Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZe života

Průzkum: Přes 40 procent dětí tráví až dvě hodiny denně hraním her na počítači. Většina rodičů jim čas neorganizuje!

Přesně 44 % dětí stráví od jedné do dvou hodin na mobilním telefonu, u televize nebo při hraní her na elektronickém zařízení. A to v průměru během jednoho dne. Více než 4 hodiny pak sedm procent mládeže, což je mírný nárůst oproti roku 2021. Takové jsou výsledky průzkumu agentury SANEP na téma Pohyb a zdraví, do kterého se zapojilo 3,5 tisíce respondentů. „Potvrdil se tak velmi smutný trend – děti tráví mnohem více času sezením a hraním digitálních her než sportováním. Pasivní trávení volného času vítězí nad tím aktivním,“ prohlásil Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR.

30 minut denně se podle 57 % rodičů věnují děti jakékoliv fyzické aktivitě. Tou je myšlena například procházka, domácí práce nebo lehká aktivita. Maximálně hodinu pak 31 %. Jedná se o menší čas, než který děti věnují koukání na televizi nebo hraní her na počítači nebo mobilu během jednoho dne (44 % od 1 do 2 hodin).

Neveselé výsledky přinesl průzkum, který porovnává roky 2021 a 2022. „Nemůžeme si nevšimnout, že v průběhu pouhých 15 měsíců se výrazně zvýšila doba, kterou děti ve volném čase vyplňují intenzivní zábavou na těchto přístrojích. Zatímco v září 2021 trávilo hraním na telefonech dvě a více hodin necelých 19 % dětí, v listopadu 2022 už to bylo téměř 27 procent,“ dodal Ertl.

Právě Sdružení sportovních svazů ČR dlouhodobě upozorňuje, že u dětí mizí spontánní pohyb. „Je jasné, že moderní elektronické přístroje jsou dnes neoddělitelnou součástí našich životů. Zároveň však víme, že nadměrný čas u nich strávený může mít negativní vliv na duševní, sociální i fyzické zdraví lidí,“ doplnil Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR.

Na nepříznivý trend rodiče nereagují aktivně, což sami potvrdili v průzkumu. 62 % z nich totiž nemá přehled o tom, kolik času tráví jejich dítě denně zábavnou hraním s mobilním telefonem, na PC nebo například na herní konzoli. Zároveň 43 procent rodičů nepodmiňuje zábavu v digitálním prostředí například splněním úkolů atd. „Daleko horší je však zjištění, že většina rodičů čas svému dítěti nebo dětem neorganizuje,“ upozornil Ertl na výsledek z průzkumu, ve kterém vyšlo, že 60 % rodičů neorganizuje svému dítěti volný čas.

„Copak tito rodiče nevědí a nebojí se, že takto napospas ponechaným dětem hrozí některé z nových typů závislostí, jako jsou netolismus (chorobná závislost na internetu, hraní) či nomofobie (závislost na vlastním smartphonu), ale i další hrozby,“ obává se předseda Sdružení sportovních svazů ČR.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *