Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

3 testy, které vám změní život. Co všechno ukrývá záhadná DNA?

DNA, tedy deoxyribonukleová kyselina, byla objevena sice už v roce 1869, její konkrétní podobu a účel ale známe až od roku 1953 a dodnes nás nepřestává udivovat. V roce 2003 vědci poprvé přečetli lidský genom a mimo jiné zjistili, že je téměř z 99 % shodný se šimpanzím. Nicméně i to pouhé zbývající 1 % stačí k tomu, aby neslo informace naprosto unikátní, rozlišující každého jednotlivého člověka od zbytku lidstva nejen teď, ale v rámci celé naší historie. V dnešní době už máme dokonce k dispozici testy, které si může pořídit každý a které vám dokážou převrátit život na ruby – dopomůžou třeba ke zdravému miminku, nebo i zachrání život.

DNA testy nejsou jen v kriminálkách
Když se řekne „test DNA“, spoustě se vybaví kriminálka a vzorky z místa činu, které pomohou k vyřešení případu. Někomu zase „test otcovství“, tvořící téměř povinnou zápletku všech rodinných seriálů. Tyto metody se zakládají na porovnávání dvou různých vzorků DNA, u kterých se hledá shoda. Buď absolutní, nebo jen taková, která dokazuje příbuzenský vztah. V případě vztahu otce a syna je jasné, že sdílejí poměrně podstatnou část DNA. Věděli jste ale, že je možné dohledat předky i v daleké minulosti?

Geny vám mohou zajistit dědictví
Pokud vás zajímá, jestli nebyla vaše příbuzná třeba Marie Terezie nebo odkud přišli vaši předci, není nic jednoduššího než se nechat ohromit kouzlem DNA. Základní test umí odhalit rodinnou historii po mnoho generací nazpět, některé zaručují dokonce vypátrat váš původ k „pramatce Evě a praotci Adamovi“ až 80 tisíc let nazpět! Jiné zase pracují se světovou databází, ve které můžete vyhledat shodu a zkontaktovat své vzdálené příbuzné. Po registraci vás pak bude systém informovat vždy, když se v něm objeví nový vzorek shodný s tím vaším. Třeba budete mít štěstí a narazíte na vzdálenou bezdětnou tetičku s velkým majetkem! Cena se pohybuje v rozmezí od několika stovek po několik tisíc. Je tam ale zahrnut veškerý dovoz, stačí jen test objednat a v klidu domova si do něj „odplivnout“.

Když nás DNA zradí
Na úplně jiném principu pak funguje test, u kterého můžeme říct, že zachraňuje životy. Jedná se o testování na genetické vady nenarozených dětí – tedy takové vady, které nejsou dědičné, tudíž se nedají předpovědět, ale vznikají náhodně na chromozomech během vývoje plodu. Ačkoliv je u nás takovýchto testů více, většina pracuje s náhodnými kousky volné DNA a jen statisticky je dělí na ty patřící matce a dítěti. Pokud se tak jedná o nenarozenou holčičku, snadno se její část splete s tou matčinou a chyba je na světě. Vědci ale objevili mnohem spolehlivější metodu, díky které dokáží určit, zda miminko trpí třeba Downovým syndromem a jinými, mnohem závažnějšími onemocněními. „Panorama test dokáže díky unikátní technologii jen z malého vzorku krve matky odlišit její DNA od volné DNA dítěte, což mu zaručuje úspěšnost vyšší než 99,9 %. Navíc má ze všech podobných vyšetření nejnižší falešnou pozitivitu i negativitu“, vysvětluje doktorka Martina Putzová, molekulární genetička. Ačkoliv se cena takového testu pohybuje nad deseti tisíci korunami a je potřeba si o něj říct u gynekologa, za jistotu zdravého dítěte to jistě stojí.

Tělo ví, jak zhubnout i jestli máte vážnou alergii
Pokud se aktuálně snažíte zhubnout nebo žít o něco zdravěji, jistě vám výrazně pomůže test zaměřující se na zdraví a životní styl. I zde záleží na vašem výběru, nicméně počty informací, které vám vaše geny skrývají, jsou v řádu několika stovek. Z hlediska zdraví se můžete třeba dozvědět, zda vám správně fungují všechny orgány, jestli jste celkově náchylnější k některým typům nemocí nebo zda vám předci nezanechali nějaký dáreček v podobě dědičné choroby – což vám může i zachránit život! Stejně tak můžete mít vážnou alergii, o které jste doteď neměli tušení, a díky této nové vědomosti se můžete vyhnout nepříjemným následkům. Test odhalí ale i opravdu zajímavé věci z každodenního života, jako je třeba riziko vzniku závislosti, schopnost vašeho těla odbourávat kofein a alkohol nebo dokonce jestli máte talent spíše na hudbu nebo na sport. A jestli nadáváte na „tlusté“ geny po babičce, nezoufejte, právě ony vám mohou odhalit, jaký typ stravy vaše tělo uvítá a který mu naopak nedělá dobře, ale i jestli je ve vašem případě efektivnější spíše silový trénink nebo cardio. Všechny tyto informace získáte jen za pár tisíc a ani nemusíte opustit práh domova.

Dát dítě na hokej, nebo do houslí?
Speciální testy zaměřené na děti vám pomohou nasměřovat ratolesti správným směrem. Dokáží určit, jestli budou vynikat spíše ve vytrvalostních nebo rychlostních sportech, jestli mají absolutní sluch nebo jestli se budou lépe učit ráno či večer.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *