Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

TechnologieZábava

Videa z policejních zásahů jsou čím dál lepší, shodují se experti. Nejlepší klip roku 2022 zachytil policistův běh centrem Prahy

Soutěž Nejlepší důkaz je první a zatím jediná přehlídka v Česku, která hodnotí kvalitu dokumentárních videí publikovaných tiskovými odděleními městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR. Odborná porota dnes ukázala nejlepší video 3. kola soutěže, které je zároveň nejlepším videem roku 2022. Jde o klip pořízený policistou Policie ČR z Oddělení hlídkové služby Praha I zachycující jeho běžecký výkon a chytrou strategii při pronásledování celostátně hledaného muže. Porotci soutěže se shodují, že se úroveň nominovaných videí v průběhu roku podstatně zvýšila, kromě pražských zabodovaly i policejní týmy z Královéhradeckého, Jihomoravského a dalších krajů.

Nejlepším policejním videem roku 2022 je podle porotců soutěže Nejlepší nahrávka pořízená 19. listopadu 2022 „běžcem“ Tomášem Jindrou z PČR Oddělení hlídkové služby Praha I

Soutěž Nejlepší důkaz pořádá ve spolupráci s nezávislou expertní porotou společnost Axis Communications a online magazín Týdeník policie. Do užšího výběru soutěže se v 3. kole dostalo 58 oficiálních videí městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR, která příslušná tisková oddělení zveřejnila od 1. července do 31. prosince 2022. Videa vznikla ze záznamů městských kamerových systémů, palubních kamer ve služebních vozech nebo osobních kamer strážníků a policistů.

Policistu při honičce svezl řidič civilního auta
Vítězné video pořídil 19. listopadu 2022 policista Policie ČR z Oddělení hlídkové služby Praha I. Ve dvou minutách videa sledujeme, jak se z běžné kontroly totožnosti na Florenci v Praze 1 během okamžiku stala honička jako z akčního filmu. Policista Tomáš Jindra při běhu za utíkajícím mužem požádá o pomoc jednoho z projíždějících řidičů, který neváhá ani chvíli a pomůže mu náskok výrazně zkrátit. Nakonec policista najde pronásledovaného za nízkou zdí poblíž autobusového nádraží a použitím hrozby namířené střelné zbraně ho zpacifikuje.

Porota ocenila zákrok, ale i autentický střih i zvuk
„Povedený zákrok, v němž hrála roli fyzická zdatnost, orientace v prostoru i trocha štěstí. Policista se s nasazením pustil do pronásledování prchajícího člověka, chytře zapojil řidiče civilního osobního vozidla, překonal překážku a nakonec samostatně zajistil celostátně hledanou osobu,” ocenil kvalitu zásahu člen poroty, školitel a bezpečnostní poradce Martin Hrinko. „Tak tohle video je z hlediska PR naprosto super! Skoro jako z televizního pořadu Policie v akci, jenže není zinscenované,“ uvádí dokumentarista Mirek Vaňura, člen poroty a expert na mediální oblast. Také forenzní expert Martin Spurný dal videu vysoké hodnocení: „Záznam je sestříhaný, ale pro důkazní účely zobrazuje vše, co je třeba: začátek, průběh i konec akce spolu s originální zvukovou stopou. Pozitivně hodnotím, že se editor videa nesnažil z klipu udělat umělecké dílo například doplněním hudebního podkresu.“ Ve třech kritériích soutěže (profesionalita zachyceného policejního zásahu, důkazní hodnota videa a popularizační význam) nakonec vítězný klip získal 28 bodů, čímž se stal nejlépe hodnoceným videem celého soutěžního ročníku 2022. 

Videa mají vyšší úroveň – zaujaly i klipy z Orlických hor a Jihomoravského kraje
Porotci se shodli, že právě v průběhu minulého roku se kvalita a atraktivita policejních videí hodně zvedla. „Celková úroveň soutěže byla z mého pohledu vyšší než v minulém kole. Ačkoli policie nepořizuje videa primárně kvůli popularizaci, když už je ta možnost, tak proč ji nevyužít – taková je doba. A proto bych vždy kladl velký důraz na zpracování video materiálů! Z hlediska PR je zpracování opravdu zásadní,” doplňuje Mirek Vaňura. Ačkoliv v první desítce videí dominují klipy pořízené a zpracované pražskými policisty, zabodovala i práce jiných týmů – například video z úspěšného pátrání po pohřešovaném chlapci v Orlických horách pořízené termokamerou policejního vrtulníku (3. místo), nebo kvalitně zpracovaná honička v Brně (6. místo) zaznamenaná na několik kamer.

Top 10 videí ze 3. kola soutěže Nejlepší důkaz

Pořadí Název (s proklikem na video) Počet bodů
1 Policistovi z OHS Praha I utíkal od kontroly celostátně hledaný muž. Při jeho pronásledování si mimo jiné stopl projíždějícího řidiče, který ho svezl 28
2 Muže s airsoftovou zbraní zadržely v pražském metru prvosledové hlídky 27
3 Pohřešovaného chlapečka vypátrala v Orlických horách posádka policejního vrtulníku 25
4 Policisté z SPJ Praha čelili při zákroku mnohonásobné přesile fotbalových chuligánů 25
5 Recidivista se v centru Prahy pokoušel utéct policistovi z místního oddělení. Ten si na něj počkal pod eskalátory, které se dotyčný pokoušel vyběhnout proti směru jízdy 24
6 Policistům ujížděl řidič Škody Octavie. Na křižovatce v Brně se pokusil přetlačit policejní vůz s rámem 23
7 Policisté na poliklinice v Praze zadrželi muže, který měl na ostrahu vytáhnout nůž, a který měl u sebe revolver 23
8 Policistům z Maďarska ujížděl přes Slovensko až do České republiky převaděč migrantů. Čeští policisté mu na dálnici zablokovali cestu 23
9 Kriminalisté z pražské Palmovky si došli pro mladíka podezřelého z brutálního přepadení mladistvého chlapce 23
10 Strážníkovi v Praze utíkal muž, na kterého byl vydán příkaz k zatčení 22

Soutěž Nejlepší důkaz pokračuje v roce 2023

Cenu za nejlepší video ve 3. kole soutěže Nejlepší důkaz předali policistovi Tomášovi Jindrovi osobně zástupci společnosti Axis Communications Dalibor Smažinka a Marek Pavlica při setkání v Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy, které se uskutečnilo 17. února 2023 za účasti ředitele plk. Petra Matějčka a zástupce expertní poroty soutěže Martina Hrinka. „Osobní kamera je pro mě vedle služební zbraně druhá nejdůležitější součást policejní výbavy,“ komentoval policista Tomáš Jindra důvod, proč byl celý jeho zákrok tak perfektně zachycený.

„Vážím si každého policisty, který vykonává službu srdcem a využije každé možnosti, která vede k úspěšnému dopadení pachatele.  Zároveň jsem velmi mile potěšen pozitivním hodnocením mediální prezentace policie. Věřím, že naše opětovné umístění v této soutěži bude motivovat další policisty k používání kamer ve službě,“ řekl ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy plk. Petr Matějček.

Tým vítězného videa získá od organizátora soutěže Axis Communications výhru v podobě kompletně nastaveného kamerového systému s kamerou AXIS W101 určenou k nošení na uniformě. Organizátoři soutěže zároveň potvrdili, že soutěž bude pokračovat i v roce 2023 a je už možné nominovat videa publikovaná od 1. ledna 2023.

Vítězné video na oficiálním YouTube kanálu PČR najdete zde:

Zdroj a foto: www.nejlepsidukaz.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *