Nechte se vyšetřit! Nadační fond Pavla Novotného podpořil onkologickou prevenci

Více než dvě stě lidí podstoupilo díky výzvě Nadačního fondu Pavla Novotného preventivní prohlídku pro rakovinu tlustého střeva a prostaty. V šesti nemocnicích v Praze a Moravskoslezském kraji se během Dnů urologické prevence podařilo zachytit tři onkologická onemocnění a desítky těch neonkologických. Kampaň podporující preventivní prohlídky probíhala v listopadu loňského roku a byla spojená také se sportovní výzvou Bo Movember!. Její výsledky fond oznámil při příležitosti Světového dne boje proti rakovině (4.února).

Karcinom prostaty nebo tlustého střeva a konečníku je u mužské populace v Česku nejčastější. Rakovina prostaty se ročně týká až osmi tisíc mužů. Rakovina tlustého střeva a konečníku je ročně diagnostikována asi čtyřem a půl tisícům lidí, z nichž většina jsou muži, nejčastěji ve věku meze 65. a 80. rokem.

Zkušenost s nádorovým onemocněním má i Pavel Novotný, jehož Nadační fond funguje od roku 2016. „Podporujeme onkologicky nemocné pacienty i jejich blízké. Poskytujeme poradenství, pomáháme s osvětou a spolupracujeme také s nemocnicemi,“ uvedl zakladatel nadačního fondu a ostravský patriot Pavel Novotný.

„Listopad je tradičně měsícem, kdy se pozornost věnuje pozornost prevenci onkologických onemocnění, která se týkají mužů. Ve spolupráci s několika nemocnicemi v Moravskoslezském kraji a také Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze proto Nadaní fond uspořádal dny prevence. Mám radost, že na každý z nich přišly desítky lidí,“ říká Novotný.

Dny prevence ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného se konaly ve Fakultní nemocnici Ostrava, Nemocnici Agel Ostrava Vítkovice, Nemocnici Frýdek Místek, Nemocnici Havířov, Nemocnici Karviná – Ráj a Všeobecné Fakultní Nemocnici Praha. Dorazilo na ně 232 lidí. U třech vyšetřovaných lékaři odhalili tři onkologická onemocnění a u několika desítek lidí se zjistily neonkologické nálezy.

Preventivní vyšetření nezaberou mnoho času a často jsou s nimi spojené obavy nebo ostych. Onkologové se však shodují v tom, že pravidelná prevence zachraňuje životy. Včas zachycené onemocnění má totiž větší naději na uzdravení.

„Uroonkologická prevence trvá deset minut, preventivní vyšetření tlustého střeva přibližně dvakrát tolik. Strach a ostych je pochopitelný, nicméně preventivní vyšetření nejsou bolestivá, zaberou několik minut a vyplatí se, zvláště když si uvědomíme, co je v sázce,“ míní Novotný, který sám prošel komplikovanou léčbou.

Údaje za jednotlivé nemocnice:
Uroonkologická prevence
Nemocnice Agel Ostrava Vítkovice             42
Nemocnice Frýdek Místek                            22
Nemocnice Havířov                                       65
Nemocnice Karviná Ráj                                 23
Všeobecná fakultní nemocnice Praha         35

Prevence tlusté střevo
Fakultní nemocnice Ostrava                         20
Nemocnice Agel Ostrava Vítkovice              25

Nadační fond Pavla Novotného pod heslem “Věříme v život” pomáhá onkologickým pacientům a jejich blízkým. Fond organizuje dobrovolníky, kteří docházejí za pacienty do nemocnic. Pořádá vzdělávací a osvětové akce a poskytují i právní nebo psychologickou pomoc. Fond také zlepšuje vybavení nemocnic a provozuje Kavárny života.

Foto: NF Pavla Novotného

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *