Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Při novoroční kocovině doplňte tekutiny, vitamíny a minerály a vyhněte se paralenu, radí lékárníci z Lékárna.cz

Češi se připravili na silvestrovské oslavy, za posledních 14 dní stouply největší internetové lékárně Lékárna.cz prodeje přípravků na podporu odbourávání alkoholu či regeneraci těla o desítky až stovky procent.

Zákazníci projevili největší zájem o šumivé tablety do vody (takzvaný Vyprošťovák), prodalo se ho o 278 % více než před 14 dny. Do popředí se dostávají i přírodní přípravky – za poslední dva týdny se prodalo o 49 % více bylinné tinktury, jejíž základem jsou čínské bylinky, a o 200 % vzrostly prodeje suspenze, která na sebe váže toxiny. Vyplývá to z dat, která má Lékárna.cz k dispozici. Při kocovině je nejdůležitější doplnit ztracené tekutiny, vitamíny a minerály. Pozor si dejte na léky s obsahem paracetamolu, hrozí předávkování i poškození jater.

Na podporu při odbourávání alkoholu či regeneraci těla jsou na trhu k dostání různé doplňky stravy. Lékárna.cz, první lékárna českém internetu, ve své nabídce nabízí Vyprošťovák, dále bylinnou tinkturu YAOMEDICA Opilý mistr nebo perorální suspenzi Enterosgel, která na sebe váže toxiny.

Ještě před první skleničkou ale nezapomeňte na to, že s přibývajícím věkem je pro tělo náročnější poprat se s hladinou alkoholu v krvi.S věkem se zpomaluje metabolismus, a tím dochází, mimo jiné, k tomu, že tělo začne pomaleji odbourávat alkohol,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a vedoucí online poradny na Lékárna.cz.

U zralých žen je vlivem poklesu hormonů situace ještě složitější. „Alkohol v období menopauzy a klimakteria navíc může zhoršovat její doprovodné projevy, tedy návaly, poruchy spánku, osteoporózu, výkyvy nálad, přibývání na váze či zhoršení kvality pleti. K tomu všemu mají ženy i méně enzymu, který metabolizuje alkohol, a s přibývajícím věkem množství tohoto enzymu klesá.  Proto se do krve dostává vyšší množství alkoholu než u mužů,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková.

Pokud se přece jen ráno probudíte s kocovinou, pamatujte, že nejdůležitější je doplnit ztracené tekutiny, vitamíny a minerály. Poslouží vám k tomu například iontové nápoje nebo šumivé tablety, případně různé doplňky stravy. Rozbouřený žaludek uklidní mátový, heřmánkový nebo řepíkový čaj a silný slepičí vývar.

Při bolesti hlavy pečlivě zvažte, jaké léky zvolíte. „Doporučuji vyhnout se lékům s obsahem paracetamolu. V případě nutnosti sáhněte raději po lécích s obsahem ibuprofenu,“ radí Mgr. Pavla Horáková. Léky s obsahem paracetamolu se totiž nesmí kombinovat s alkoholem, a to ani zbytkovým. „V tomto případě jsou játra extrémně zatížena a snadno dojde k předávkování paracetamolem,“ vysvětluje Mgr. Pavla Horáková.

Předávkovat se paracetamolem je přitom možné už poměrně nízkými dávkami. „Již dávka 8-15 g, tedy 16-30 tablet 500 mg dle hmotnosti pacienta, stačí k tomu, aby došlo k závažnému poškození jater.  V kombinaci s alkoholem nebo při onemocnění jater je dávka pro předávkování ještě nižší,“ doplňuje Mgr. Pavla Horáková.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *