Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Index Zdraví na Lékárna.cz ukazuje, že Češi bojují s kily navíc i stresem

Češi začínají naplňovat svá novoroční předsevzetí. Index Zdraví na Lékárna.cz pomalu roste ve všech svých kategoriích. Za poslední týden vzrostly prodeje především v kategoriích sport, hubnutí, ale také spánek a stres. Zájem je především o energetické gely, proteinové a keto diety, ale také melatonin, přírodní bylinné produkty proti stresu a na klidnější spánek. Vyplývá to z dat, která má Lékárna.cz k dispozici.

Leden začal podle Indexu Zdraví na Lékárna.cz vlažně. Pak se ale Češi rozkoukali a začínají hubnout, sportovat i zdravě jíst. Z oblasti sportu lidé nejvíce nakupují energetické gely a doplňky stravy pro sportovce, jejich prodeje jen za poslední týden vzrostly o 142 %. Do nákupních košíků vkládají i výživové tyčinky, nápoje pro sportovce nebo spalovače tuků. Už z našeho průzkumu o zdravém životním stylu vyplynulo, že se každý čtvrtý dotázaný Čech věnuje aktivnímu pohybu alespoň třikrát týdně. Pro 18 % Čechů je však i nadále lákavější gauč než pohyb.

Jak dále ukazuje Index Zdraví, Češi při shazování vánočních kil sází nejen na sport, ale i na různé typy diet – především na proteinovou a keto dietu. Prodeje těchto produktů se během jednoho týdne zvýšily o 81 %. Oblíbené jsou především proteinové nápoje, polévky, tyčinky nebo pečivo.

Tyto druhy diet ale nejsou pro každého. „Keto dieta není vhodná pro osoby s onemocněním ledvin nebo metabolickými poruchami, protože právě ledviny a další vnitřní orgány pracují jako účinný filtr,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a vedoucí online poradny na Lékárna.cz. V oblasti zdravých potravin vedou ořechy, zdravá dochucovadla a různé druhy olejů.

I přes viditelnou snahu začít žít v novém roce zdravěji rostou prodeje prostředků na podporu spánku i prostředků na stres a úzkost. Lidé věří přírodní medicíně, hitem jsou bylinné sirupy na spaní (nárůst prodejů o 250 %), bylinné kapky i Bachovy esence.

Z doplňků stravy se nejvíce prodávají prostředky s hořčíkem nebo melatonin. Právě u melatoninu stouply prodeje o 100 %. „Je důležité zdůraznit, že melatonin je dobrý sluha, ale zlý pán. Měli by ho užívat jen ti, kteří ho na základě lékařského vyšetření opravdu potřebují,“ apeluje Mgr. Pavla Horáková.

U “zdravých” jedinců může dlouhodobé denní užívání melatoninu vést k tomu, že se potlačí přirozená tvorba vlastního melatoninu, a nespavost se naopak prohloubí.

Pokud je váš problém se spánkem dlouhodobějšího charakteru, v noci se budíte a už nemůžete „zabrat“, nestyďte se a obraťte  se na odborníky. Rozhodně si neordinujte léky sami.  Můžeme vám pomoct třeba právě my v naší anonymní online poradně,“ doporučuje Mgr. Pavla Horáková.

Zdroj: Lékárna.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *