Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

I když jste krátkozrací, bazénu se bát nemusíte

Ten, kdo nosí brýle a má více dioptrií, dobře zná situaci, jak nejistě a nekomfortně se může cítit, když je na bazénu odloží. Přesto si může plavání náležitě užít. Tady je několik praktických rad Štěpánky Štrougalové, zkušené trenérky a zakladatelky Baby Clubu Juklík.

„Sama jsem závodně plavala v období, kdy jsem měla 5 dioptrií. Mít hodně dioptrií je omezení. Je zbytečné si cokoliv nalhávat. Rozhodně to ale není důvod přestat plavat. Jen je zapotřebí vzít tuto informaci na vědomí a udělat pár opatření. Tím prvním je, vymezit si na první návštěvu bazénu více času. Pokud jdete na určitý bazén prvně, počítejte s větší časovou rezervou. Abyste měli čas okolí prozkoumat napřed v brýlích. Pak už základní orientaci zvládnete i bez nich,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Pamatujte, že nekomfort je spíše kolem bazénu než v samotném bazénu. Pokud totiž daný prostor neznáte, těžko se vám budou bez brýlí číst orientační šipky, které dveře vedou do jaké šatny. Z toho důvodu je lepší napřed celý areál prozkoumat v brýlích. Složité situace nastávají, pokud si již brýle sundáme a někdo na nás volá, gestikuluje… a my nevíme, zda je to na nás nebo na někoho jiného. Musíme se smířit s tím, že dotyčný buď dorazí až k nám, nebo musíme tuto situaci ignorovat.

„Zpočátku proto také není vůbec špatné vyrazit na bazén s kamarádkou či kamarádem. Sama vím, že jsem se opravdu po sundání brýlí v bazénu poprvé moc necítila. Hodně mi pomohlo mít při prvních návštěvách někoho u sebe,“ radí odbornice.

Výhodou je stále stejný bazén
Pokud chodíte plavat do stejného bazénu, je to výhoda. Najdete si určité záchytné body, které vám budou pomáhat jak na suchu, tak ve vodě. Najdete si místa, která jsou pro vás výrazná, a těch se pak budete držet. „V bazénu to už pak je většinou pohoda. Plavající „šmouhu“, tedy plavce v dráze, poznáme. Takže nehrozí srážka. Ve vodě jsou pro nás pevným bodem plavecké dráhy na hladině a výrazné značení na dně bazénu. Při plaveckém způsobu znaku nám před obrátkou pomáhá značení u stropu bazénu,“ doplňuje Štěpánka Štrougalová.

Aby plavání neodnesly brýle …
A myslete i na správné uložení brýlí! Na bazéně se pohybuje spousta lidí, a tak brýle vložené do bot nebo jen tak pod ručník nejsou v bezpečí. Určitě se vyplatí přibalit kvalitní pouzdro.

„Pokud chodíte do bazénu často, doporučuji dát na tu chvilku kvalitu stranou. Já osobně jsem se naučila kupovat si levnější brýle s plus minus mými dioptriemi. Oproti mým běžně používaným tenoučkým designovým brýlím mají pevné obroučky a já vím, že mi na tu chvilku ve vodě a kolem bazénu udělají velmi dobrou službu,“ sdílí osobní zkušenost Štěpánka Štrougalová.

S dětmi do bazénu vždy s brýlemi!
Pokud jste rodičem s brýlemi a jdete s dítětem do vody, brýle naopak nikdy neodkládejte. A to z jednoduchého důvodu: potřebujete nejen vidět samotné dítě, ale především výraz jeho obličeje. Z něho potřebujete číst, zda se cítí komfortně, zda se mu daná aktivita líbí či z obličeje vyzařuje nějaká starost.

Kontaktní čočky a voda
A pak je tady ještě otázka používání kontaktních čoček při pobytu ve vodě. To je rozhodně vhodná varianta, ovšem striktně za určitých hygienických podmínek, přičemž stejně vždy hrozí riziko jejich ztráty.

Pokud budete jen tak u vody postávat a hlídat děti, sem tam se smočíte, určitě můžete použít kontaktní čočky i bez plaveckých brýlí. „Pokud ale třeba absolvujete kurz potápění a nechcete investovat do dioptrických brýlí, z vlastní zkušenosti mohu pro tyto případy doporučit jednodenní kontaktní čočky. Volila bych určitě ty nejkvalitnější s vysokým prostupem pro kyslík. Jsou to čočky s vysokým obsahem volné vody a jsou velmi tenké. Vždy hrozí možnost kontaktu s vodou a vy máte při jejich použití jistotu, že jste pro omezení jakékoliv infekce udělali maximum. Manipulace s jednodenními čočkami je výrazně jednodušší a určitě vás jejich použití vyjde finančně výhodněji než si pořizovat dioptrickou masku,“ doporučuje zkušená instruktorka.

Alespoň jeden bazén plavte bez brýlí
Ať už používáte dioptrické či klasické plavecké brýle, odbornice vždy radí alespoň jeden bazén plavat bez nich a s otevřenýma očima. Jedině tak člověk nevyjde ze cviku a oči budou stále na kontakt s vodou zvyklé. Jeden totiž nikdy neví, kdy nastane situace a bude se nám tato dovednost hodit…

 

– BOX –

Štěpánka Štrougalová je maminka 4 dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů, nabízí plavání pro nejmenší, kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné a aktivity pro rodiče. Kurzy plavání v Juklíku navštěvují i maminky, které jsou zcela nevidomé nebo mají zbytky zraku. Pro nevidomé děti nebo se zbytky zraku jsou tady vždy připravené zvukové hračky výrazných barev, které jim pomáhají.

Zdroj a foto: www.juklik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *