Proč v únoru držet měsíc bez alkoholu? Máme pět pádných důvodů

Alkohol patří ve vyspělých zemích, včetně České republiky k hlavním příčinám nemocnosti a předčasné úmrtnosti. Že alkohol škodí zdraví vědí už děti na základní škole. Přesto Češi vypijí kolem 160 litrů alkoholických nápojů na obyvatele za rok, což je něco okolo 11 litrů čistého alkoholu na osobu. Proti častějšímu pití alkoholu pomůže již měsíční pauza.

Nebude to pro organismus šok?
Abstinence se není třeba se obávat. Odborníci prozrazují, že se „vynechání skleničky“ projeví v lepším fungování organismu velmi brzy po zahájení, avšak je třeba vydržet alespoň měsíc. A samozřejmě po ukončení měsíce bez alkoholu se plně nevrátit k nadměrnému pití.

„Lidské tělo funguje jako celek. Přemíra alkoholu ho velice zatěžuje, řada orgánů se musí zabývat především odbouráváním alkoholu a nemohou tak fungovat, jak by měla. Například játra, jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, přednostně odbourávají alkohol, což může znamenat hromadění tuků a dalších nevhodných látek v těle, což způsobuje nadváhu, může zapříčinit kardiovaskulární choroby, onemocnění jater, a dokonce i rakovinu,“ uvádí Šárka Krejčová, medicínská ředitelka laboratoří AeskuLab.

Testy ke zjištění stavu jater nejsou přitom náročné, obsahují sedm vzájemně souvisejících testů, z nichž lze určit stupeň závažnosti poškození jaterních buněk (ALT, AST), onemocnění žlučových cest, poruchy tvorby a odtoku žluči (celkový bilirubin, GMT, ALP), možnou lékovou toxicitu nebo poškození alkoholem (GMT), poruchy metabolismu tuků (triacylglyceroly) nebo  podílu slinivky břišní na trávicích problémech (lipáza).

Vážná rizika i znepříjemnění života
Dlouhodobé užívání alkoholu způsobuje celou řadu zdravotních problémů, od nemoci trávicí soustavy, jako jsou záněty žaludku, střev a slinivky břišní, k cukrovce nebo rakovině, například žaludku, jater, slinivky břišní nebo tlustého střeva.

Nejčastěji si ale při zmínce o nadmíře alkoholu vzpomeneme na onemocnění jater – cirhózu, rakovinu, nebo zánět jater. Neméně významná jsou onemocnění srdce, kdy může dojít k infarktu myokardu, zvýšení krevního tlaku, onemocnění srdečního svalu či arytmii. Mezi závažné důsledky nadměrného pití alkoholu patří i poškození mozku, obtíže s učením, u mužů problémy s dosažením a udržením erekce. U žen naopak potíže s otěhotněním. A u těhotných může dojít k vážnému poškození plodu.

Konzumace alkoholu způsobuje také úbytek kostní hmoty (osteoporóza – řídnutí kostí), zpomaluje i hojení zlomenin, celkově má alkohol negativní vliv na kostní metabolismus – vyplavuje vápník z kostí.

Pět důvodů, proč se vyplatí držet měsíc bez alkoholu:

  1.   Změny v hmotnosti

Alkohol sám o sobě má vysokou energetickou hodnotu, obsahuje totiž vysoké množství cukru. Jeden gram čistého alkoholu obsahuje 7 kalorií, neboli 29,4 kJ. Z nutričního hlediska nemají takové kalorie pro lidský organismus žádný přínos, jedná se o tzv. „prázdné kalorie”, které se při časté konzumaci negativně projeví na množství tukové tkáně a působí vznik nadváhy. Dalším důvodem nadváhy je výše zmíněná přednost, kterou játra dávají odbourávání alkoholu, před ostatními cukry a tuky.

  1.   Zhoršení stavu pokožky

Působením dlouhodobého užívání alkoholu trpí náš celkový vzhled. Zejména se to týká kvality kůže. Rozšiřují se cévky a žilky na tvářích, zvyšuje se tvorba hematomů a tmavých skvrn na kůži. Alkohol negativně působí i na cévky v očích, které mohou časem zarudnout.  Pleť časem ztrácí přirozenou pružnost a začíná ochabovat, obličej vypadá jako napuchlý či oteklý. Pití alkoholu vede také ke zvýšenému vypadávání vlasů a k suchým vlasům a mastné pokožce hlavy. Příčinou je nedostatek či nerovnováha různých minerálních látek v těle.

  1.   Náchylnost k infekcím

Pití alkoholu může ovlivnit též obranyschopnost těla, což vede k vyšší náchylnosti k infekcím. „Chronické a nadměrné užívání alkoholu snižuje počet periferních T lymfocytů a může též způsobit snížení počtu B lymfocytů, což hraje roli při ničení infekčních organismů,“ dodává MUDr. Krejčová.

  1.   Poruchy spánku

Vliv alkoholu na spánek je u každého jiný, avšak pro většinu platí základní pravidla – v malých dávkách a při zvyšování hladiny alkohol stimuluje a u vysokých dávek a při snižování jeho hladiny naopak utlumuje. Pití alkoholu může zajistit rychlejší usnutí, avšak trpí kvalita spánku, především REM fáze. V důsledku pití alkoholu je celkově spánek kratší a méně kvalitní. Konzumenti alkoholu také často trpí nespavostí a ospalostí v průběhu dalšího dne.

  1.   Narušená psychika

V neposlední řadě alkohol ovlivňuje krátkodobě i dlouhodobě psychiku. Malé dávky alkoholu působí stimulačně, vyšší už tlumivě. Po napití u některých lidí stoupá agresivita, u jiných se objevuje lítostivost, nebo přechodně lepší nálada. Dlouhodobé pití alkoholu však zpravidla vede k problémům v oblasti emocí a citů, a také může u některých jedinců zvýšit riziko depresí nebo zhoršení již existujících duševních nemocí či poruch.

U chronických pijáků, kteří alkohol konzumují pravidelně a dlouhodobě alkohol rovněž cílí na mozkové buňky a ničí je, protože mozkové buňky nemají schopnost se obnovovat. Proto je na lidech, kteří dlouhodobě pijí přes míru, devastující vliv alkoholu na mozek, potažmo na myšlení, jasně patrný.

V rámci měsíce bez alkoholu se doporučuje absolvovat vyšetření jater před zahájením abstinence, a také měsíc po ukončení, tedy v průběhu března nebo dubna. Na odběry krve je možné se objednat na www.labonline.cz pohodlně online a na vyšetření dojít třeba hned zítra.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *