Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Češi přichází na chuť skialpům, nahrávají tomu trendy i vysoké ceny skipasů

Skialpinismus si v posledních letech získává čím dál více příznivců. Není to přitom novinka, protože historie skialpového lyžování se začala psát už v 70. letech. Tento sport je určen pro každého, kdo má rád zimní turistiku, ale zároveň si užívá sjezdové lyžování a pobyt v horách. Nemusí se přitom jednat jen o alpské vrcholky, krásné trasy najdete třeba v Krkonoších či Jizerských horách. Ale i u nás je třeba dbát na svou bezpečnost, proto odborníci začátečníkům doporučují absolvovat skialpový a lavinový kurz, aby věděli, jak se v případě ohrožení zachovat.

V České republice je jedním z nejpopulárnějších zimních sportů sjezdové lyžování. V posledních letech se ale objevuje čím dál více skialpinistů, jímž konstrukce lyží umožňuje snazší stoupání a zároveň pohodlný sjezd z kopce. K oblibě skialpů přispěla i covidová pandemie, během níž se sportovci kvůli uzavření skiareálu začali více věnovat běžeckému lyžování i skialpinismu. „Nárůst poptávky pozorujeme přibližně posledních 8 let a covidová pandemie to ještě umocnila,“ tvrdí Rudolf Kopek z INTERSPORT Pec. Pro mnoho lidí je pádným argumentem také vyšší cena skipasů, kterou už pro tuto sezónu avizovala některá lyžařská střediska.

V čem jsou skialpy jiné?
Oproti sjezdovému lyžování jsou boty daleko lehčí a umožňují větší rozsah pohybu. I samotné lyže se liší, a to zejména šířkou skluznice. Vázaní má dvě polohy. Při chůzi je uvolněná pata a na lyže se nasazují tzv. tulení pásy. Doby, kdy se vyráběly z kůže tuleňů, jsou už ale dávno pryč. Dnes se nejčastěji používá směs mohéru a nylonu, aby bylo dosaženo dobrých vlastností jak při skluzu, tak při stoupání. Výhodou je, když mají pásy speciální membránu, která je ochrání před vlhkem i při jarní oblevě. V rámci péče bychom tulení pásy měli impregnovat, aby neabsorbovaly vodu a nedocházelo k jejich namrzání. Také hůlky vypadají jinak než sjezdové. Jsou o něco delší a pro amatérské skialpinisty je nejvhodnější teleskopická varianta, aby si mohli upravovat délku hůlky na stoupání a na sjezd.

Skialpinismus se obvykle rozděluje do několika kategorií. Ke každé z nich je potřeba trochu jiné vybavení. První skupina je závodní a fitnessový skialp, který se zaměřuje hlavně na rychlost pohybu. Proto je důležitá váha samotného vybavení. Závodní lyže jsou užší a kratší a umožňují tak daleko rychlejší pohyb po sněhu. „Naopak bych nedoporučoval s tímto druhem skialp vyrazit do neupraveného, hlubokého sněhu,“ dodává Rudolf Kopek. Nejrozšířenější je tzv. skitouring, během něhož sportovci absolvují dlouhé výstupy a sjezdy. „V tomto případě se hledá rovnováha mezi váhou vybavení a tuhostí lyží a bot,“ doplňuje Kopek. Poslední skupinou jsou freerideři, kteří preferují sjezd ve volném terénu, tudíž mají i širší lyže a tuhé boty, aby byla zajištěna maximální bezpečnost při sjezdu hlubokým sněhem.

Poprvé na túře
Před prvním výletem na skialpách je dobré si vyzkoušet, jaký typ je pro každého optimální. Dobře vybrané lyže jsou totiž klíčem k zážitku. Obecně lze říct, že měkčí lyže je vhodná pro začátečníky a méně zkušené sportovce. „Pro začátek je ideální vyrazit na túru se zkušeným skialpinistou, který naplánuje trasu a poradí s výběrem výbavy i samotnou technikou pohybu na lyžích. Neměli byste zapomenout ani na své bezpečí, a proto bych každému nováčkovi doporučil lavinový kurz,“ říká Kopek. Helmy sice nejsou povinné, ale zejména při sjezdu ochrání vaše zdraví v případě pádu.

Co si vzít na sebe? Protože se jedná o intenzivní dlouhotrvající pohyb, oblečení by nemělo profouknout, ale zároveň musí dobře odvádět pot. Dnes existuje mnoho výrobců, kteří se soustředí přímo na skialpové oblečení. „Pokud ale s tímto sportem začínáte, můžete se obléknout podobně jako na běžky. Určitě je dobré s sebou mít i teplejší oblečení, které vás ochrání před nepřízní počasí, které se na horách může velmi rychle změnit,“ říká Rudolf Kopek. Doporučuje být vybaven také čelovkou, nabitým telefonem s offline mapami, stříbrnou páskou na případné opravy a při vícedenním výletu také lékárničkou, powerbankou, základním nářadím, náhradními pásy a samozřejmě také mít s sebou dostatek tekutin a něco malého k jídlu.

Zdroj a foto: www.intersport.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *