Mladí handicapovaní sportovci ze čtyř zemí soutěžili v zimních sportech. V4 Winter  Games Emil Open chtějí v jižních Čechách založit novou tradici 

Desítky účastníků, čtyřicet čtyři rozdaných medailí, a především radost z pohybu. Takový  byl vůbec první ročník akce jménem V4 Winter Games Emil Open, kterou pro mládež  z visegrádských zemí minulý týden uspořádala Emilova sportovní, z. s. Mladí  handicapovaní sportovci z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se ve Skiareálu Lipno  v jižních Čechách utkali ve čtyřech para disciplínách: alpském lyžování, běžeckém  lyžování, snowboardingu a běhu na sněžnicích. 

„Spokojenost účastníků nás opět utvrdila v tom, že to, co děláme, má velký smysl. Do pilotního  projektu V4 Winter Games Emil Open se zapojilo na šedesát mladých sportovců. Na zimních  hrách se tak například potkalo Centrum Kaňka z Tábora s juniorskou reprezentací Slovenského  paralympijského výboru. Někteří z účastníků na Lipně dokonce zažili své úplně první závody,“ popsal prezident organizačního výboru her Pavel Zbožínek. Mezi sportovci se představila třeba Viktória Balážová, která je jednou ze dvou zcela nevidomých sjezdových lyžařů na světě. Na  hrách se navíc ukázali také výkonnostní sportovci jako zlatý paralympionik v plavání  a dlouholetý ambasador Emil Open Arnošt Petráček. Právě takové osobnosti mohou mládež ke sportu motivovat. 

Uspořádat v jižních Čechách zimní sportovní hry se letos podařilo po několika letech snažení.  „V roce 2019 přišly hry o podporu kvůli výměně ministra školství, další ročníky pro změnu  znemožnila pandemie. Teprve nyní v rámci programu z Visegrádských fondů jsme byli konečně  úspěšní,“ popisuje Zbožínek a dodává, že ani letos by se projekt nepodařilo uspořádat bez  generálního partnera Energie AG Bohemia a bez velké podpory a trpělivosti Skiareálu Lipno  a Clarion Congress Hotel České Budějovice. Těm všem, ale i řadě dalších podle něj patří veliké  poděkování. 

Organizátoři by zimní hry rádi zopakovali i v dalším roce a v jižních Čechách tak založili jejich  tradici. Dosavadní lyžařské disciplíny by navíc rádi rozšířili o další zimní sporty, jako je para  hokej, krasobruslení a curling vozíčkářů. „Jestli ale vůbec bude druhý ročník a jestli bude  v Jihočeském kraji, závisí na financích a také na podpoře místní municipality, bez níž to jde jen  velmi obtížně. Čeká nás tak jednání o podpoře jak s Jihočeským krajem, tak se statutárním  městem České Budějovice,“ dodává Zbožínek. 

Zdroj a foto: V4 Winter Games Emil Open

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *