Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Výstava Doteky Afriky v Nákupní galerii Myslbek ukazuje fotografie Martina Veselého, čerstvého držitele druhého místa ocenění Czech Press Photo 2022 v kategorii Člověk a životní prostředí

Jak vypadají gekon širokoprstý, slon africký, krokodýl štítnatý nebo šimpanz učenlivý většina lidí nejspíše tuší, dokázali by ale tato africká zvířata poznat podle chodidla? Za odpovědí se lze vydat na výstavu Doteky Afriky, která je od 31. ledna do 30. března 2023 přístupná v Nákupní galerii Myslbek. Zvířecí tlapy v úžasných detailech zachytil fotograf a fotoreportér Martin Veselý, čerstvý držitel druhého místa prestižní ceny Czech Press Photo 2022 v kategorii Člověk a životní prostředí. Projekt nabízející originální pohled na exotickou faunu realizoval ve spolupráci se Safari Parkem Dvůr Králové a za své pozoruhodné práce o zvířatech získal už několik ocenění. Výstava Doteky Afriky je prodejní, výtěžek z osmnácti vystavených snímků pomůže nadaci Vodicí psi srdcem. Vstup na výstavu je zdarma.

„Chtěl bych ukázat návštěvníkům výstavy to, co zatím neměli možnost spatřit. Ani v zoo či v safari si totiž lidé chodidla zvířat prohlédnout zpravidla nemůžou. Zatímco na výstavě Doteky Afriky se zblízka podívají na nohy řady zástupců africké zvířecí říše, od slonů a nosorožců přes šelmy a dravce až po ptáky či žáby, říká Martin Veselý (* 1977) o nezvyklém fotografickému projektu.

Zvířata v Safari Parku Dvůr Králové fotografuje Martin Veselý už dvanáct let. Za tu dobu pořídil stovky reportážních fotografií a vytvořil zde i několik oceňovaných projektů, včetně fotografií zvířecích chodidel, kterému se věnuje druhým rokem. Realizace takového snímku není jednoduchá záležitost. „Někdy trvá hodinu, někdy musí stačit deset vteřin, jako například u tučňáka brýlového, který je velmi citlivý na dlouhodobější stres. Nebo u chameleona pardálího, protože ten je překvapivě rychlý, říká fotograf Martin Veselý. Se zvířaty se nejdříve snažil skamarádit, což nebylo snadné zvláště u tak velkých tvorů, jakými jsou sloni či nosorožci. Naštěstí se mnozí dali uplatit nějakou laskominou, třeba hrabáč kapský si za hmyzí pochoutku fotografa ani nevšimne. „Zajímavé bylo setkání se slonicí Sally. Až po hodině našeho seznamování si nechala vyfotografovat chodidlo. Dokonce jsem jí směl také pohladit jazyk,popisuje Martin Veselý.

Gekon širokoprstý

Nezapomene ani na setkání s krokodýlem štítnatým, který se mu zakousl do pozadí z černého sametu. Tuto divadelní tkaninu a také nasvícení ateliérovými světly fotograf používá, aby eliminoval případné rušivé prvky v záběru. Focení se realizovalo zejména v improvizovaném ateliéru vedle zvířecích ubikací. Několik chodidel vyfotografoval Martin Veselý také během zákroku v ambulanci, když byla zvířata v anestezii. Série fotografií, na nichž dokumentoval práci ošetřovatelů a veterinářů v královédvorském Safari Parku, zvítězila v soutěži Czech Press Photo 2016 v kategorii Příroda a věda. Kolekce originálních snímků chodidel zase zaujala porotu soutěže Czech Nature Photo 2022, kde se Martin Veselý mohl těšit z druhého místa za fotografickou sérii.

V současnosti pokračuje v dokončení projektu zvířecích chodidel, rád by ho završil vytvořením knihy. Se zapojením diváků počítá i výstava Doteky Afriky v Nákupní galerii Myslbek. Návštěvníci zde mohou prověřit své znalosti či odhad o zvířecí říši. Doufám, že tato interaktivní výstava Doteky Afriky zastaví v této uspěchané době na chvilku kolemjdoucí, aby hádali, komu která tlapka asi patří, říká Martin Veselý. Řešení lidé najdou na webu Nákupní galerie Myslbek www.myslbek.com/Dotakyafriky nebo na stránkách autora fotografií www.veselyfoto.cz

Záměrem výstavy je rovněž pomáhat i dalším zvířatům. Všech osmnáct vystavených fotografií, včetně ručně vyrobeného ocelového rámu, lze proto zakoupit. Cena jednoho zarámovaného snímku je 10 000 Kč. Výtěžek z prodeje bude věnován nadaci Vodicí psi srdcem, která se zaměřuje na výcvik slepeckých psů pro osoby se zrakovým postižením.

Foto: Roman Kovacs, Nákupní galerie Myslbek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *