Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Jaké chyby můžete udělat při výběru dioptrických brýlí. Na co si dát pozor.

Dioptrické brýle se staly praktickou součástí i módním doplňkem každodenního života mnoha lidí. Správný výběr je proto velmi důležitý, a to nejen ze zdravotního hlediska, ale i společenského. Dnes již nestačí znát pouze počet dioptrií, aby vám brýle skutečně dobře sloužily, je nutné přemýšlet například nad povrchovou úpravou čoček či velikostí obrub.

Před výběrem nových brýlí by se každý měl nejprve zamyslet nad tím, kam bude brýle nosit   a k jakému účelu mu budou sloužit. Je důležité, v jakém prostředí, kdo pracuje, protože jiné brýle bude vybírat pro pracovní či studijní činnosti a jiné brýle pro sportovní aktivity či volný čas. Brýle do práce jsou většinou potřeba praktické, ale určitě chceme, aby byly brýle hezké. U brýlí na sport bude více záležet na odolnosti materiálu proti nárazům a počasí. Pokud někdo hledá brýle pro volný čas, může si dovolit i odvážnější módní výstřednost.

Špatně zvolená velikost obruby bývá jednou z nejčastějších chyb při výběru nových brýlí. Nejlépe vždy poradí specialisté – optometristé, kteří změří zrak, a poté certifikovaní optici pomohou v obchodě vybrat vhodnou obrubu. „Pokud již brýle vlastníte a není potřeba přeměřit zrak, pak jde pouze o to vybrat obruby nové. Velkou výhodou pro vás bude, jestliže vám vaše staré brýle dobře sedí. Máte tak dvě možnosti. U první se stačí podívat na stranici   z vnitřní strany, kde jsou uvedena čísla, která značí rozměry vašich současných brýlí. Toto číslo udává velikost očnice, nosníku a stranice. Pokud tam číslo není, je zde varianta druhá, rozměry brýlí změřit obyčejným metrem. Je dobré také zkontrolovat, zda nejsou nové brýle širší než lícní kosti. Obruba musí padnout v úrovni obočí, nejlépe o trochu níže. Přizpůsobením stranic se docílí toho, že brýle nebudou klouzat po nose dopředu, ale ani tlačit za ušima,“ radí Veronika Valentová, regionální manažer Orange Optik.

Při zkoušení brýlí je také nutné zkontrolovat, zda je po nasazení brýlí oko ideálně uprostřed očnice. Cílem centrace je umístit střed brýlové čočky v brýlích tak, aby odpovídal středu zorničky (a tím i středu otáčení oka). Optický střed leží u spojné čočky v jejím nejsilnějším bodě, u rozptylky naopak v nejtenčím. V obou případech se jedná o bod, přes který procházejí světelné paprsky, aniž by změnily svůj směr. A právě proto je žádoucí mít tento bod přímo před zornicí, která nám propouští paprsky dál do oka a zprostředkovává tak vidění.

Další věcí, u které se lze dopustit chyb, je volba brýlových čoček. Kromě výběru obruby je potřeba se rozhodnout, zda do ní dát čočky čiré, sluneční či samozabarvovací a jaká se zvolí povrchová úpravu či jaké ztenčení. Povrchové úpravy plastových brýlových čoček nesouvisí s dioptrickou hodnotou ani s výslednou tloušťkou a váhou čoček, ale přesto jsou velmi důležité, protože významně ovlivňují komfort vidění i estetickou stránku brýlí. Pojmem „povrchové úpravy čočky“ jsou označovány velmi tenké nanovrstvy, které se nanáší na povrch brýlových čoček za účelem vylepšit její základní vlastnosti. Základní povrchovou úpravou, která je u plastových čoček prakticky nutností, je tvrzení. Upřednostňují se brýlové čočky plastové, protože mají v porovnání se skleněnými čočkami velkou řadu výhod. „Aby se vám přes čočky dobře dívalo, nanáší se na ně také antireflexní vrstvy, které zvyšují propustnost světla, a naopak minimalizují množství odražených paprsků, a to výrazně pod 1 %. To přináší jasnější vidění a snižuje námahu očí, především při práci pod umělým osvětlením, dlouhodobé práci s digitálními obrazovkami či při řízení ve ztížených světelných podmínkách,“ vysvětluje Veronika Valentová, regionální manažer Orange Optik.

Při výběru brýlových obrub je dobré věnovat pozornost také barevnosti, jaká barva vám sluší či se hodí k vašemu stylu. Každý rok jsou sice moderní jiné barvy a podle toho se barvy doplňků vybírají.  Barva obruby by však měla vycházet spíše z toho, k jakým účelům brýle používáte. Ty se většinou kupují na delší období, a ne jako doplněk na jednu sezónu. Vždy je dobré snažit se kombinovat barevnost i se šatníkem. Správná barva by měla být vybrána také podle typu osobnosti. Letnímu typu budou slušet odstíny šedomodré, šedé, vínové, smaragdově zelené, ale i starorůžová nebo fialková. Zimní typům sluší studené barvy a výrazné barevné kontrasty. Ideální tóny jsou tmavší zelená, sytá červená, modrá, citrónově žlutá, bílá. Zimní typy se nemusí bát ani černé barvy. Podzimnímu typu bude slušet například oranžová barva. Vhodné jsou také všechny barvy podzimního listí, olivová, žlutá nebo béžová. Jarní typ, tedy osoba se světlou pletí, si může dovolit obruby se světlými až středně tmavými barvami. Ideální je meruňková, zlatavá i zelená.

Nesmíme však zapomenout, že byť jsou dioptrické brýle vnímány jako módní doplněk, jejich základní funkcí je dobře sloužit zdraví jako pomůcka korekce zraku.

Zdroj: Orange Optik, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *