Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Konec cesty z města? Chaty a chalupy z lockdownového boomu míří zpátky na jarní trh

Vyrazit alespoň na chalupu, vypustit děti a volně se nadechnout. To byla před dvěma lety mantra mnoha Čechů, kteří se v době pandemie tísnili v panelákových bytech, nemohli odcestovat do zahraničí a bez roušky je nepustili do práce ani za zábavou. Cesta z města zlákala mnoho domácností k nákupu chaty nebo chalupy. Příležitost vlastnit objekt k rekreaci se vyvažovala zlatem a majitelé si mohli z nabídek zájemců vybírat. Nevídaná poptávka roztočila trh a udaly se i méně atraktivní a cenově nadsazené nemovitosti, které by v předchozích letech zůstávaly mimo hru. Zdá se ale, že každá party jednou končí.

Trend chalupaření, který vyvrcholil v loňském roce, se otáčí. Podle realitního portálu Bezrealitky se do oběhu vrací velké množství rekreačních objektů. Řada majitelů po sezoně 2022 chalupy zazimovala, nechala si čas na rozmyšlenou a teď je posílá zpátky na trh s cílem prodat. Většinu z nich ale čeká nepříjemná kocovina. Pokud totiž nakoupili v posledních 4 letech na vyšponovaném trhu, jejich investice se jim pravděpodobně nevrátí. Cenovka chat a chalup napříč typy i regiony klesla mnohdy až o 30 procent.

Chalupa je nadstandard, který v krizi musí pryč
Se zvyšující se inflací a raketově rostoucími cenami hledá řada domácností cesty, jak ušetřit. Pořízením chalupy totiž výdaje nekončí. To máte – daň z nemovitosti, poplatky obci, elektřinu, vodné, stočné, revize kotle a hromosvodu. Pokud nejste napojeni na kanalizaci, týká se vás minimálně jednou za sezonu i vyvezení žumpy. A pak je tu obávané topení. Když chcete na svoji chaloupku jezdit od jara do podzimu, pravděpodobně řešíte i pořízení dřeva, uhlí nebo cinkne opět účet za elektřinu.

„Trh s rekreačními nemovitostmi byl kolísavý vždycky. Mít chatu za městem není základní potřebou, je to luxus navíc. V dnešní době se celkové náklady pro řadu majitelů staly již neúnosné, domácnosti nemají prostředky platit si „druhý domov“. S ohledem na nejistou ekonomickou situaci potřebuje řada rodin hotovost, aby zalepila rozpočet a získala potřebný finanční polštář, který se jim kvůli současné situaci výrazně ztenčil. Proto vidíme návrat množství chalup do nabídky. Prodávající ale musí být připraveni, že tržní cena šla dolů,“ říká Jan Škrabánek z digitální služby Bezrealitky.

Jarní sezona ukáže ceny rekreačních objektů ve skutečném světle
Odborníci očekávají, že největší množství inzerátů s prodejem chat a chalup zaplaví realitní portály těsně před chalupářskou sezonou, tedy od ledna do dubna. A právě tehdy bude jasné, jak se bude vyvíjet reálná cenová hladina. Už teď je vidět, že chalupářská bublina, která zde panovala v posledních dvou pandemických letech, praskla a propad cen bude minimálně o 20 až 30 %. Trh s rekreačními nemovitostmi do jisté míry kopíruje všeobecné trendy prodeje bytů a domů. Ceny dolů tlačí tisíce nemovitostí v nabídce, pokles reálné kupní síly i drahé hypotéky. Navíc, úvěr na rekreační objekt podléhá řadě speciálních podmínek jako třeba umístění na vlastním, nikoliv pronajatém pozemku, trvalá obyvatelnost nebo vlastní cesta. A řada chalup tímhle sítem nepropadne a financování koupě se komplikuje. Zdražování energií a režijních nákladů také odrazuje část kupujících od investice do často nezateplených děravých objektů. Situaci ovlivnil i konec covidových uzávěr – Češi se znovu rozjeli do zahraničí a chalupa pro ně není jedinou volbou.

Konec chalupářů v Čechách? Rozhodně ne, ale vítězí kvalita
Rekreační nemovitosti u nás ale stále mají svoji tradici. Hodnotu drží hlavně ty, které splňují svatou trojici: LOKALITU na horách nebo u jezer a toků, dobrý DOJEZD z velkých měst, VYBAVENOST s důrazem na napojení na inženýrské sítě a zateplení. Oblíbené zůstávají chaty a chalupy v atraktivních destinacích jako Krkonoše, Jizerky, Orlické hory nebo třeba Beskydy. Kupující jsou prostě stále ochotní zaplatit za kvalitu. Své zájemce si najdou dnes podle Bezrealitky především celoročně obyvatelné nemovitosti, které mají parametry k trvalejšímu bydlení a slibují nejen rozumné provozní náklady na údržbu, ale také komfortní možnost případné sezonní relokace nebo případně možnost pronájmu.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *