Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

V Česku je více než 2 miliony psů. Nároky na mazlíčky se zvyšují, každý pes by měl mít alespoň minimální tréninkový základ, říká trenér!

Češi jsou známým národem pejskařů a v posledních letech to platí ještě více. Už před pandemií odhadovali veterináři i průzkumy, že v českých domácnostech žije na 2 miliony psů. Česko bylo v počtu psů na počet obyvatel druhé v Evropě – hned za Rumunskem. Rok 2020 toto číslo ještě posílil dle odhadů až o 15 procent. Velké množství psích mazlíčků s sebou ale nese také řadu výzev. 

„Městské parky se zejména ráno mění na improvizované psí loučky. Rozrostlo se také množství psích sportů a sportovců. Psi se daleko častěji setkávají s mnoha jinými psy. Logicky roste počet reaktivních pejsků. Ale i klidný hafan, který nic neřeší, potřebuje alespoň minimální tréninkový základ. Měl by například přiběhnout na zavolání nebo umět odpočívat,“ vysvětluje trenér psů Robert Zlocha. Jeho cvičebnou prošla více než tisícovka klientů se psy sto třiceti různých plemen.

Dnešní doba naštěstí poskytuje širší možností vzdělávání. Pejskaři si tak mohou vybrat, zda se svým psím společníkem vyrazí na skupinovou lekci na cvičák, na individuální hodinu k trenérům nebo se budou například vzdělávat online. I tuto variantu Robert Zlocha nabízí.

Svůj online vzdělávací kurz před třemi lety doplnil také o konferenci moderního etického tréniku pro trenéry a pejskaře. A loni se MET konference rozrostla do zahraničí. Přednášky českých i cizích odborníků poslouchali uživatelé ve 29 zemích světa. Letošní ročník láká například na přednášku tréninkové legendy Boba Baileyho, který se coby ředitel výcviku Programu mořských savců podílel na tajných projektech pro americké námořnictvo. Dnes 87letý Bailey trénoval na 140 druhů zvířat. Z českých zástupců vystoupí oblíbená trenérka Lenka Blachová s přednáškou o etiketě psího setkávání nebo Eliška Pavetta Šuhaj, která poradí, jak na psí enrichment. Dalšími tématy bude letos psí dominance nebo hry, které upravují psí chování.

„Kynologie se v posledních letech velmi rychle vyvíjí. Na konferenci si zveme odborníky z celého světa, kteří posouvají obor a umí dál předat zajímavé informace. Máme velkou radost, že si naší aktivity všimli také zahraniční návštěvníci,“ dodává Zlocha.

K výcviku psů se tento trenér dostal před několika lety, když ho zdravotní komplikace donutily opustit úspěšnou kariéru bankéře. Dnes by však prý neměnil. „Práce se zvířaty je náročná, ale nabíjí mě energií. Baví mě hledat vhodná řešení pro konkrétní psy a jejich majitele. Největší odměna pak pro mě je, když se mi klienti ozvou s tím, jak zvládají situace, kterých se na začátku naší společné práce nejvíc báli,“ uzavírá.

MET konference se uskuteční online 4. a 5. března 2023. Vystoupí 6 trenérů z USA, Velké Británie, Maďarska a Česka a celkem představí více než 18 hodin odborného obsahu. Zahraniční přednášky jsou tlumočené do češtiny a video archiv mají návštěvníci k dispozici po dobu 6 měsíců. Podrobné informace najdete na www.metkonference.cz.

Foto: archiv R. Zlocha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *