Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Tři čtvrtiny Čechů sledují spotřebu energií a až 66 % respondentů se bude chovat hospodárněji

Většina Čechů sleduje spotřebu energií, a to ve větší míře než před rokem. Jak vyplývá z říjnového průzkumu agentury STEM/ MARK pro Home Credit, až 66 % dotázaných se chystá svoji spotřebu omezit. Lidé se také více dívají při nákupu elektrospotřebičů na jejich energetické štítky.   

Detailní přehled o spotřebě energií v domácnostech si vede 21 % dotázaných, dalších 51 % uvádí, že má alespoň základní povědomí. Nejvíce se cenami energií podle průzkumu zabývají lidé ve věku 45 až 64 let, mladší dospělí do 29 let tento problém skoro neřeší.

Více než polovina lidí (55 %) sleduje tuto výdajovou část svého domácího rozpočtu více než před rokem. Čtvrtina dotázaných plánuje výrazně omezit spotřebu energií, dalších 42 % pak chce spotřebu snížit jen o trochu.

„Energeticky úspornější spotřebič může výrazně pomoci rodinným financím. Například výměna lednice staré 10-15 let se díky snížení spotřeby energií může vrátit za dva až tři roky,“ uvádí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit a dodává: „Často se zákazníci rozhodnou pro výrobek s vyšší energetickou třídou, který je dražší, ale úspornější, a rozdíl doplatí půjčkou.“

Necelých 30 % respondentů vyměnilo v nedávné době spotřebič za energeticky úspornější variantu a nejvíce za něj utráceli 10 až 15 000 Kč. O 10 % více mužů než žen uvažuje v budoucnu o výměně spotřebiče za energeticky méně náročnější. 22 % mužů by se chtělo vejít do částky 5 – 10 000 Kč, stejné procento žen vidí jako nutnost připlatit si více, a to 10 až 15 000 Kč.

Jak budou nákup financovat?
Většina dotázaných bude energeticky úspornější spotřebič financovat z vlastních zdrojů. Nákup na splátky využije necelých 9 %, kreditní kartou se chystá pořídit spotřebič pouze 3,8 % Čechů. Větší popularitu má kreditní karta u věkové skupiny od 30 do 44 let. Nákup na splátky a kreditní kartu plánuje využít v tomto případě 3x více mužů než žen.

Průzkum pro Home Credit provedla agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 506 respondentů ve věku   18 – 64 let. Sběr dat probíhal po celé České republice od 12.10. do 17.10. 2022.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *