Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Čtyři studenti FAMU získali nominaci za nejlepší studentský film roku 2022, dva z nich budou bojovat i o sošku Českého lva

Do finálové pětky v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2022 v rámci cen Český lev s finanční odměnou 100 tisíc korun se probojovali čtyři mladí „famáci“. Dva z nich jsou se svými filmy senzačně nominovaní i v kategorii Český lev za krátký film. Jak budou ceny rozděleny se dozvíme na slavnostním vyhlášení již 4. března v Rudolfinu.

Minulý rok studentka FAMU Diana Cam Van Nguyen slavila se svým snímkem Milý tati velký úspěch. Proměnila obě nominace na Cenu Magnesia a v kategorii Nejlepší krátký film. Slavnostní večer se uskutečnil krátce po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Po celou dobu přenosu mohli lidé přispívat do humanitární sbírky na pomoc zasažené oblasti a naprosto nečekané gesto ze strany Diany věnující v přímém přenosu celou svou peněžitou výhru 100 tisíc korun Ukrajině, dojalo všechny přítomné.

Nominace v obou kategoriích letos získali dva studenti FAMU. Jedním z nich je Damián Vondrášek s krátkometrážním filmem Rituály, který je na Cenu Magnesia nominován již potřetí (2017 za film Vězení, 2021 snímek Hranice). Jedná se o hraný snímek zachycující problematiku dětských gangů. „Se scenáristou Lukášem Csicselym jsme narazili v médiích na články o tom, že se v posledních letech v Česku formují dětské gangy. Náš film vychází z přijímacích rituálů, které musí noví členové podstoupit, aby si vysloužili místo v gangu. Při psaní scénáře jsme se pak opírali o rešerše, ale zajímavé bylo, že finální scénář, na kterém jsme pracovali víc než rok, nakonec dětští neherci nikdy neviděli. Děj jsem jim vysvětloval pouze slovně a nechával jsem je, aby repliky navrhovali sami tak, aby to pro ně bylo co nejpřirozenější,” popisuje vznik filmového příběhu.

Nominacemi ve dvou zmíněných kategoriích se může pyšnit také Martin Kuba s filmem Vinland. Námět vzešel z autorovy osobní zkušenosti: Vedle našeho domu bývala stavba, na které pracovala skupina dělníků z Ukrajiny, od pohledu šikovných a dobrých chlapů. Čas od času je tam jezdil terorizovat jejich ruský šéf. Jednou v noci nás vzbudil štěkot psů; dělníci se amatérsky pokusili vykrást dům sousedů, kteří se nečekaně vrátili domů. A já stál u okna a říkal si, co mohlo tyhle táty od rodin a očividně skvělé lidi přimět k něčemu takovému a jak zoufalí museli v té situaci být? Při psaní scénáře jsem pak bydlel na dělnické ubytovně a na dalších příbězích a věcech, které jsem měl možnost sám vidět, je Vinland z velké části založený.”

Dalším studentem FAMU ve finálové pětici je Jan Hecht se snímkem Atestace. Jan pochází z rodiny lékařů, všudypřítomné prostředí zdravotnictví tak ovlivnilo i jeho tvorbu. Ve filmu Atestace se inspiroval skutečným příběhem a upozorňuje v něm na alarmující situaci v českém zdravotnictví.

Čtvrtý nominovaný Francesco Montagner s filmem Asterión pochází ze severní Itálie. Přestože žije v Praze již 8 let, stále v něm – jak sám říká – zůstávají určité prvky, které tvoří jeho identitu; pozitivní i negativní, se kterými se snaží vypořádat prostřednictvím svých filmů. Určitě mě jako chlapce ovlivnila výchova v kultuře, kde má maskulinita mnoho podob – často negativních. Tento vliv se pak promítl i do mých filmů. Myslím, že je nemožné se úplně oddělit od místa, kde má člověk kořeny,” vysvětluje Francesco. Nápad pro Asterión vzešel z autorovy touhy prozkoumat v dílech různé formy maskulinity. Co se inspirací týče, je jich vždy mnoho. Děkuji FAMU a Katedře dokumentární tvorby za podporu radikálních děl a tvůrčí svobodu, kterou jsem v tomto kontextu vždy měl,” dodává.

Cena Magnesia je pro mladé tvůrce pomocným krokem vpřed v jejich filmové kariéře. To potvrzuje i Vondrášek, který v tuto chvíli dokončuje studium režie na FAMU. „Film se díky nominaci na Cenu Magnesia dostane do širšího povědomí veřejnosti a publikum si tak k němu může snáze najít cestu, což je u krátkého filmu velmi důležité, protože jejich život bývá poměrně krátký. To mi na této ceně přijde nejhodnotnější a jsem moc rád, že Akademie (ČFTA) spolu s Magnesií studentskou tvorbu takto dlouhodobě podporují. I díky tomu se úroveň studentské tvorby u nás neustále zvedá a filmy pak bodují na zahraničních festivalech, což je pro naši kinematografii skvělá vizitka a velký příslib do budoucna,” říká.

Ze stejného důvodu se o Cenu Magnesia uchází i Jan Hecht: „Film jsme společně s producentem Markem Dusilem přihlásili do Ceny Magnesia především pro její prestiž, neboť v kategorii studentských filmů nemá v Česku konkurenci,“ vysvětluje.

Finanční odměna 100 tisíc korun, kterou si vítěz odnese, může hrát určitou roli v realizování jejich dalších projektů, již nyní se rodí další plány a díla. Vondrášek chystá celovečerní debut, podobně je na tom Jan Hecht, který připravuje hraný debut o dětské paliativní péči viděný jinou optikou než dosud uvedené snímky. Vítězství nám hlavně pomůže dát vědět zprávu o tom, že je zde nová zajímavá generace filmařů,” dodává Hecht.

Velké plány má i Martin Kuba: Pokud bychom měli to štěstí a mezi tolika skvělými filmy vyhráli, mohlo by to snad alespoň trochu usnadnit cestu k dofinancování celovečerního debutu, který plánujeme točit příští zimu 2024. Už jsme měli štěstí na podporu od našeho Státního fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálního fondu, kterým tímto také moc děkujeme. Pokud situace jen trochu dovolí, rádi bychom z podstatné části točili na Ukrajině, které se téma filmu opět hodně dotýká,” prozradil své budoucí plány.

Francesco Montagner chce svou tvorbu pro změnu směřovat do oblasti dokumentárního a experimentálního filmu. „Cena Magnesia je určitě nejprestižnější z cen krátkých filmů v ČR a pomohla už mnoha mladým autorům mé generace prosadit se a dát o sobě vědět nejen v Česku, ale i ve světě,“ vysvětluje, proč svůj film do nominací přihlásil.

Seznam všech nominovaných filmů z finálové pětice
(Nominované snímky bude možné zhlédnout na platformách FAMU Films, DAFilms a KVIFF.tv)

RITUÁLY (+ nominace Český lev krátký film)
Damián Vondrášek
hraný film
16 minut
Producent FAMU – Martina Netíková
Michal se narodil s rozštěpem obličeje, Ondra je ze sociálně slabé rodiny. Oběma je dvanáct, nikdy moc nezapadali do kolektivu. Chtějí se už konečně vymanit z pozice outsiderů, a tak se rozhodnou podstoupit přijímací rituál do místního pouličního gangu. Společně mají jedno odpoledne na to, aby gangu dokázali, že si zaslouží jejich respekt. Lákavé dobrodružství se ale brzo změní v iniciační rituál do dospělosti.

VINLAND (+ nominace Český lev krátký film)
Martin Kuba
hraný film
30 minut
Producent FAMU – Miloš Lochman, Natália Pavlove
Jako mnoho dalších se i Daniil rozhodl opustit rodnou Gruzii a vydat se do Prahy za lepším výdělkem. Původní profesí učitel přijímá práci mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem Sergejem a stává se kolečkem v mechanismu zneužívání práce ilegálních přistěhovalců… Pohled do prostředí lidí, jimiž jsme obklopeni, ale o nichž víme jen málo, protože jejich identita mizí v okamžiku, kdy odevzdají svůj cestovní pas do rukou mafiánů, jimž jde především o výdělek.

ATESTACE
Jan Hecht
hraný film
20 minut
Producent FAMU – Marek Dusil
V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací. Psychologické drama začínajícího doktora odkazuje na skutečný případ z roku 2017 a upozorňuje na alarmující situaci v českém zdravotnictví.

ASTERIÓN
Francesco Montagner
experimentální film
15 minut
Producent FAMU – Veronika Kührová, Michal Kráčmer
Pod žhnoucím sluncem neúnavně čeká osamělý býk, zatímco muž skáče hluboko do nejtemnějších vod své osobnosti; v jejich společném pokusu porazit smrt.

OSTROV SVOBODY
Petr Januschka
hraný film
26 minut
Producent FMK UTB Zlín – František Horvát

Film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života.

Cena Magnesia
Studenti uměleckých škol do kategorie Cena Magnesia hlásí své snímky se stopáží do 40 minut. Porota ve složení Pavel Horáček (Anifilm), Daniel Vadocký (Negativ), Lenka Tyrpáková a Martin Horyna (oba MFF Karlovy Vary) z nich do užšího výběru vybrala 20 krátkých filmů, které získají podporu v podobě propagace na evropské úrovni.

O sošku v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2022 a finanční odměnu ve výši 100 000 Kč se uchází finálová pětice zvolená porotou složenou z představitelů ČFTA a zástupce Mattoni 1873. Vítěz bude vyhlášen 4. března 2023 na slavnostním předávání Českých lvů. Tvorba letošních pěti finalistů odráží kvalitní tvorbu studentů českých filmových škol.

Foto: archiv Český lev

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *