Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Většina populace vlivem pandemie nyní více přemýšlí, jaká očkování absolvovat

Až 75 procent lidí starších 35 let tvrdí, že díky pandemii onemocnění Covid-19 více přemýšlí nad tím, jaká očkování absolvují. Většina pak očkování vnímá jako ochranu před infekčními chorobami, ale zároveň jej považuje za čistě soukromou věc každého. Ukazuje to průzkum agentury Ipsos, realizovaný na konci uplynulého roku.

S tvrzením, že pandemie ukázala, že očkování je důležitou součástí prevence a boje s infekčními onemocněními, vyjádřilo souhlas 73 procent lidí. Opačný postoj mělo jen 27 procent. O očkování, která považují za vhodná a plánují je absolvovat, tak více než před vypuknutím pandemie přemýšlí dokonce 75 procent dotázaných. Pandemie také podle 63 procent lidí zvýšila význam očkování jako takových. V neposlední řadě pak 69 procent respondentů uvedlo, že jejich důvěra k lékařům a jejich doporučení vlivem pandemie vzrostla.

Průzkum také ukázal, že problematiku očkování považuje valná většina respondentů za soukromou věc každého (84 procent). Přesně 90 procent pak souhlasilo s tvrzením, že očkování pomáhá předcházet infekčním onemocněním, a 88 procent s tím, že očkování je možnost ochrany nejen pro ně osobně, ale i jejich okolí. Očkování jako svoji ochranu před možným rizikem onemocnění vnímá 84 procent dotázaných. V otázkách očkování se 87 procent respondentů řídí radami svého lékaře.

Ještě před vypuknutím pandemie Covid-19 byla čtvrtou nejčastější příčinou smrti celosvětově infekce dolních cest dýchacích. Jedním z původců těchto onemocnění je bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok, proti níž existuje očkování. O možnosti očkování proti pneumokokovým infekcím ale podle průzkumu ví jen 29 procent respondentů, zatímco o očkování proti chřipce ví 94 procent a proti Covid-19 jen o dva procentní body méně lidí.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *