Cítíte se po chůzi unavení? Možná za to mohou ploché nohy

Nohy jsou velice důležitou částí těla. Kromě toho, že jejich pomocí chodíme (či běháme), musí udržet celé naše tělo vzpřímené. Klouby, svaly a šlachy, které je tvoří, to je skutečně složitý mechanismus. Bohužel, ne vždy je tento systém zcela zdravý. Trpíte bolestí kolen, kyčlí nebo vás často bolí hlava? Na vině mohou být ploché nohy. Tento problém je dobré nepodceňovat, protože může zapříčinit celou řadu zdravotních obtíží. Pomoci může změna obuvi nebo cviky, které zvládnete sami doma.

Problém plochých nohou je komplexní téma. Znamená to, že chodido (nebo obě) má spadlou klenbu, tudíž se celá ploska při zatížení dotýká země. Za normálních okolností se noha souvisle dotýká země jen plochou chodidla u prstů a na vnější straně (vlastně jsou to tři body). Podle ortopedů s touto vadou žije zhruba 80 % lidí. Jak poznáte, že tímto onemocněním trpíte i vy? Pokud pozorujete:

 • pocit těžkých lýtek,
 • kuří oka,
 • pálení svalů,
 • otoky nohou,
 • nadměrnou únavu po chůzi.

Plochá noha může být geneticky danou vadou, nebo se k ní dopracujeme v průběhu života nesprávnou péčí a obuví. Mezi časté příčiny patří příliš rychlý růst v dětství, nedostatečná starost o nohy v době dospívání, vysoká zátěž nohou vlivem obezity nebo náročného povolání v dospělost a, a především nevhodná obuv v každém věku.  Ta způsobí nedostatečnou stimulaci chodidla, kdy  nohy máme neustále uvězněné v obuvi, v níž nemají dostatek volného prostoru. „Lidé s plochými nohami by se měli snažit posílit klenbu, to mohou například pomocí barefoot obuvi. Chození naboso ovšem nemusí nutně fungovat u každého. Rozhodně je třeba s ním začít pozvolna, ale za zkoušku to stojí. Při chůzi naboso totiž (mimo jiné benefity) noha používá intenzivněji všechny svaly a šlachy v chodidle,” říká Robert Kunorza, výkonný ředitel společnosti Bennon.cz, což je e-shop s pracovní, bezpečností a volnočasovou obuví i kvalitním pracovním a outdoorovým oblečením. U žen se může na vzniku ploché nohy podílet i těhotenství.

U dětí do dvou let věku je plochá noha zcela běžným jevem. Novorozenci mají totiž vnitřní část plosky vyplněnou tukovým polštářkem, který postupně mizí. Pozor – na ploché nohy můžete svým dětem „zadělat“ předčasným a příliš častým nošení bot! Abyste předešli plochým nohám u dětí v pozdějším věku, pořiďte jim vhodnou obuv s dostatečným nadměrkem.

Možnou prevencí proti plochým nohám je několik jednoduchých kroků, které ovšem musíte aplikovat pravidelně.

 • Základem je hygiena. „Nohy zatěžuje v podstatě celý den, a tak je třeba jim věnovat důkladnou péči. Vyzkoušejte koupele nohou s bylinnými směsmi, pravidelně používejte pemzu a chladivý gel nebo vyživující krém,” dodává Kunorza z Bennon.cz.
 • Druhým důležitým krokem je výběr vhodné obuvi. Chodidla a prsty potřebují prostor pro přirozený pohyb, takže je třeba nosit obuv, která kopíruje přirozený tvar chodidla. Prsty tak mají v botách dostatek prostoru, nejsou utlačovány a deformovány. „Barefoot obuv posiluje rozvoj chodidel a správné fungování svalstva. Boty řadybarefoot obuvi BOSKY jsou oproti těm běžným mnohem lehčí, takže se v nich cítíte, jako byste na nohou žádnou obuv ani neměli. K pocitu pohodlí přispívá elastický a prodyšný svršek,” dodává zástupce společnosti Bennon.cz. „Pro ještě větší komfort jsou vnitřky bot BOSKY vybaveny vyjímatelnou stélkou s lehkým zesílením v oblasti paty. Máte tak měkčí došlap, tudíž jsou boty vhodné i pro barefoot začátečníky.”
 • V neposlední řadě je třeba udržovat správný postoj těla.
 • Pokud chceme svoje nožky udržet dlouhodobě zdravé, rozhodně bychom neměli podceňovat cvičení. Zde je několik tipů:
  • Malá a velká noha speciální cviky, při kterých se snažíte chodidlo pomyslně roztáhnout nebo naopak zmenšit, a tím posilujete důležité svaly. Nejlepší je, pokud vás je naučí přímo fyzioterapeut nebo ortoped.
  • Chůze po špičkáchnejjednodušší cvik, který zvládnou i děti, je chůze po špičkách. Svaly v chodidlech budou posilovány tím, že musí nadnášet tělo proti gravitaci. Stoj na špičkách lze vystřídat se stojem na patách.
  • Procvičujte prsty na nohousnažte se ze země zvednout různé lehké předměty (např. propiska nebo kapesníček).
  • Masážní potřeby pořiďte si masážní míček a ulevte svým nohám po dlouhém dni pomalým přejížděním po celé délce chodidla.
  • Choďte bosipo trávě, po kamínkách, zkrátka kdekoliv vás napadne.

Pokud se domníváte, že máte ploché nohy, neotálejte s návštěvou ortopedie. Tam vám nejspíše provedou vyšetření pomocí speciálního přístroje, který určí diagnostiku. Při náhlých obtížích lze také navštívit fyzioterapii se specializací na nohy a chodidla.

Pohodlnou outdoorovou a pracovní obuv, barefoot boty nebo korkové nazouváky pořídíte na www.bennon.cz.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *