Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZábavaZe života

Praha podpořila film s Keanu Reevesem i dokument o fotografce Jarcovjákové

Pražský nadační audiovizuální fond (dříve Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund) podpořil ve Výzvě 2022/1 šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě. Rozdělil mezi ně nadační příspěvky v celkové výši 5,65 milionu korun. Praha podle podmínek podpory musí v těchto audiovizuálních dílech představovat sebe samu a projekty musejí mít zajištěnou mezinárodní distribuci.

Do výzvy vyhlášené na podzim minulého roku se přihlásilo čtrnáct projektů, z toho pět dokumentárních snímků. Převládal žánr dramatu/thrilleru, dva z nich byly komediální projekty. Podporu získaly tři dokumenty (Bohemian Identity; Ještě nejsem, kým chci být; Kdyby se holubi proměnili ve zlato) a tři hrané filmy (Ballerina; Kukaččí vejce; Vlny). Hlavní město prostřednictvím Pražského nadačního audiovizuálního fondu podpořilo tyto projekty 5,65 miliony korun.

„Prahu si filmaři oblíbili, často ale její ulice a domy jsou ve filmech jen jako kulisy měst východních či postsovětských zemí. O to větší mám radost, že jsme i v další nadační výzvě mohli podpořit několik filmů, které budou ukazovat Prahu jako Prahu a pomůžou tak lákat do metropole kultivované turisty,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Prvním podpořeným filmem je spin-off k akční sérii John Wick s názvem Ballerina, který se v Praze začal natáčet na podzim minulého roku. Hlavní roli mladé nájemné vražedkyně Evy ztvárnila Ana de Armas nominovaná za svou roli Marylin Monroe ve filmu Blondýnka na Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Keanu Reeves se v thrilleru objeví jako zabiják John Wick. Natáčelo se na Národní třídě, ve foyer Laterny Magiky, na terase Národního divadla, na pražských náplavkách, ale třeba i na Masarykově nádraží. Americký štáb využil i Barrandovská studia. Ballerina byla podpořena částkou 2 miliony korun.

Druhým filmem je česko-slovenská koprodukce Vlny režiséra Jiřího Mádla. Je to již třetí film tohoto herce, druhý podpořený nadačním fondem. Drama Vlny se odehrává v neklidném roce 1968, správní rada přiřkla filmu podporu 1,5 milion korun.

I třetí film je drama, tentokrát psychologické. Kukaččí vejce vypráví příběh komplikovaného milostného trojúhelníku. Snímek obdržel podporu 300 000 korun.

První z podpořených dokumentárních filmů je dokureality Bohemian Identity, která mapuje to nejlepší z českého grafického designu za uplynulých 100 let. Ukáže zároveň, jak je grafický design důležitý v obvyklém životě lidí, jak nám dokáže sloužit a jak veřejnost ovlivňuje. Podpora činí 1,1 milionu korun.

Druhým dokumentárním filmem je osobní portrét rodiny Kdyby se holubi proměnili ve zlato, který sleduje život čtyř členů jedné rodiny žijící v Praze, jejichž stejně prožívaná minulost přerostla v zásadně se lišící současnost. Projekt získal podporu ve výši 750 000 korun.

Poslední dokumentární film, Ještě nejsem, kým chci být, vypráví příběh Libuše Jarcovjákové prostřednictvím složité montáže bezmála dvou a půl tisíce jejích fotografií. Dokument obdržel nadační příspěvek ve výši 300 000 korun.

Pražský nadační audiovizuální fond také plánuje vyhlásit tento rok studentskou výzvu na podporu zajímavých studentských audiovizuálních počinů s potenciálem účasti na mezinárodních festivalech. Tato novinka vychází z úpravy Zakládací listiny fondu, která se uskutečnila na podzim minulého roku, a kromě podpory studentských projektů bude fond nově podporovat i stoprocentně české produkce, což doposud možné nebylo.

„Chtěli jsme změnami některých ustanovení v Zakládací listině podpořit roli nadačního fondu tak, aby byla více inkluzivní i pro výhradně české projekty a tím pádem i ty studentské, které často ještě mezinárodní koprodukční partnery nebo zahraniční distribuci mimo festivalový okruh nemají, a přitom dělají v posledních letech české kinematografii skvělé jméno. Zároveň realizaci studentských filmů mohou klíčovým způsobem pomoci poměrově jiné částky než velkým mezinárodním projektům. Celá věc si klade za cíl vyslat signál, že Praha si uvědomuje nejen marketingový potenciál svých lokací, ale je také metropolí, která si váží talentovaných lidí, kteří v ní žijí a pracují,“ vysvětluje David Havaš, předseda správní rady Pražského nadačního audiovizuálního fondu.

Informace podpořených projektech:
Ve výzvě 2022/1 byly uděleny nadační příspěvky v celkové výši 5,65 milionu korun těmto šesti projektům:

  • Kukaččí vejce

Psychologické drama komplikovaného vztah Alberta a Kateřiny. Mladá žena toužící po dítěti je dle lékařů neplodná, rozhodne se proto využít náhradní matky, kterou se má stát její nejlepší kamarádka Gábina. Vztahy v tomto nerovném trojúhelníku dvou žen a jednoho muže se komplikují, až vyvrcholí nečekanou tragédií.
Celovečerní film, ČR
Režie: Milan Cieslar
Hrají: Kateřina Pithartová, Milan Ondrík, Simona Stašová
Nadační příspěvek: 300 000 Kč

  • Ballerina

Spin-off k akční sérii John Wick s názvem Ballerina představí v hlavní roli Anu de Armas jako mladou nájemnou vražedkyni Evu, která se vydá na sebevražednou misi, aby se pomstila vrahům svého otce. Keanu Reeves se v thrilleru objeví jako zabiják John Wick, své role si ve filmu zopakují taky herečka Anjelica Huston jako „Ředitelka“, šéfka vražedného baletního programu nebo Ian McShane jako Winston, manažer hotelu Continental.
Celovečerní film, USA
Režie: Len Wiseman
Hrají: Keanu Reeves, Ana de Armas, Anjelica Huston, Ian McShane
Nadační příspěvek: 2 000 000 Kč

  • Bohemian Identity

Hravý formát dokureality obohacený o animované pasáže se věnuje historii i současnosti českého designu pohledem Nicholase Lowryho, prezidenta a vrchního dražitele přední newyorské aukční síně Swann Galleries, který se vydává na dobrodružnou cestu, aby objevil poklady grafického designu, které Česko skrývá. Praha je místem, které vždy přitahovalo umělce i designéry a dodnes je tvůrčím inkubátorem českého designu.
Celovečerní dokumentární film, koprodukce ČR/USA
Režie: Jakub Skalický
Účinkují: Nicholas Lowry
Nadační příspěvek: 1 100 000 Kč

  • Ještě nejsem, kým chci být

Celovečerní dokumentární portrét české fotografky Libuše Jarcovjákové, která se na mezinárodní scéně podařilo prorazit až na prahu sedmdesátky. Celý život skrze fotografie hledala samu sebe, místo, kam patří. S nesmlouvavou syrovostí zkoumala a zkoumá nejen okolní svět, ale reflektuje i vlastní existenci skrze tělesnost, sexualitu, blízké vztahy i náhodná setkání. Film spolu s ní zkoumá, kdo je „za zrcadlem“.
Celovečerní dokumentární film, koprodukce ČR/SR/Rakousko
Režie: Klára Tasovská
Účinkují: Libuše Jarcovjáková
Nadační příspěvek: 300 000 Kč

  • Vlny

Dramatický příběh osmadvacetiletého Tomáše se odehrává v totalitním Československu během neklidných let 1967 a 1968. Tomáš pracuje v rozhlase, zamiluje se do své kolegyně Věry, na kterou je ale zároveň nucen STB donášet. Tomášův mladší bratr Pavel se zapojuje do studentského hnutí odporu. Situace v Praze se vyostřuje a Moskva do Československa posílá tanky. Tomáš se bude muset rozhodnout, jaký postoj zaujme k okupaci i s vědomím, že tím může ohrozit svoje blízké.
Celovečerní film, koprodukce ČR/SK
Režie: Jiří Mádl
Hrají: Vojtěch Vodochodský, Táňa Pauhofová, Stanislav Majer, Martin Hofmann
Nadační příspěvek: 1 500 000 Kč

  • Kdyby se holubi proměnili ve zlato

Celovečerní dokumentární portrét rodiny žijící v Praze. Režisérka Josefina Lubojacki zkoumá své rodinné vazby s bratrem a dvěma bratranci, kteří mají problémy s alkoholem, často se ocitají na ulici. Film je v tomto případě i jakousi terapií nejen pro autorku, ale i diváky, kteří se skrze snímek mohou vyrovnávat s vlastními otázkami nejen o komplikovaných vztazích v rodině.
Celovečerní dokumentární film, koprodukce ČR/SR/Rakousko
Režie: Josefina Lubojacki
Účinkují: Josefina Lubojacki a její rodina
Nadační příspěvek: 750 000 Kč

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *