Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Vybíráme sněhovou frézu. Jednostupňovou nebo dvoustupňovou? A kdy vsadit na rotační kartáče

Odhazování sněhu před vjezdem do garáže nebo na chodníku před domem pomocí hrabla je poměrně namáhavé. A hrablo je neefektivní také při úklidu větších ploch. Naopak sněhová fréza udělá většinu namáhavé práce za nás a úklid je až 20x rychlejší. Jestliže ale nemáte s frézou žádné zkušenosti, může být její výběr nesnadným úkolem. Na současném trhu je nespočet různých typů fréz, které se liší co do provedení, tak v řadě svých funkcí. Na co se při výběru zaměřit?

Při výběru správné sněhové frézy se budeme rozhodovat především podle toho, kde a za jakých podmínek ji hodláme používat. V tomto ohledu je důležité vědět něco o tom, jak různé typy fréz pracují a jaké jsou tedy i jejich možnosti. Při procházení nabídek rychle zjistíme, že se frézy v zásadě dají rozdělit na jednostupňové a dvoustupňové. Toto označení v podstatě říká v kolika stupních je úklid sněhu realizován.

Jednostupňové frézy
Jednostupňová fréza je vybavena sadou rotujících lopatek, které sníh naberou a rovnou jej odhodí požadovaným směrem. Tyto lopatky mohou být plastové, případně kovové, a na hraně jsou opatřeny pryžovou lamelou, která brání poškození povrchu pod frézou a zároveň zajistí perfektní vymetení sněhu. Lopatky rotují ve směru pohybu frézy a tím, jak sníh ukusují, zároveň frézu posouvají kupředu. Do jisté míry tak nahrazují pojezd u složitějších fréz s převodovými systémy.

„Jednostupňové frézy jsou svou konstrukcí určeny k úklidu neudusaného sněhu z rovných a zpevněných povrchů, jako jsou asfaltové či betonové chodníky nebo zámkové dlažby. Sníh (podle konkrétního typu frézy) dokáže odhodit do vzdálenosti okolo 10 metrů. Směr odhozu sněhu lze nastavit otočením komínu na vrchu frézy, u některých malých fréz může být odhoz směrován pomocí lamel pod vrchním krytem frézy,“ upřesňuje Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Jednostupňové frézy mohou být poháněny elektromotorem napájeným ze sítě, akumulátorovým pohonem nebo spalovacím motorem:
1) Elektrické frézy mají výhodu v jednouché údržbě, není třeba je složitě startovat ani provádět pravidelný servis jako u spalovacího motoru. Daní za to je všudypřítomný prodlužovací kabel, který omezuje použití pouze na dosah délky kabelu od elektrické zásuvky. To však v okolí běžných rodinných domků nemusí být problém.

2) Akumulátorové frézy v sobě snoubí snadnou údržbu elektrických fréz a nezávislost fréz se spalovacími motory. S nabitým akumulátorem se můžete svobodně pohybovat kdekoli, neomezují vás žádné kabely. Opět odpadá složité startování i údržba spalovacích motorů. Omezením je tak pouze kapacita akumulátoru, který ne vždy na jedno nabití vydrží frézu pohánět po celou dobu potřebnou k odklizení všeho sněhu. Naštěstí není akumulátor pevnou součástí frézy, lze jej snadno vyjmout a vyměnit během několika vteřin. Pokud si pořídíte akumulátory dva, můžete v průběhu práce s frézou vždy jeden dobíjet na rychlonabíječce a v podstatě tak pracovat bez přestávek.

3) Frézy poháněné spalovacím motorem mají zásadní výhodu ve vyšším výkonu v porovnání s elektromotory. O něco složitější údržba je vyvážena naprostou nezávislostí takovéto frézy. Použít lze prakticky kdekoli, tedy i v místech, kde není dostupný elektrický proud a doba použití je v podstatě omezena jen dostatečnou zásobou paliva.

Dvoustupňové frézy
U tohoto typu fréz, jak název napovídá, je odklízení sněhu realizováno ve dvou stupních. V prvním stupni ocelový šnek nahrne sníh ke středu frézy do tunelu, ve kterém jako druhý stupeň vysokou rychlostí rotují ocelové lopatky, které podrcený sníh a led odhodí vysokou rychlostí výhozovým komínem do požadovaného směru. „Dvoustupňové frézy si tedy dovedou poradit i s udusaným sněhem plným zmrazků a rampouchů. Ocelový šnek je vybaven zuby, které sníh a led ukusují, drtí a hrnou na ocelové zuby turbíny druhého stupně. Šnek i turbína jsou ukryty v ocelovém bunkru, který odolává nárazům kousků ledu. Jedná se o skutečně výkonné stroje, které sníh odhodí na vzdálenost často přesahující i více než 10 metrů. S ohledem na výkon i hmotnost jsou tyto frézy vybaveny vlastním pojezdem, lepší modely mají i šest převodových stupňů pohybu vpřed a dva stupně zpátečky. Rychlost pojezdu tak snadno přizpůsobíte kvalitě a vrstvě sněhu tak, aby jej fréza dokázala bez problému pomlít a odházet. Dvoustupňové frézy si poradí se sněhem na kterémkoli rovném povrchu,“ říká Petr Tichý, zástupce sítě Hecht – specialista na zahradu. S jistým omezením je lze tedy použít například i na zcela rovných travnatých plochách, ovšem je nutné počítat s tím, že fréza může trávník poškodit, a zejména se vyvarujte toho, aby se do šneku dostalo cokoli jiného než sníh.

Rotační kartáče
Rotační kartáče najdou využití na zpevněném povrchu stání pro auta, asfaltových příjezdových cestách, chodnících a dlažbách. Kartáče dokážou neudusaný sníh odklidit tak, jak to fréza nezvládne, ovšem poradí si pouze s menší vrstvou čerstvého sněhu. Některé kartáče lze proto doplnit i o radlici k odhrnování sněhu, případně kartáč na stroji vyměnit za plnohodnotnou dvoustupňovou frézu. Díky tomu je možné kartáč využívat po celý rok.

Zdroj a foto: Hecht

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *