady, což je velmi dobrá zpráva pro tuzemský byznys. O úspěchu v podnikání ale nerozhoduje pohlaví, nýbrž schopnosti a nadšení, a také možnost získat potřebné know-how a kontakty. Ocenění účastnic na slavnostním ceremoniálu tak není posledním krokem programu. Do budoucna zůstanou součástí platformy Women in Tech, která se s dalšími ročníky otevře většímu množství startupistek a podnikatelek.
„Když jsem v červnu tohoto roku byla vybrána do programu Women in Tech, nevěděla jsem, že mám před sebou půl roku setkávání se zajímavými ženami, které se, podobně jako já, rozhodly založit start-up, v nichž jsou technologie klíčové,“ podělila se o své dojmy Andrea Najvárková, spoluzakladatelka firmy BringAuto. Program jí dal mimo jiné hlavně možnost poznat inspirativní kolegyně, zakladatelky či manažerky firem, jež se pohybují v oblasti technologií a setkávají se s podobnými výzvami. Bohdana Goliášová, zakladatelka největší české platformy pro rukodělné umělce Tvůrci v praxi, ocenila individuální přístup, vzdělání a konzultace šité „na míru“ i možnost konzultovat se zahraničním mentorem.
„Program byl v průběhu roku tak pestrý, že byl přidanou hodnotou nejen pro oceněné finalistky, ale i širokou veřejnost,“ zhodnotil první ročník Women in Tech James Tang, ředitel společnosti Huawei pro Česko. „Věřím, že se nám letos podařilo zvýšit povědomí o ženách v ICT sektoru a jsem velmi rád, že naše společnost může být součástí rozvoje tuzemské ženské startupové scény.“ Jeho slova potvrdila i další z účastnic, zakladatelka startupu Impactso Hana Stelzerová: „V tomto projektu nejde o soutěž, ale o vzájemnou podporu, rozvoj našeho potenciálu a ženskou solidaritu. To si myslím, že v naší společnosti chybí a v tom je tento projekt výjimečný. Women in Tech zviditelňuje ženy podnikající v IT a já věřím, že to pomůže více ženám se v oblasti digitalizace realizovat.“
Projekt Women in Tech bude pokračovat, tentokrát se do něj může sama přihlásit jakákoliv začínající podnikatelka se zájmem o technologie. Z přihlášek poté odborná porota vybere širší počet účastnic, které získají přístup k online vzdělávací a networkingové platformě. Užšímu okruhu účastnic pak bude poskytnutý individuální mentoring a vzdělávání na míru jejich podnikání.
Účastnice programu Women In Tech
- Bohdana Goliášová – Tvůrci v praxi
- Hana Stelzer – Impactso
- Maria Šimůnková – Nekrachni
- Eva Stejskalová – Regionální televize
- Barbora Korandová – uLékaře.cz
- Andrea Najvárková – BringAuto
Foto: archiv