Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Zima se vrátila. Lyžařské areály v ČR jsou opět v dobré kondici a plně připravené na jarní prázdniny

Na českých horách je aktuálně v provozu 97 % skiareálů, ve střediscích opět fungují již dvě třetiny sjezdových tratí a dopravních zařízení. „V posledních lednových týdnech se konečně na hory vrátilo sněžení i mrazy a dle předpovědí to tak má být i v průběhu února. Na jarní prázdniny tedy očekáváme plné spuštění sjezdových tratí,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek (AHS ČR).

Z celkového počtu 100 lyžařských středisek, které lze sledovat na denně aktualizovaném portálu holidayinfo.cz, je na začátku února v provozu 97 % skiareálů, přičemž téměř 2/3 z nich již nabízí 70 až 100 % svých sjezdových tratí. Díky předchozím investicím do moderních zasněžovacích systémů a akumulačních nádrží se zároveň lyžařské podmínky na našich horách zlepšují každým dnem.

„I když to z okna městského bytu nevypadá, na našich horách jsou lyžařské podmínky opravdu velmi dobré. Ke konci ledna přišlo konečně ochlazení a až minimálně do poloviny února mají být teploty
i srážky dle dlouhodobých normálů, což je pozitivní zpráva před hlavní sezónou na horách. Můžeme se konečně odreagovat od volebního napětí a vyrazit za čerstvým vzduchem a pohybem na naše hory,“
říká Kateřina Neumannová, prezidentka AHS ČR.

Od začátku prosince až do Vánoc na horách panovala dobrá zima se sněhovými srážkami a mrazy, které umožnily vyrábět technický sníh. S využitím velmi dobré vybavenosti našich středisek technickým zasněžováním byly na Vánoce připraveny téměř všechny sjezdovky. Bohužel silná obleva negativně ovlivnila konec roku a začátek ledna, kdy některá střediska musela dokonce dočasně přerušit svůj provoz.  Toto odvětví přitom zaměstnává až 45 tis. osob, a to v regionech, kde není mnoho jiných pracovních příležitostí.

Hlavní část zimní sezóny je ale před námi a její pozitivní průběh může být pro horské oblasti určitou záchranou. Je proto skvělé, že současně se začátkem jarních prázdnin se na českých horách dočkáme plného provozu skiareálů. Na návštěvníky čekají nejen kvalitně připravené sjezdové tratě včetně večerního lyžování a otevřených snow parků, ale naplno se rozjíždí i různé doprovodné akce. Na mnoha místech je připraveno například testování lyží, závody pro veřejnost, nebo zábavné soutěže pro děti.

České hory v číslech k 1.2.2023 dle holidayinfo.cz*

  • v provozu je 97 % středisek
  • funguje cca 2/3 dopravních zařízení (přes 350 lanovek/vleků) a cca 275 km sjezdových tratí
  • 56 skiareálů, tj. téměř 2/3, má otevřeno 70 – 100 % sjezdových tratí
  • na sjezdovkách je sněhová vrstva 40-80 cm, nového sněhu může někde připadnout i 20 cm.
  • očekává se, že mínusové teploty a sněžení vydrží nejméně až do poloviny února.

*Aktuální informace o 100 hlavních střediscích na českých horách zájemci naleznou právě na portálu holidayinfo.cz, kde se kromě množství sněhu a kilometrů upravených sjezdových tratí podívají i na webkamery z horských středisek.

Zdroj a foto: Asociace horských středisek ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *