Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sport

Projekt Skialp do škol se překlopil do oficiální fáze. Yello je opět partnerem a Ondřej Moravec lektorem!

Alternativní dodavatel energií v Česku, společnost Yello, se po loňském pilotním testovacím projektu Skialp do škol (tehdy ještě s názvem Dynafit second life) opět zapojil do podpory této iniciativy. Ta si klade za cíl naučit kantory středních škol správným, bezpečným a odpovědným základům skialpinismu tak, aby následně tyto vědomosti mohli předat studentům v rámci tradičních lyžařských kurzů.

V průběhu loňského ledna až března proběhl pilotní testovací projekt, do kterého bylo vybráno pět středních škol – tři z Brna, jedna z Moravské Třebové a jedna z Letohradu. Celkem se projektu zúčastnilo skoro 200 studentů a profesorů. Skialpinismus je v posledních letech nejrychleji se rozvíjejícím zimním sportem. Proto je projekt Skialp do škol olympijského medailisty Ondry Moravce a horského vůdce Branislava Adamce vítaným počinem programu školních lyžařských kurzů. „Po horách chodí tisíce lidí, jenže jejich znalosti bezpečného pohybu v terénu nejsou zrovna ideální. To se snažíme změnit a učinit pohyb jak na horách, tak v lyžařských areálech bezpečným a ohleduplným. Zaměřit se na to, abychom mladé lidi naučili alespoň základům skialpinismu, nám přijde jako nejlepší cesta. A kde jinde začít než u jejich učitelů? Velmi se těším, až na horách potkám první zasvěcené studenty,“ říká Ondřej Moravec, který je lektorem kurzů.

Projekt získal akreditaci ministerstva školství, a tak se oficiálně zařadil mezi kurzy výuky na školách. První tři již proběhly, zbývající dva jsou beznadějně obsazené. Zájem je tedy obrovský. Hlavním cílem je nejen naučit kantory středních škol správným, bezpečným a odpovědným základům skialpinismu, ale také to, aby získané zkušenosti dokázali předat studentům v rámci tradičních lyžařských kurzů. V neposlední řadě si projekt klade za cíl propojit jednotlivé školy se skialpinistickými půjčovnami v jejich okolí nebo přímo v lyžařských střediscích.

Společnost Yello tuto aktivitu vítá a v roli partnera a dodavatele energií podporuje. Edukace i budování skialpinismu a skitouringu v Česku je u jejích představitelů vnímáno jako záslužný projekt. „Nejsme jen dodavateli energií, ale také vyrážíme do regionů, podporujeme zde projekty, které dávají smysl, a těm dodáváme energii. Proto rádi opět podpoříme projekt Skialp do škol, který vedou dva zkušení matadoři lyžování. Jejich zkušenosti, cenné rady a doporučení jsou už předem zárukou úspěchu,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello.

Paralelně se vzděláváním učitelů probíhají i kurzy pro studenty, vedené vyškolenými učiteli ve spolupráci se smluvními půjčovnami skialpového vybavení. Jeden kurz už proběhl v Krkonoších a další se připravují. Celkově proběhne 6 kurzů pro učitele, což znamená cca 100 vyškolených učitelů, a 12 kurzů pro studenty, tedy pro cca 250 studentů. Největší zájem se očekává příští sezónu.

Projekt Skialp do škol se nyní nachází ve své oficiální fázi a učitelé ho hodnotí velmi kladně. Představuje dnes jediný kurz v Česku, kde se učitelé mohou takto vzdělávat. Přestože termíny na příští rok  ještě nejsou vypsány, již nyní je možné si místa rezervovat na webu www.skialp-do-skol.cz.

Foto: Yello

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *