Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Tůma léčí podlitiny na nohách. Atmosféra na Dakaru se změnila, lidé jsou vstřícnější, říká šéf týmu BARTH Racing

Z několika pádů má Zdeněk Tůma pořád následky. Už dva dny je v Rijádu a léčí se. Jezdec na čtyřkolce společně se svým týmem přiletí pak ve středu brzy ráno do Prahy. „Stále má velké a barevné podlitiny na nohách, bere léky na bolest. Chodit ale může,“ prohlásil Michal Burkoň, šéf pardubického týmu, který byl na svém sedmém ročníku Dakarské rallye. A poprvé se tak nedostane jako člen asistenčního vozu Cupra do cíle. „Nemrzí mě to. Důležité je, že se Zdeňkovi zdravotně nic závažného nestalo. Letošní ročník je v Saudské Africe suverénně nejtěžší.“

Zkušený jezdec na čtyřkolce Yamaha se rozhodl po společné debatě s týmem nenastoupit do páteční etapy. A tím ze soutěže odstoupit. Nebylo se čemu divit, v letošním ročníku totiž Tůma několikrát nepříjemně havaroval. „Když narazil stehny na řídítka, tak se mu nohy hodně pohmoždily. Má je opravdu celkem dost fialové. Už nemohl na čtyřkolce dlouho stát, navíc při jízdě po kamenech by se hodně trápil,“ vysvětloval Burkoň, šéf českého týmu.

Letošní trasa je v Saudské Arábii podle něho nejtěžší. A důvodem je zejména počasí a dlouhý neustávající déšť. „Kvůli němu je to pak tady rozbité a mokré. Jezdci na motorkách a čtyřkolkách musí překonávat vysoké vyjeté koleje v rozbahněném písku. Náš Zdenda několikrát vyjel mimo vyznačenou trasu, aby se tomuto terénu vyhnul. Kdyby bylo sucho a normální písek, náročnost by taková nebyla,“ doplnil Burkoň, předseda představenstva a výkonný ředitel skupiny BARTH.

Své čtvrté místo z loňského roku tak Tůma nevylepší. Společně s dalšími členy pardubického týmu se bude vracet do Česka. Burkoň, který v asistenčním voze natáčel také pořad pro Českou televizi Saudská Arábie za oponou, se tak nepodívá do slavné pouště „Vyprahlá pustina.“ I tak si letošní ročník užil, hlavně si všiml velkých rozdílů. „Je zde daleko větší nadšení a ochota od místních lidí, oproti prvním ročníkům se to hodně posunulo. Atmosféra je jiná,“ dodal Burkoň, který má zkušenosti z Jižní Ameriky, ale také z Africa Eco Race.

Oproti těmto zemím se na nás v Saudské Arábii nikdo křivě nepodíval, nechtěl nám nic ukrást. Všichni se tvářili pozitivně a místní lidi nás neustále zvali na kávu a čaj, chtěli se podělit o jídlo. Takhle pozitivní energii jsem tady ještě nezažil,“ dodal Burkoň, který se kromě závodění stará také o Autocentrum BARTH.

Foto: BARTH Racing

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *