Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Wine Management na cestě stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol

Fond Wine Management zaznamenal loni další úspěšný rok, navzdory nepříznivé ekonomické situaci. Nebo možná právě proto: v dobách poklesu akciových trhů a rostoucí inflace totiž investoři rádi sahají po reálných aktivech, jakými jsou luxusní whisky a víno. Počet akcionářů fondu dále rostl a nyní čítá 266 investorů.

Loňský rok se nesl ve znamení intenzivních nákupů, kdy se významně rozrostla zejména kolekce vín tvořící hlavní část hodnoty portfolia. Wine Management pokračoval v nastavené strategii investic do vína z klíčových oblastí, jako jsou Burgundsko, Bordeaux a Champagne. K 31. 12. 2022 fond držel 32 764 lahví vín v hodnotě 276 milionů Kč (bez DPH). Ke stejnému datu bylo portfolio whisky o 751 lahvích oceněno na 22 milionů korun (bez DPH).

Za rok 2022 se portfolio fondu zhodnotilo o 13,49 %, za čtvrtý kvartál činil nárůst 2,40 %. Od doby založení fondu v roce 2018 pak hodnota vzrostla o 52,34 %.

Významnou posilou Wine Management se stal Erik Portanger, který v roli manažera portfolia dohlíží na výběr spolehlivých investičních vín. V oboru má 25 let zkušeností, přispívá do renomovaných publikací, jako jsou Decanter nebo The World of Fine Wine, a byl spoluzakladatelem úspěšného švýcarského fondu pro investiční vína, jehož aktiva nyní převyšují 30 milionů EUR.

„Wine Management se dynamicky rozvíjí a přestává být malou klubovou záležitostí milovníků ušlechtilých nápojů. Spolu s příchodem Erika Portangera a jeho mezinárodními zkušenostmi je nyní naší ambicí stát se předním evropským fondem pro investiční alkohol,“ říká Martin Kovář, zakladatel fondu Wine Management.

Fond loni investoval rovněž do rozšíření portfolia vzácných whisky a podařilo se mu získat několik unikátních lahví. Mezi nimi vynikají zejména ty z edice Royal Salute, nejluxusnější značky blendované skotské whisky, která vznikla jako projev úcty britské královně Alžbětě II.

„Díky osobním vazbám a kontaktům se daří získávat opravdové rarity, jejichž edice čítají velmi omezený počet kusů. Proto dnes Wine Management vlastní největší sbírku z této superluxusní kolekce v Česku. Její hodnota stále významně roste,“ říká Zdeněk Kortiš, odborný poradce Wine Management na stařené destiláty.

V létě 2022 tak fond získal například jednu lahev whisky Royal Salute Platinum Jubilee, která byla vyrobena u příležitosti 70. výročí panování Alžběty II. v edici o 147 lahvích. Nejnovější akvizicí je pak Royal Salute Coronation Edition Charles III. vytvořená k příležitosti korunovace nového britského krále Karla III.

O ZNAČCE ROYAL SALUTE
Značka je prodchnutá tradicí a hrdá na svou královskou linii, zároveň je pevně zapojena do moderního světa neustálým posouváním umění blendování do nových, kreativních a ambiciózních forem. Jak zní jedno motto Royal Salute, „kde ostatní končí, my začínáme“. Royal Salute vznikla jako projev úcty Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II. při příležitosti její korunovace v roce 1953 a byla pojmenována podle 21 oslavných výstřelů.

Sam Bronfman, prezident společnosti Seagram a master blender Charles Julian stáli v roce 1953 za vznikem této legendární značky, která vždy byla úzce spjata s královskou rodinou. Charles Julian vytvořil signifikantní styl značky Royal Salute, postavený na stylu Speyside, zejména na palírnách Strathisla a Longmorn. Jako jedna z mála smí nést královské označení Royal. Společnost Seagram také vlastnila sesterskou značku Chivas Regal.

Regal znamená královský a Chivas je hold slavné rodině tvůrců whisky. James Chivas, jeden ze zakladatelů firmy Chivas Brothers, se zařadil k průkopníkům míchaných skotských whisky. Bratři James a John představili vlastní značky – Royal Glendee a brzy poté Royal Strathythan. V osmdesátých letech 19. století se už slétaly do aberdeenského obchodu Emporium na King Street objednávky whisky ze všech koutů Spojeného království. Od roku 1843 vlastní firma Chivas Brothers tzv. Royal Warrant, glejt, že smí dodávat své zboží na královský dvůr.

Ve světě whisky platí pravidlo, že nebýt skotských blendů, nemohly by existovat single malt palírny. Značka Royal Salute má svůj domov v malebné palírně Strathisla, ležící v srdci regionu Speyside ve městě Keith. Pokud jste členové královské rodiny nebo vlastníte některou z dražších lahví Royal Salute, pak máte přístup do Royal Salute Vault ve skladu číslo 3. V tomto sklepě leží nejexkluzivnější stáčení této značky. V březnu 2023 bude z tohoto sklepa vydáno korunovační stáčení pro Karla III. Pokud se sem dostanete, určitě nezapomeňte ochutnat 55 let starý blend Stone of Destiny v sudové síle. Běžně má tento blend krásných 38 let, ale ten v Royal Salute Vault zde leží navíc dalších 17 let.

Balení je nedílnou součástí značky Royal Salute. První porcelánový flakon byl zelený a byl vyroben firmou Royal Doulton v roce 1953. V následujících letech jsou přidány červená, modrá a hnědá barva. Od roku 2003 jsou barvy smaragdová, safírová a rubínová, které odrážejí drahokamy korunovačních klenotů.
Dnes jsou flakony vyráběny porcelánkou Wade, v případě skla firmou Dartington.

Současné portfolio – Classic Blends
Stěžejní kámen celé značky Royal Salute je Signature Blend 21 v zeleném flakonu.
Dále Malts Blend 21, blended malt v zelené lahvi. Lost Blend 21 v černém flakonu je nakouřený a obsahuje zaniklé palírny jako například Caperdonich, Dumbarton.
Treasured Blend 25 je dostupný pouze v travel retail.

Prestižní portfolio – Inspired Blends
Key to the Kingdom 30 y.o.
The Precious Jewels 32 y.o.
Stone of Destiny 38 y.o.
62 Gun Salute

Ultra limitované edice – Pinnacle Blends
Forces of Nature by Kate MccGwire, 53 y.o. Royal Salute, spojení umění a ultra prémiové whisky. Pouze 21 sad, cena 90 000 USD. Jedna z těchto sad našla svého majitele v ČR.
Time Series, Royal Salute 51 y.o.
Time Series, Royal Salute 52 y.o. Single Cask Finish
Platinum Jubilee Edition, 147 lahví

Jak vlastně chutná Royal Salute?
Signature Blend 21 y.o.
Ve vůni jsou sladké hrušky a citrusové plody vyvážené vůní podzimních květin. Elegantní směs vanilky a suchého dubu je korunována jemnými tóny sherry a jemným závanem kouře. V chuti příjemné teplo pomerančové marmelády a čerstvých hrušek následuje exploze koření a lískových oříšků.

NOVINKA
Key to the Kingdom 30 y.o.
V souladu s tradicí Royal Salute slavit královské příležitosti převzal Key To The Kingdom svůj název od Ceremony of the Keys (Obřad klíčů). Tento ceremoniál, který se každoročně koná v Edinburghu u bran paláce Holyrood, skotského sídla královny Alžběty II., symbolizuje svobodu a čest a je jedním z nejvýznamnějších rituálů v britské monarchii.

NOVINKA, LIMITOVANÁ EDICE
Richard Quinn Edition 21 y.o.
Limitovaná edice z řady The Couture Collection. Královna Alžběta II. byla proslulá svým vztahem k módě a designu. Tato edice oslovuje talentované a kreativní tvůrce. Pro první edici byl vybrán britský umělec Richard Quinn, který vytvořil design flakonu, kde použil oblíbené výrazné barvy Alžběty II.
Blend obsahuje 31 složek, stejně jako věk Richarda Quinna, a jsou v něm použity tzv. lost distilleries, zaniklé palírny jako například Imperial, Dumbarton, Caperdonich. Tělo blendu je postaveno na palírně Braeval a díky tomu má výrazné květinové tóny.

ROYAL SALUTE THE CORONATION OF KING CHARLES III
Cena 25 000 USD
Release 500 lahví
Představení lahve: Westminster Abbey 12. 4. 2023

Komplexní blend 53 různých whisky. V roce 1953 byla vytvořena značka pro oslavu korunovace královny Alžběty II. Ve vůni se snoubí nádech červeného rybízu, banoffee a náznak skořice. V chuti má whisky tóny zralého ovoce a krémového karamelu, s úžasně dlouhým a bohatým finishem. Je to whisky, která má být „savoured & treasured“.
Ručně foukaný a vyráběný flakon od Dartington Crystal. Čísla lahví jsou vygravírována do karafy. Box je inspirován historií korunovací ve Westminster Abbey a vyzvihuje jejich důležitost pro monarchii. Bude se jednat o čtyřicátou korunovaci.

Věděli jste, že…
… v České republice se nachází jedna z největších sbírek Royal Salute na světě, která patří investičnímu fondu Wine Management?
Obsahuje také Age Collection II, jednu z 20 vyrobených sad. Set obsahuje 10 lahví ve stáří 25 až 55 let. Pořizovací cena v roce 2019 byla 1 600 000 CZK.

Zdroj a foto: Wine Management

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *