Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Technologie

Každá desátá Češka využívá pro bezhotovostní platby chytré hodinky. Většina dává přednost smartphonu

Oblíbenost bezhotovostních plateb uskutečněných přes chytré hodinky v České republice povážlivě roste. Zejména u žen jde o druhé nejčastější zařízení po smartphonu, které využívají pro transakce uskutečněné digitálními peněženkami. Platí takto už každá desátá Češka (9,7 %). Placení hodinkami je oblíbené zejména u mladší a střední generace od 18 do 44 let a z hlediska regionů je zdaleka nejvyužívanější v Praze, kde takto platí skoro každý pátý uživatel digitální peněženky (18,8 %). Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Barion, kterého se od 16. do 22. února 2022 zúčastnilo 1000 respondentů ve věku 18 až 65 let z celé České republiky.

 „Už to není jen chytrý telefon, který používáme pro bezhotovostní platby místo klasické plastové platební karty. Vedle chytrých hodinek, které zažívají boom, se pomalu prosazují i chytré náramky. U starších uživatelů je nejčastější alternativou smartphonu platba přes tablet,“ říká Balázs Judik, marketingový ředitel společnosti Barion, poskytovatele stejnojmenné chytré platební brány a digitální peněženky Barion Wallet. Chytré hodinky pro bezhotovostní platby používají nejčastěji vedle Pražanů obyvatelé Středočeského, Libereckého, Jihočeského a Zlínského kraje a také středně velkých a větších měst s 20 až 100 tisíci obyvateli.

Hodinkami platí o třetinu víc žen než mužů

Z hlediska dosaženého vzdělání preferují nejčastěji platby chytrými hodinkami absolventi učebních oborů (12,5 %) následovaní středoškoláky (6,7 %). O třetinu více platí chytrými hodinkami ženy (9,7 %) než muži (6,3 %). Osm z deseti uživatelů digitálních peněženek však stále dává přednost smartphonu. „Digitální peněženka není jen čistě platební nástroj, který umožňuje realizovat online platby. Dají se díky ní sledovat veškeré transakce, aniž by se uživatel musel přihlašovat na internetové stránky nebo si útraty zapisoval. Nemusí také stále dokola zadávat data o platební kartě,“ vysvětluje Balázs Judik ze společnosti Barion.

Díky digitální peněžence Barion Wallet lze také bezhotovostně odesílat a přijímat platby se zadáním pouhé e-mailové adresy a částky. Do digitální peněženky lze jednoduše nahrát platební karty a spravovat je, nebo pokud si to uživatel nepřeje, nabíjet peněženku z jeho bankovního účtu. Barion Wallet je také mezinárodním platebním nástrojem, který umožňuje platit ve čtyřech měnách: české koruně, maďarském forintu, euru a americkém dolaru. Podporuje češtinu, slovenštinu, maďarštinu a angličtinu.

Zdroj: Barion, foto: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *