Fitness trenér radí: Čistá voda je základ, energetický nápoj si připravíte i sami

Pokud se po letní pauze vracíte zpět k pravidelnému cvičení, určitě nezaškodí zopakovat si také pravidla pitného režimu. Co, kolik a kdy pít, radí fitness trenér a výživový poradce Petr Sedláček.

Hlavně po celý den
Pitný režim je jedním z nejdůležitějších pilířů zdravého životního stylu bez ohledu na to, zda cvičíte, nebo ne. Na dostatečný příjem tekutin je proto třeba myslet průběžně během celého dne, nejen na tréninku. Pro někoho je jednodušší, když pije perlivou vodu, jiný potřebuje v nápoji cítit chuť. Obojí je cesta, jak přijmout dostatek tekutin.

Čistá voda je základ
Základem pitného režimu by měla být čistá voda. Ta vám úplně postačí i v případě, že  trénujete jen rekreačně a vaše tréninky trvají méně než 90 minut. Jestliže cvičíte déle nebo se věnujete vytrvalostním sportům, do pitného režimu byste měli zařadit i tzv. elektrolytické nápoje, které jsou důležité pro správné fungování svalů. Vyhnete se tak křečím nebo jiným těžkostem.

Kalorie raději v jídle
Častým dilematem při řešení pitného režimu bývá otázka – s cukrem, nebo bez? Odpověď závisí na tom, jaký cíl cvičením sledujete. Pokud se snažíte zhubnout, je lepší kalorie „sníst“ než je vypít. Proto doporučuji  především čistou vodu nebo nápoje bez cukru.

S bublinkami opatrně
Fitness centra běžně nabízejí klientům možnost nabrat si vodu nebo namíchat si vlastní nápoj – ať už iontový, energetický nebo proteinový. Kromě čisté kohoutkové vody můžete použít i perlivou. Faktem ale je, že silně sycené nápoje s nadbytkem oxidu uhličitého nevyhovují během cvičení každému a některé lidi mohou nafukovat. Proto já osobně doporučuji milovníkům bublinek domácí výrobník perlivé vody. Intenzitu bublinek si můžete regulovat a vodu naperlit velmi jemně.

Výrobník SodaStream SPIRIT vyniká snadným ovládáním, funkčností i elegantním designem. Díky systému „Snap-Lock“ je uchycení lahve jednoduché a bez potřeby šroubování. Opakovaným stisknutím tlačítka připravíte perlivou vodu v takové intenzitě nasycení, jakou máte rádi. Kompletní sada obsahuje také bombičku s potravinářským CO2 plynem a opakovaně použitelnou nápojovou lahev bez BPA o objemu 1 l. Cena: 2 199 Kč.

„Energeťák“ doplňte vodou
Specifickou kategorií jsou energetické nápoje. Obsahují kofein a další přidané látky, zejména  vitamíny, což nikdy není na škodu. Vhodné jsou pro doplnění energie před tréninkem nebo během něj. O to více vody ale doporučuji vypít během tréninku. Určitě nedoporučuji pít energetický nápoj po odpoledním nebo večerním cvičení, protože kofein má dlouhý poločas rozpadu. Důležité je též uhlídat si celkové množství kofeinu přijatého za den, abyste se neochudili o kvalitní spánek.

Tip P. Sedláčka:  Namíchejte si vlastní energetický nápoj
Energetické nápoje nemusíte kupovat jen v plechovkách či jednorázových plastech. Můžete si namíchat i vlastní, a díky tomu si sami regulujete množství kofeinu i sacharidů. Já osobně používám příchuť Energy od SodaStream. Je téměř bez kalorií, na 100 ml obsahuje jen 14,4 kcal. Ve složení najdete i vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správný energetický metabolismus a ovlivňují činnost nervové soustavy. Je ideální při zvýšené tělesné i psychické aktivitě, při sportu, fyzické práci i náročném denním programu.

A jak na to?
Nápojový energetický koncentrát SodaStream Energy si nařeďte perlivou vodou, nejlépe v doporučeném poměru 1 : 20. Připraveným nápojem zalijte odměrku oblíbeného pre-workoutu a přidejte led.

Energetický nápoj SodaStream Energy vás osvěží i nabudí a krátkodobě zvýší vaši efektivnost. Obsahuje kofein a kombinaci vitamínů B. Z půllitru příchutě vyrobíte dvanáct litrů vynikajícího perlivého energetického nápoje. Příchuť má snížený obsah cukru, je doslazována sladidly a neobsahuje alergeny. Cena: 129 Kč.

Zdroj a foto: SodaStream

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *