Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Dr. Svatek představuje bylinné tobolky Maltoferrochin – Na Železo

Každá 5. žena a každý 10. muž u nás trpí chudokrevností neboli anémií. Nejste mezi nimi? Tato porucha se projevuje např. bledostí, nervozitou, únavou, zadýcháváním se, chladnými končetinami a mnoha dalšími projevy, kterým často nepřisuzujeme váhu. Anémie tak může zůstat neodhalená. Problém spočítá v poruše tvorby a nedostatku hemoglobinu a červených krvinek, přičemž kámen úrazu většinou bývá v nedostatku železa v organismu. Tomu se přitom dá v mnoha případech snadno předejít. Buď úpravou jídelníčku, kvalitními doplňky stravy, jako jsou například desetiletími ověřená medicinální vína Maltoferrochin od Dr. Svatek či stejnojmenné sirupy, nebo novými přírodními Kapslemi na železo.

Vysoká vstřebatelnost
Aby doplňky stravy přinesly organismu co největší užitek, musí poskytovat železo v dobře vstřebatelné formě a zároveň obsahovat i další látky a vitamíny. Proto obsahují nové bylinné kapsle od Dr. Svatek chelátovou formu železa, která přináší nejvyšší možné vstřebání a využitelnost železa v těle. Vstřebávání iontů železa navíc podporují i přidané vitamíny C, E a B. Stačí tak každý den užít jednu kapsli s 20 mg železa a vaše tělo snadno obdrží svou denní dávku této důležité látky.

Železo pro vegany, těhotné ženy i děti
„Obecně jsou k anémii náchylné hlavně těhotné a kojící ženy nebo ženy, které trpí silnou menstruací, lidé s hemoroidy, žaludečními vředy a různými typy zánětů trávicího traktu nebo s chorobami ledvin a močového měchýře,“ vyjmenovává MUDr. Pavel Smažík, lékař a majitel společnosti Herbai, která vyvinula a vyrábí kapsle i medicinální vína Dr. Svatek.

Vzhledem k tomu, že železo přijímáme ze stravy nejlépe z červeného masa a vnitřností, by si svou hladinu železa měli hlídat také vegetariáni a vegani. „Železo sice obsahují také luštěniny, obiloviny, brokolice, tofu, dýňová semínka, mák, hořká čokoláda, sušené ovoce nebo např. ořechy, ale ve formě, která je pro lidské tělo obtížněji vstřebatelná,“ upozorňuje plk. gšt. MUDr. Miloš Bohoněk, primář Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Praha, a dodává: „Vhodným způsobem léčby mírnějších forem, ale hlavně prevence vzniku anémie jsou různé potravinové doplňky s obsahem železa, ať již ve formě tablet, sirupů, nebo dokonce
i medicinálního železitého vína.“

Dobrou zprávou je, že kapsle jsou svým složením vhodné i pro vegany, diabetiky i děti od 3 let. Nabízí tak vhodnou alternativu, jak předejít nedostatku železa, následnému vzniku chudokrevnosti a s ní spojeným zdravotním problémům.

Přírodní složení a 125 let zkušeností
Přírodní složení bez aditiv a konzervantů i chelátová forma železa tělu nepřináší žádné vedlejší účinky včetně nepříjemné pachuti nebo dráždění žaludku a střev. Bylinné kapsle vycházejí ze 125 let staré receptury medicinálních vín Dr. Svatek, která jsou při nedostatku železa také vhodným řešením. Železité víno Maltoferrochin a nealkoholický Sirup Maltoferrochin obsahují extrakt chinovníku lékařského a Sirup Na Železo je díky absenci chininu vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.

Bylinné kapsle Maltoferrochin Dr. Svatek jsou k dostání také na shop.herbadent.cz za cenu 375 Kč za 45 kapslí (1,5měsíční kůra) nebo 545 Kč za 90 kapslí (3měsíční kůra). Dávkování je jednoduché: 1 kapsle na den.

Herbai je česká firma rozvíjející více než stoletou tradici, jejíž počátky sahají až do roku 1897, kdy začínala výrobou medicinálních vín Dr. Svatek. Dnes produktové portfolio firmy tvoří ryze přírodní zubní pasty a gely či ústní vody a další výrobky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky značky HERBADENT, spolu se Správnými zubními kartáčky. Součástí nabídky jsou i bylinné přísady do koupelí HERBASPA, vhodné pro podporu a regeneraci pohybového aparátu a duševní relaxaci, či bylinná dezinfekce Virumstop. Veškeré produkty Herbai jsou vyrobené z bylin, v České republice.

K širšímu tématu anémie z nedostatku železa se vyjádřil: plk .gšt. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D. primář Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Praha

Anemie z nedostatku železa
Anemie neboli chudokrevnost je chorobný stav charakterizovaný snížením hodnot krevního barviva hemoglobinu pod fyziologickou mez pro daný věk a pohlaví a snížením celkového obejmu červených krvinek (erytrocytární masy), tzv. hematokritu. Anemií je postiženo 1,6 mld. obyvatel Země a jedná se tedy o onemocnění globálního významu. Celosvětově je anemie příčinou 1 milionu úmrtí za rok, pouze nutriční anemií, tj. anemií z nedostatečné výživy, trpí 30 % lidstva. V našich oblastech je výskyt anemie u žen 15–20 %, a u mužů 5–7 %1. Anemie je klíčovým průvodním chorobným stavem většiny hematologických, onkologických, ledvinných, gastroenterologických, gynekologických, endokrinologických a dalších onemocnění. Anemie je často úvodním diagnostickým příznakem těchto onemocnění a obtíže, které z ní pramení (bledost, námahová dušnost a snížení fyzické výkonnosti, bušení srdce a další) zpravidla přivedou pacienta k lékaři jako první. Kromě toho je anemie jako nezávislý faktor spojena se zvýšenými komplikaci po operacích a s potřebou podávání krevních transfuzí, které jsou významným rizikovým faktorem z důvodu možných imunologických komplikací a rizika přenosu infekce2.

Hlavní příčinou anemie u nás je anemie z nedostatku železa, v menší míře pak anemie z nedostatku vitaminu B12 nebo kyseliny listové a další příčiny, např. onemocnění jater, onkologická onemocnění a další.

Železo je klíčový prvek pro tvorbu krevního barviva hemoglobinu, obsaženého v červených krvinkách, které zásobují buňky kyslíkem navázaným právě na hemoglobin. Ten se při nedostatku železa nesyntetizuje a dochází i ke komplexní poruše tvorby červených krvinek a vzniku anemie. Hemoglobin se vyskytuje také ve svalovém barvivu myoglobin, který zásobuje kyslíkem svaly a nachází se i v dalších tělesných orgánech, enzymech a imunitním systému.

Nejčastější příčinou anemie z nedostatku železa u nás jsou jeho nadměrné ztráty z organizmu. Nedostatečný přívod železa v potravě je v našich podmínkách a stravovacích zvyklostech poměrně vzácný. V potravinách se železo vyskytuje v prvé řadě v červeném mase a vnitřnostech, k jeho nedostatku jsou proto náchylnější lidé, kteří maso vyřadili z jídelního lístku. Železo sice obsahují také luštěniny, obiloviny, brokolice, tofu, dýňová semínka, mák, hořká čokoláda, sušené ovoce, ořechy, různé druhy hub a další potraviny rostlinného původu, ale ve formě, která je pro lidské tělo obtížněji vstřebatelná 1.

U žen se jedná hlavně o ztráty při menstruaci, dále pak v průběhu těhotenství a během kojení, značné krvácení mohou způsobit zhoubné i nezhoubné (např. myomy) nádory dělohy. Častým zdrojem krevních ztrát a tedy i ztrát železa, jsou onemocnění gastrointestinálního traktu, jako jsou záněty, žaludeční vředy, hemeroidy nebo počínající nádorové onemocnění, nejčastěji tlustého střeva nebo konečníku. Poměrně frekventovaným onemocněním jsou též choroby ledvin a močového měchýře, zejména záněty nebo ledvinné kameny, při kterých také často dochází ke chronickým krevním ztrátám, tedy i vyčerpání zásob železa a vzniku anemie.

Laboratorní vyšetření hodnot tzv. krevního obrazu a tedy i hemoglobinu, patří mezi základní preventivní vyšetření a každý dospělý jedinec by ho měl podstoupit alespoň 1 x za rok, ve větší míře by se o jeho hodnoty měly zajímat ženy a pak také všichni, kteří se chystají na větší operační výkon a to s dostatečným předstihem. Léčbou anemie z nedostatku železa je v prvé řadě odstranění příčiny jeho ztrát, tj. krvácení, nicméně pro úpravu hodnot hemoglobinu a železa v krvi je nutné jeho dodání formu tablet nebo žilních infuzí. Úprava krevního obrazu a zásobního železa je v případě dobré tolerance léčby otázkou několika týdnů až měsíců. Vhodným způsobem léčby mírnějších forem, ale hlavně prevence vzniku anemie, jsou pak různé potravinové doplňky s obsahem železa, ať již ve formě tablet, sirupů nebo dokonce i medicinálního vína.

Literatura:

  1. Čermák, J.: Léčba anemie a nedostatku železa z pohledu hematologa, Kardiol Rev Int Med, 2014, 16, s. 359–363.
  2. Bohoněk M., Bláha J., Management anemie v přeodperační péči, Acta medicinae, 04/2022;78-81

Zdroj a foto: Herbai

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *