Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna

Než se zapáleně vrhnete na záhony, je dobré si nejdříve všechno dopředu promyslet a připravit. Vyhnete se tak opakovaným návštěvám zahradnictví či hobbymarketu a zběsilému bloudění po e-shopech za pět dvanáct. A ušetříte si spoustu času. Tohle budete nejspíš potřebovat:

Kelímky a nádobky na předpěstování
Pořádná zásoba je základ! Sbíráme po celý rok kelímky od jogurtů, květináčky od sousedů a na nádoby se můžeme zeptat i v supermarketech a hobbymarketech. Leckdy najdeme květináčové poklady u žlutých popelnic na recyklaci.

Květináče a truhlíky
Plastové i keramické, nikdy jich není dost. Pokud vás nebaví zalévání, zainves­tujeme do samozavlažova­cích květináčů.

Výsevní substrát
Kdo si chystá předpěstovat sazeničky, bude potřebo­vat výsevní substrát, který je lehoučký a s menším obsahem živin. Můžeme si ho i namíchat sami doma*.

Substrát
Hodí se na větší sazeničky, které potřebují mít u kořín­ků už více živin. Ani do truhlíků a květináčů se bez něj neobejdeme. Můžeme si ho ale vyrobit i sami smícháním kompostu a zeminy.

Hnojivo
To, co si rostlinky z půdy berou, my musíme zase vracet. Vybírejme nejlépe hnojivo organické, které má v sobě nepostradatelnou humuso­vou složku. Ideální je organické hnojivo s obsahem zralého hnoje. Rostlinkám bude dodávat živiny pozvolně a rovnoměrně po celou sezonu. Skvělý je také kvalitní kompost. K rych­lému dodání živin můžeme použít rostlinné jíchy či zkvašené slepičince, při podzimním hnojení zas sáhneme po čerstvém hnoji či kompostu.

Tip: 100% přírodní hnojivo weiki je vyrobené patentovanou technologií z drůbežího hnoje, kvalitního kompostu a dřevěných hoblin. Má vysoký obsah živin i stopových prvků. Je také bohaté na fosfor, což je prvek, který má největší vliv na budoucí sladkou chuť plodů nebo krásu květů. Živiny dodává do půdy pozvolně a rovnoměrně po celou sezónu, takže rostlinky nejsou nikdy hladové ani překrmené.

Teploměr
Hodí se při předpěstování sazeniček. Ke klíčení potřebují vyšší teploty a pak šup s nimi do chládku, aby se nevytahovaly.

Rukavice
Na nich rozhodně nešet­říme a koupíme si takové, které nám sedí jak ulité. Nechcete mít přece hlínu za nehty při pondělní prezentaci.

Rozprašovač
Abychom malá semínka a pidisazeničky nevyplavili, potřebujeme rozprašovač. Hodí se nám i na probiotické postřiky nebo ošetření proti plísním a škůdcům.

Označovátka a zapichovátka
Často podceňovaná položka, která nám ale ušetří mnohé strasti. Zanedlouho už totiž nevíme, kam jsme vyseli dlouho klíčící petržel a jaké odrůdy rajčat jsme v obchodě nakonec vybrali. Stačí dřívka od nanuku po dětech.

Lopatku
Bez lopatky ani ránu, povinná výbava všech zahradníků.

Konve
Vždycky se hodí mít při ruce malé i velké konve, které strategicky rozmístíme po zahradě. Tedy pokud nemáte automatickou závlahu. Ale i tak se konev vždy hodí.

Kýble a kyblíčky
A to všech velikostí! A čím více, tím lépe, protože jsou vždy nedostatkovým zbožím.

Nůžky a zahradnické nůžky
Bez nich se neobejdeme. Zkontrolujeme, jestli jsou pořádně ostré, abychom rostlin­ky nepižlali.

Provázky
Ve výbavě by neměl chybět jutový prová­zek, který je skvělý na sezonní navazování rajčat či okurek. Na podzim stačí jen škubnout a provázek se sám přetrhne. My nepotřebujeme nůžky a juta může putovat bez starostí do kompostu. Pořiďte si ale i umělý provázek, bude se hodit tam, kde má přečkat bez úhony po celý rok.

Motyku a motyčky
Velkou i malou motyčku do ruky je rozhodně dobré mít. Pomůže nám proti plevelům a načechrá půdu kolem rostlinek, aby lépe přijímala vodu a živiny.

Hrábě
Kovové hrábě jsou nutnost, bez nich hroudy na záhonku neurovnáme. Na hrabání listí jsou zas dobré hrábě lehké a s širším záběrem.

Tip na extra pomocníka: Přírodní probiotika pro rostliny
Blahodárný vliv probiotik na lidské zdraví v poslední době potvrzuje stále více vědeckých studií. Ale napadlo vás někdy, že když probiotika nalijete do záhonu nebo jimi porosíte fíkus v květináči, funguje to podobně jako u nás lidí? Samozřejmě je potřeba sáhnout po probiotikách upravených na míru právě rostlinám. Díky nim rostliny lépe zakoření, dokáží využít mnohem víc živin z půdy, více porostou i pokvetou a dokážou se lépe bránit nemocem, škůdcům i výkyvům počasí. Díky lepší výživě je úroda větší, zdravější a chutnější. Probiotika také zpomalují šíření chorob i jejich intenzitu, takže můžete snížit nebo úplně vynechat pesticidy na ochranu rostlin. Probiotika zkrátka představují moderní a ekologický způsob, jak jednoduše aktivovat přírodní principy pro radost ze zahradničení a dopřát si bohatou úrodu bez chemie. Více zde: www.weiki.bio.

*Jak si namíchat výsevný substrát doma

  • 1 díl kokosových vláken nebo zeminy z krtinců pro odlehčení, případně jemné štěpky z listnatých dřevin. Výborné vlastnosti má i rašelina, ale protože se jedná o neobnovitelný zdroj, raději vybereme zelenější alternativu.
  • 1 díl kompostu pro výživu a rozmanitější půdní mikroflóru.
  • 1 díl písku nebo perlitu, který substrát krásně provzdušní.
  • Užitečné mikroorganismy weiki pro bohatou půdní mikroflóru, potlačení patogenů a lepší růst rostlin.
  • Všechny díly dobře promíchejte a doplňte v poměru 1:1 se zahradnickou zeminou.

Zdroj a foto: weiki.bio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *