Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZe života

Každý čtvrtý člověk plánuje přejít na veganskou stravu. Co se za tím skrývá?

Popularita veganství každým rokem více a více narůstá. Z průzkumů vyplývá, že aktuálně až 37 %[1] lidí konzumuje bílkoviny výhradně rostlinného původu a necelá čtvrtina respondentů plánuje na veganskou stravu přejít. Důvodem je jak ochrana životního prostředí, tak přechod na zdravý životní styl a hmatatelné zdravotní benefity, které veganská strava prokazatelně nabízí.

Zdá se vám, že vidíte veganské potraviny a veganská menu v restauracích skoro na každém rohu? Není se čemu divit, leden se díky celosvětové výzvě, které se každoročně účastní přes 620 000 lidí z více než 220 zemí, stal oficiálním měsícem „veganství“. [2] I proto se můžete během tohoto měsíce setkat například i s rozšířenou nabídkou veganských produktů v obchodech. Průzkumy navíc ukazují, že 21 % respondentů má v plánu postupně přejít na veganskou stravu. [3]

Většina lidí se potýká s jedním a tím samým problémem. Nevědí, jak efektivně na veganskou stravu přejít. Mnohdy se unáhlují k drastickým omezením, které je od změny životního stylu odradí na začátku. „Co se týče veganského stravování, i malé změny přinesou své ovoce. Stačí i mírné zvýšení rostlinné stravy a budete se cítit lépe,“ radí doktor Richard Allison, odborník na výživu společnosti Herbalife Nutrition a člen Britské dietetické asociace.

Postupujte pomalu a zkoušejte nové věci
Neočekávejte, že změna vašich celoživotních stravovacích návyků proběhne takzvaně přes noc. Klíčem k přechodu na veganskou stravu jsou malé pozvolné změny a důslednost. „Na začátek mým klientům doporučuji, aby si vyhradili například dva dny v týdnu, kdy budou jíst pouze bílkoviny rostlinného původu a žádné maso,“ říká Allison.

Změna jídelníčku je i skvělou příležitostí vyzkoušet nové recepty. Rostlinná strava není totiž vůbec nudná. Popusťte uzdu své fantazii a zkuste věci a kombinace, které jste doposud nevyzkoušeli. Co třeba vyměnit klasickou ovesnou kaši za vynikající tapiokový pudink s mandlovým mlékem a ovocem? Nebo nahraďte hovězí burger za jeho luštěninovo-řepovou alternativu. Věřte, že v chuti nepoznáte až tak velký rozdíl, ale za to se budete cítit skvěle.

Stanovte si cíle a dodržujte je
Před přechodem na veganskou stravu je dobré stanovit si reálné cíle a vytvořit si takzvaný stravovací plán.

„Příprava je klíčem k úspěchu. Udělejte si konkrétní plán a sestavte si menu na celý týden. Je dokázáno, že pokud si věci napíšeme do kalendáře, je větší pravděpodobnost, že je dodržíme,“ říká Allison. Navíc můžete celé období využít k tomu, že se něco nového dozvíte. Veganství je totiž skvělou příležitostí dozvědět se více o zdraví, výživě a životním prostředí.

Zároveň je potřeba dbát na to, aby rostlinné bílkoviny, kterými nahradíte ty klasické živočišné, byly bohaté na esenciální aminokyseliny a vaše tělo tak dostávalo správnou dávku všeho, co potřebuje. Pokud si nejste jistí, že vaše volba je správná, nezdráhejte se potřebné živiny doplnit pomocí proteinových nápojů, které jsou vhodné pro vegany.

„I proteinové nápoje je potřeba vybírat n základě jejich složení, aby se do těla dostávaly opravdu kvalitní živiny. Zkusit můžete například proteinové nápoje Herbalife z řady Tri Blend Select, které v sobě mísí hrách, quinou a lněné semínko,“ doporučuje Allison.

[1] Průzkum společnosti Mintel (červenec 2022). Průzkumu se zúčastnilo 10 000 respondentů z Německa, Francie, Itálie, Dánska, Norska, Polska, Jižní Afriky, Španělska, Švédska a Velké Británie.
[2] https://veganuary.com
[3] Průzkum společnosti Mintel (červenec 2022). Průzkumu se zúčastnilo 10 000 respondentů z Německa, Francie, Itálie, Dánska, Norska, Polska, Jižní   Afriky, Španělska, Švédska a Velké Británie.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *